Anasayfa MANŞET

0 492

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi arasında eğitim hizmetlerinin niteliğini arttırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen törenle iş birliği protokolü imzalandı. Eğitim programlarının geliştirilmesi ve güncellenmesinin amaçlandığı protokol kapsamında hedefin mezun olma durumuna gelmiş öğretmen adaylarının mesleki tecrübe kazanması ve sanat disiplinlerine hakim olarak meslek hayatına atılması olduğu belirtildi. Tanıtım videosunun izlenmesinin ardından protokol imzalandı.

“Medeniyetimizin taşıyıcısı olan hususiyetleri, çocuklarımıza bugünün dili içerisinde sunmamız bizim borcumuz”
İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “İş birliği kapsamında güzel sanatlar alanının ihtiyaç duyduğu sanatsal ve estetik değerlerimizle şekillenen sanat üretiminde farklı disiplinleri bir arada kullanma imkanı getiren, teoriyi ve pratiği alt yapıya uygun bir şekilde geliştirme fırsatı veren ve bu şekilde yetişen öğrencilerin eğitim görmesi anlamında çok değerli bir fırsat. Sanata ilişkin olarak burada uzun uzun açıklama yapmaya gerek yok. Çünkü sanatın; insanın insanlaşma sürecindeki etkisi ve eğitime olan katkısı konusunda herhangi bir tartışmaya mahal vermeyeceğimiz şekilde bir açıklık söz konusu. İnsanlık tarihi de bu açıklığın somut bir göstergesi. Bizim medeniyetimizin taşıyıcısı olan hususiyetleri, çocuklarımızla bugünün dili içerisinde paylaşmamız ve bu dile olan saygımız nedeniyle bu tür kurumları canlandırmamız borcumuz” diye konuştu.
Protokol kapsamına alınan okullar hakkında konuşan Selçuk, “Protokol kapsamına aldığımız okullarımızdan Başakşehir İstanbul Teknik Üniversitesi; İsmail Dede Efendi Güzel Sanatlar Lisesine adı verilen ve günümüze kadar 300’e yakın notası ulaşan İsmail Dede Efendi, bestekarlığının yanı sıra birçok meziyeti olan bir şahsiyet. Diğer okulumuz İstanbul Üniversitesi Itrî Güzel Sanatlar Lisesine adı verilen Itrî, çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için ve bu konuda büyük bir nam kazandığı için böyle bir takma adı almış, 17’nci yüzyılda Mevlevi bestecileriyle çalışmış bir üstat. Diğer bir okulumuz Marmara Üniversitesi; Abdülkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesine adı verilen Abdülkadir Meragi de benzer bir şekilde kültür taşıyıcısı olarak ciddi katkı sağlamış bir şahsiyet. Bu değerli iş birliği kapsamında seçilen ve ismini verdiğimiz sanatçıların, ülkelerimizin önemli üniversiteleriyle eşleştirdiğimiz okullarımızda bir takım faaliyetler söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

“Protokol, usta ellerle gençlerin yetiştirilmesi için imkan sağlayacak”
Öğretim programının güzel sanatların ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlendiğini söyleyen Selçuk, “Okullarda bu düzenlemeye dayalı programın uygulanmasını ve eğitimin kalitesinin artmasını hedefliyoruz. Müzik alan öğretmenlerine yönelik yüz yüze ve uzaktan, hizmet içi eğitim faaliyetleri planlamak, bu doğrultuda öğretmen eğitimleri konusunda çalışmalar yapmak da hedeflerimiz arasında. Öğrencilerinin ve öğretmenlerinin üniversitedeki ilgili fiziki mekan ve imkanlarından faydalanması alınan eğitimin kalitesini arttırmak için önemli bir fırsat. Öğrencilerimiz ile üniversite öğrencilerinin proje grubu oluşturması, birlikte proje hazırlamaları lise öğrencileri için inanılmaz bir katma değer oluşturacaktır. Üniversite öğretim görevlilerinin, protokol kapsamına alınan okullardaki derslerle ilgili olarak görevlendirilmesi, usta ellerle gençlerin yetiştirilmesi için imkan sağlayacak” dedi.

“Bu protokol, güzel sanatlar alanında da fark oluşturacaktır”
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, imzalanan iş birliği protokolünün hayırlı olmasını dileyerek, “Öğretmekten üretmeye çok yönlü, donanımlı, teoriye ve pratiğe hakim bireylerin güzel sanatlara kazandırılmasında iş birliği protokolünü hayata geçiriyoruz. Güzel sanatların algıyı ne kadar değiştirebildiğini kavramak çok önemlidir. Öğrenme, değerlendirme, anlatma, anlamlandırma, ifade etme; zihinsel olarak yaptığımız her şey nasıl ve ne kadar anlayabildiğimizle ilgilidir. Güzel sanatlar çok farklı perspektiflerde değiştirip, dönüştürerek insan algısının gelişimini sağlar. Algımızı geliştiren her şeyin; bireyselden, toplumsala bir paydası vardır. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu çalışmaya fayda sunmaktan memnuniyet duyduğumuzu söylemek istiyorum. İş tecrübesini ve deneyimini eğitim hayatı boyunca ne denli doğru bir şekilde sağlarsanız, gençlerimizin hayata atıldıklarında mesleklerinde o denli başarılı ve özgün olmalarını sağlarsınız. Bu açık bir gerçektir. Kültür ve sanat için de geçerlidir. Kişinin faaliyet gösterdiği alanı tanıması, doğru çıkarımlarla isabetli kararlar almasını sağlarken daha okullarında; eksikleri, ihtiyaçları görüp, özgün fikirleri oluşturmayı sağlar. İnanıyorum ki; nitelikli insan gücünü geliştirmeye yönelik bu protokol güzel sanatlar alanında da söz konusu farkı oluşturacaktır” şeklinde konuştu.

“Sanat alanında eğitim gören gençler ile bakanlığımızın sanatçılarını buluşturmayı planlıyoruz”
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı çalışan sanatçılar ile sanat alanında eğitim gören öğrencileri buluşturmaya yönelik programdan bahseden Ersoy, Eylül ayında detayların paylaşılacağını aktardı. Ersoy, “Güzel sanatlar liselerimize yönelik bir diğer projenin hazırlıklarını sürdürdüğümüzü de sizlerle paylaşmak istiyorum. Genç yetenekleri keşfetmek ve uluslararası sanat sahnesinde söz sahibi olacak kuşakları yetiştirmek için, sanat alanında eğitim gören gençler ile bakanlığımızın sanatçılarını buluşturmayı planlıyoruz. Eğitim süreçlerinde üstün başarı gösteren gençlerin bakanlığımız bünyesinde sanatçı olmalarını hedeflediğimiz bu projede gençlerimizi tüm imkanlarımızla destekleyeceğiz. Projenin bütün detaylarını Eylül ayında paylaşacağız” diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra; Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Sanatçı Aylin Şengül Taşçı ve çok sayıda bakanlık personeli katıldı.

0 543

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “2020-KPSS Lisans başvuruları 30 Haziran-13 Temmuz 2020 tarihleri arasında alınacaktır” dedi.
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, resmi sosyal medya hesabı üzerinden Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) başvuru tarihlerini açıkladı. Aygün, paylaşımında, “Değerli KPSS adaylarımız, Eylül ayında ardışık 3 hafta sonu gerçekleştireceğimiz 2020-KPSS Lisans başvuruları 30 Haziran – 13 Temmuz 2020 tarihleri arasında alınacaktır” ifadelerine yer verdi.
Ayrıca Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) hakkında da bilgi veren Aygün, “ÖABT bu yıl da 18 branşta uygulanacak. ÖABT’yi geçtiğimiz yıl 30 ilde uygulamıştık, bu yıl ise adaylarımızın sınav merkezlerine rahat ulaşımını sağlamak için sınavı 81 il merkezinde uygulayacağız. Geçen yıl 17 il merkezinde uyguladığımız KPSS alan bilgisi oturumlarını bu yıl 30 il merkezinde uygulayacağız. 27 Aralık’ta düzenlenecek 2020-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi’nin (DHBT) yapılacağı il sayısını 17’den 30 il merkezine çıkardık” ifadeleriyle tüm adaylara başarılar diledi.

0 696

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ikinci oturumu olan AYT, 13.15′te sona erdi. Okul önünde sosyal mesafe kuralına uymayarak çocuklarını bekleyen aileler polisler tarafından uyarıldı.
Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) ikinci oturumu olan AYT bugün saat 13.15’te sona erdi. Okul önünde sosyal mesafe kuralına uymayarak çocuklarını bekleyen aileler polisler tarafından uyarıldı. Sınavdan çıkan öğrenciler ailelerine sarılarak sınavın stresinden kurtulmanın mutluluğunu yaşadı. Sınavı iyi geçen öğrencilerin yüzleri gülerken, kötü geçenlerin ise morallerinin bozuk olduğu görüldü.
Sınava giren öğrencilerden Yakup Gitmez, “Sınav zordu. Sosyal bilimler ve Türkçe iyiydi de matematik baya zordu. Matematikte zorlandık. 12. sınıfın 2. döneminden soru çıkmadı. Yine de sınav okulda gördüğüm sınav gibi kolay değildi. Bize söyledikleri gibi değildi bakınca bir şok olduk yani. Ben polislik istiyorum onun için 4 yıl istiyorum. Zaten 4 yıllık istediğim için AYT’ye girdim. Milli savunmaya da girdim Allah’ın izniyle artık hangisi olursa” dedi.
Sınavdan çıkan bir diğer öğrenci Merve Arslantüre ise, “Sınav beklediğimden kolay geçti. Sorular orta dereceydi bence olması gerektiği gibiydi. Kolay sorular vardı ama eleyici sorular da vardı. Sorular beklediğim yerden geldi ama konular çıkarıldığı için bazı konuların yoğunluğu daha fazlaydı. Ama güzeldi memnunum. Ben diş hekimliği istiyorum. İstanbul Üniversitesi falan istiyorum” diye konuştu.

0 704

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavı tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da başladı. Bazı öğrenciler sınava son dakika yetişti.

Tüm Türkiye’de 2 gün boyunca yapılacak olan YKS sınavının ikinci oturumu AYT sınavında milyonlarda öğrenci ter döküyor. 10.15’te başlayan sınav 13.15’te sona erecek. Yabancı Dil Testi (YDT) ise bugün 15.45’te başlayıp, 17.45’te bitecek. Bursa’da da on binlerce üniversiteli adayı hayallerine kavuşmak için 2 gün boyunca ter döktü. Bazı öğrenciler ise sınava son dakika yetişebildi. Dün saat 15.30’a kadar devam eden sokağa çıkma kısıtlaması bugün 18.00’de sona erecek. Veliler de çocuklarının çok çalıştıklarını ifade ederek, başarılı olmalarını temenni ettiler.
Okullarda görevli polisler ise dışarıda bekleyen aileleri ve öğrencileri sık sık sosyal mesafeyi korumaları noktalarında uyarırken, okula alınan üniversiteli adayları da mesafeli şekilde sıra oluşturdu.

0 723

Milyonlarca öğrencinin öğrenim hayatını etkileyecek YKS sınavının ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT)korona gölgesinde başladı. İstanbul’da binlerce öğrenci sosyal mesafe kuralları uyarak sınav olacakları okullara alındı. Sınava gelen ailelerin ve öğrencilerin maske takmaları dikkat çekti.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) girenler, koronavirüs tedbirleri kapsamında sınıflara alındı. Öğrenci ve veliler, sınav öncesi okul önlerinde yoğunluk oluşturdu. Sınava giren öğrenciler ve velileri erken saatlerde sınav yerlerinin yolunu tuttu. Öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uyarak içeriye alındı. Maskesi olmayan öğrencilere maske dağıtıldı. Sınav binasına girişte el dezenfektanı kullanan adaylar, evrak kontrolü ve üst araması yapıldıktan sonra salona girdi. Polis ekipleri sosyal mesafe kuralına uymayanlara uyarılarda bulundu. Pamukkale Üniversitesi ve çevresinde ise araç yoğunluğu yaşandı. Trafik ekipleri trafik akışını kontrollü olarak sağladı.
Geçtiğimiz gün YKS’nin 1. Oturumu olan TYT, 13.00′te sona ermişti. Bugün de YKS’nin 2. oturumu olan AYT saat 10.15′te başlayacak ve 180 dakika sürecek. YDT ise 15.45′te başlayacak ve 120 dakika sürecek.
Sınava girecek öğrencilerden Uygar Atkoşan, Bugün düne göre daha az heyecanlıyım. Türkçe soruları çok uzundu diyebilirim. Dün sınavı kötü geçenler bu sınava morali bozuk girecek. İyi geçenlerde rehavete kapılabilir. Korona virüsüne karşı önlem hat safhada alınmış durumda, sosyal mesafe kuralına uyuluyor, umarım herkesin sınavı iyi geçer. Herkese başarılar diliyorum” diye konuştu.
Öte yandan, bugün yapılacak YKS öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz yapılmasını temin etmek amacıyla bugün 09.00 ile 18.30 saatleri arasında 81 ilde istisnalar hariç vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

0 969

Yükseköğretim Kurumu tarafından düzenlenen 2020 Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde 61 bölüm ve programı farklı engel grupları tarafından erişilebilir hale getiren Anadolu Üniversitesi, tüm bu alanlarda nişan almaya hak kazanarak birinci oldu.
2020 Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında engelli bireylerin eğitime tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için başarılı çalışmalar yapan üniversitelere Engelsiz Program Nişanı verildi. Üniversitelerin engelli öğrencilere sunduğu eğitimin kalitesinin ve imkanların değerlendirildiği organizasyonda, kampüsler ve fakülteler için başvurular alındı. Mekân, eğitim ve sosyokültürel faaliyetlere erişilebilirlik gibi kategorilerin değerlendirilmesinin ardından 4 üniversiteden toplam 66 program Engelsiz Program Nişanı almaya layık görüldü. Görme engelli, işitme engelli, otizm spektrum bozukluğu, zihin engelli ve bedensel engelli gibi farklı engel gruplarını kapsayan kategorilerde Açıköğretim Sistemi’ne bağlı 60 program üzerinden nişan almaya hak kazanan üniversite, ayrıca örgün olarak eğitim yürütülen grafik bölümü de işitme engelli kategorisinde aynı ödülü aldı.

0 1000

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) uyguladığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 2 milyon 433 bin 219 üniversite adayı ter dökecek.
Milyonlarca öğrencinin hayalini kurduğu üniversiteyi kazanabilmeleri için girdikleri YKS’ye artık sayılı saatler kaldı. ÖSYM’nin açıkladığı verilere göre bu yıl 2 milyon 433 bin 219 kişi, 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak sınavlar için başvuruda bulundu. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada etkisini gösteren yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl uygulanacak merkezi sınavlar için yeni kararlar alınmıştı. Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyesi üzerine Liselere Giriş Sınavı (LGS) her öğrencinin kendi okullarında sınava gireceği şekilde uygulandı. Fakat YKS’de bu durum söz konusu olmayacak. YKS’ye girecek üniversite adaylarının arasında yaklaşık 1 buçuk milyon kişi mezun durumda. Bu sebeple ÖSYM tarafından düzenlenen YKS için üniversite adayları daha önceden belirlenen okullarda sınava girecek.
ÖSYM’nin takvimine göre 2020-YKS, 27-28 Haziran’da gerçekleştirilecek. Üç oturum şeklinde gerçekleştirilecek sınavda üniversite adayları 27 Haziran Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girecek ve sınav saat 10.15’te eş zamanlı olarak başlayacak. Üniversite adaylarını 28 Haziran Pazar günü ise iki sınav bekliyor. Bunlardan ilki olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) saat 10.15’te başlayacak. Üniversite adayları Yabancı Dil Testi’ne (YDT) ise 15.45’te yine eş zamanlı olarak girecek.

“Gerekli tedbirleri aldık, hazırlıkları tamamladık”
Hafta sonu Türkiye genelinde uygulanacak YKS için ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yaparak, “Hafta sonu gerçekleştireceğimiz 2020-YKS için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda gerekli tedbirleri aldık, hazırlıklarımızı tamamladık. Sınava katılacak bütün adaylarımıza başarılar, sınav görevlilerimize de kolaylıklar diliyorum” dedi. Ayrıca Aygün’ün bugün içerisinde sınava girecek üniversite adaylarının aileleri için de bir paylaşım yapması bekleniyor.

Adayların sınav saatinden en az 1 saat önce hazır olmaları gerekiyor
Adayların sınava girebilmesi için yanlarında sınav giriş belgesi, kimlik kartı ya da geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını bulundurması gerekiyor. Sınava girecek adayın yüzünün kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olması gerekiyor. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için ise adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınav saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları yönünde uyarılarda bulunuldu. Üniversite sınavına girecek adayların sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra, öğleden sonra oturumlarında ise 15.30’dan sonra sınav binalarına, sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra ise sınav salonlarına alınmayacakları açıklandı.

Veliler okul bahçesine alınmayacak
Salgınla mücadele kapsamında üniversite sınavına girecek adaylar dışında kimse okul bahçelerine alınmayacak. Her zaman olduğu gibi sınava girecek adaylara kırtasiye seti dağıtılırken, bu sene farklı olarak ETİ Maden tarafından üretilen bor katkılı sıvı el dezenfektanı tüm sınav binalarında öğrencilerin el dezenfekte işlemlerini yapmaları için hazır tutulacak. Ayrıca ÖSYM ile ETİ Maden arasında yapılan anlaşma neticesinde her öğrenciye 2’şer adet sınav salonlarında Borel ıslak mendili dağıtılacak.

Bu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması var
Türkiye’de Mart ayında ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla bir dizi tedbir alındı. Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yapılan öneri sonucu 1 Haziran itibarıyla Türkiye’de kontrollü sosyal hayata geçilmişti fakat YKS’de yaşanabilecek olası yoğunluk göz önüne alınarak bu hafta sonu da 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi. Sınava girecek öğrencilerin daha rahat koşullarda sınav yerlerine gidebilmeleri için 27 Haziran Cumartesi günü ve 28 Haziran Pazar gününü kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması belirli saatlerle sınırlı kalacak. Bu kapsamda 27 Haziran Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken; 28 Haziran Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kısıtlamalar 81 il sınırları içinde bulunan ve İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda çalışanlar haricinde herkesi kapsayacak. Açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar ise şu şekilde sıralandı:
“a) Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri (vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebilecektir.),
b) İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,
c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,
ç) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Nüfus Müdürlükleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),
d) Akaryakıt istasyonları,
e) Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda (kura ile tespit edilecek) lastik tamircisi,
f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),
g) İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler,
ğ) Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,
h) Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,
ı) Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamuller, süt, et, balık üretimi gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler,
i) Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar,
j) Oteller ve konaklama yerleri,
k) Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri,
l) Çalışanları inşaat/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma alanı sadece inşaat alanı/maden sahaları ile sınırlıdır.),
m) Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları,
n) Daha önceden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içerisinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu; mal, malzeme, ürün, araç-gereç üreten iş yerleri ve tesisler (mevcut zorunluluklarını ispatlamaları ve anılan şartlara uymaları kaydıyla),
o) Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri,
ö) Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından tespit edilecek ihtiyaca göre kura ile belirlenecek; zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmeler,
p) Sebze/meyve toptancı halleri.
İstisna kapsamında olan kişiler ise şu şekilde:
a) Bu Genelgenin (7) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanlar,
b) Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (Özel güvenlik görevlileri dâhil),
c) Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar,
ç) Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,
d) Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,
e) Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,
f) Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,
g) Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,
ğ) Demir-çelik, cam, ferrokrom vb. sektörlerde faaliyet yürüten iş yerlerinin yüksek dereceli maden/cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları gibi zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerinde görevli olanlar,
h) Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),
ı) Bitkisel (gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb.) ve hayvansal (süt, et, yumurta, balık vb.) ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,
i) Küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler,
j) 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında oluşturulan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar,
k) İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,
l) Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),
m) Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar,
n) İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi vb.),
o) Veteriner hekimler,
ö) Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,
p) İş yerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak işyerlerini bekleyenler,
r) Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel,
s) Madencilik, inşaat ve diğer büyük yatırım projelerinde kullanılmakta olan patlayıcıların imalat ve lojistiğinde çalışanlar,
ş) Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),
t) Serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensupları ile beraber çalışanlar”
Genelgenin 7 numaralı “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlar” başlığının ı maddesi kapsamındakilere yönelik kararlar, İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca YKS sınavı için en geç 26 Haziran Cuma günü saat 13.00′e kadar alınacak. Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler ve kaymakamlar tarafından ilgili mevzuat uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması sağlanacak. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195′inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

0 997

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülen Eko-Okullar projesi kapsamında, çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan programların değerlendirilmesi sonucunda Mektebim Kolejinin 5 Kampüsü “Yeşil Bayrak” ödülüne layık görüldü.
Eko-Okullar Programının okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir program olduğunu ifade eden Mektebim Koleji Genel Müdürü Sayın Servet Özkök, “2019-2020 eğitim öğretim dönemi içerisinde Antalya, Yalova, İzmir Çiğli, Tekirdağ Çorlu ve Adana Çukurova kampüslerimiz Yeşil Bayrak almaya hak kazandı” dedi.
Geleceği Kurtarma Yolundaki En Önemli Projelerden
Geniş çaplı etkinliklerle yürütülen Eko-Okullar programının bir ödülü olan Yeşil Bayrağı almaya hak kazanmalarının okul ve çalışmayı yürüten Eko-Tim öğrencileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu söyleyen Servet Özkök şunları ifade etti: “Eko Okullar Programına üye okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi ediniyor, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını çevresel konularda bilinçlendirmede aktif rol alıyorlar. Eko-Okul Projesi geleceği kurtarma çalışmalarının en önemlilerinden bir tanesi. Öğrencilerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Temiz Çevre Engelsiz Hayat projesi aracılığıyla engelli vatandaşlarımıza destek sağlamış oldular. Kuş Cenneti’ne düzenledikleri gezide atıkları toplayarak daha temiz bir çevreye destek verdiler. Özellikle sokak hayvanları için düzenlediğimiz 1TON MAMA kampanyası oldukça büyük bir ses getirdi. Tema Vakfı ile ortak olarak ağaç dikme kampanyaları düzenlendi.”
Öğrencilerimizle Gurur Duyuyoruz
Servet Özkök sözlerine şu şekilde son verdi:“Bu sene Antalya, Tekirdağ Çorlu ve Adana Çukurova Kampüslerimiz ‘Geri Dönüşüm’, Yalova Kampüsümüz ‘Su’, İzmir Çiğli Kampüsümüz ise ‘Çöp Atık’ konularındaki çalışmalarıyla ödüle layık görüldüler. Önümüzdeki sene çok daha geniş katılımla diğer kampüslerimiz için de hazırlıklarımıza başladık. Eko-Tim ekiplerindeki öğrencilerimizle ve sorumlu öğretmenlerimizle bu üstün başarılarından dolayı gurur duyuyoruz.”

0 2537

Önceki hafta haber sitelerinde yer alan ‘Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Türk Üniversitelerini Listeden Çıkardı’ başlıklı haberde adı geçen Bursa Uludağ Üniversitesi’nden konu hakkında açıklama geldi. Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Webometrics firmasının ithamları üzerine yaptıkları araştırmalarda Bursa Uludağ Üniversitesi’nin konuya herhangi bir dahlinin olmadığını ve kişilerden kaynaklanan sorunlar yüzünden kuruluşun tüm Türk üniversitelerini listeden çıkardığını açıkladı. Rektör Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, ayrıca yapılan görüşmeler neticesinde kuruluşun temmuz ayı itibariyle Türk üniversitelerini yeniden değerlendirmeye alacağını vurguladı.
Farklı ülkelerde kurulan, üniversite sıralama şirketleri arasında bulunan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU) ve Webometrics gibi farklı kuruluşlar, dünyada yer alan tüm yükseköğretim kurumlarını çeşitli ölçütlere göre sıralandırıyor. İspanya merkezli Webometrics şirketi de bu kuruluşlar arasında yer alıyor. Kuruluş, 6 Şubat tarihinde resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Türk üniversitelerinin Webometrics dizininden çıkarıldığını belirtti.
Aynı açıklamada, Türkiye üniversiteleri ile bir ilgisi bulunmayan ‘heranking’ adlı bir web sitesi tarafından Webometrics’in verilerinin çalındığı iddiası ileri sürüldü. Webometrics, Türk üniversitelerini sıralamasından çıkarma gerekçesi olarak Heranking adlı sitenin Türkiye’nin Suriye sınırına yakın bir yerden yönetildiğini ve Bursa Uludağ Üniversitesi Kütüphane görevlilerinden birisinin de bu siteyle ilişkili olduğunu öne sürdü.
İddialar üzerine Bursa Uludağ Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile yazışmalar yaptı. Ayrıca bir akademisyenini de görevlendirerek konuyu inceletti ve hazırladığı raporu YÖK’e iletti. YÖK’e sunulan bu inceleme raporunda Webometrics’in verilerinin çalınması iddiası ile BUÜ personeli arasında bir ilişki olmadığı ortaya çıktı. Aynı zamanda, BUÜ tarafından Webometrics yönetiminden de “ileri sürülen gerekçenin BUÜ ile ilişkisine dair iddianın doğru bilgiye dayanmadığı, varsa iddia ile ilgili kanıt gönderilmesi” talep edildi.
YÖK, Bursa Uludağ Üniversitesi ve diğer Türk üniversitelerinin tepki ve girişimleri sonucunda, 11.06.2020 tarihi itibarıyla Webometrics web sitesinde “Türk Üniversitelerinin Temmuz ayı itibarıyla tekrar sıralamaya alınacağını” belirten bir açıklama yayımlandı.
“Haklılığımız ortaya çıktı”
Yaşanan süreç hakkında açıklamalarda bulunan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, hiç ilgisi bulunmadığı halde Bursa Uludağ Üniversitesi’nin bu sürecin ana sebebi gibi gösterilmesinin Üniversitenin tüm mensuplarını üzdüğünü kaydetti. Olayın ortaya çıkmasının ardından hassasiyetle konuyu araştırdıklarını ve vakit kaybetmeden gerekli tüm girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, araştırmaların sonunda tüm detayları içeren raporu YÖK’e ilettiklerini ve yaşanan olayın Üniversite ile kesinlikle ilgili bulunmadığını tespit ettiklerinin altını çizdi. YÖK Yönetiminin de olaylarda BUÜ’nün herhangi bir sorumsuzluğu bulunmadığına kanaat getirdiğini aktaran Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Neticede; üniversitemizin veya herhangi bir üyesinin bu olayda dahlinin bulunmadığını ortaya çıkardık. Yaşanan süreç ve basına yansıma şekli maalesef bizleri üzdü. Ancak asıl üzüntümüz olayın sorumlusunun Üniversitemiz gibi gösterilmesidir. Üniversitemizin ve herhangi bir akademisyeninin bu tarz durumların içerisinde gösterilmesini asla kabul edemeyiz. Yaşanan sürecin sonunda Üniversitemizin adının temize çıkması ve kurumun Temmuz ayı itibariyle Türk üniversitelerini listeye dahil edeceğini açıklaması bizler adına teselli olmuştur. Tekrardan böylesi kötü bir olayın yaşanmamasını temenni ediyor, süreci, gelişmeleri ve sonuçlarını kamuoyunun bilgisine arz ediyoruz” diye konuştu.

Uludağ Koleji, 14 bin 562 online ders, 2 bin 632 online etüt, 372 sanat spor ve kulüp etkinliklerinin yanı sıra 111 online sınavla bir rekora imza attı.
Eğitim dünyası korona salgını döneminde çok önemli bir kavramla karşılaşırken, birçok yeniliği de öğrencilerine sundu. Okulların uzaktan eğitimi artık bünyelerinde önemli bir faaliyet olarak işlemeye başladığını belirten Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi İbrahim İmran Öztahtalı, eğitim dünyasının uzaktan eğitimle ilgili alt yapılarının güçlendirilmesi, belki de gelecekte birçok eğitim alanının uzaktan yönetilmesini de beraberinde getireceğini söyledi. Öztahtalı, “Uludağ Koleji de uzaktan eğitimde bir rekora imza attı. Bilim alanından sanata, matematikten hayat bilgisi dersine kadar çocuklara kendilerini okulda hissettiren bir kurgu ile işlendi. Kendi sistemi üzerinden çocuklara sınıf havasını yaşatan öğretmenler, her öğrenciyle tek tek ilgilendi. Uludağ Koleji şu ana kadar 14 bin 562 online ders ile adını ilk sıraya yerleştirdi. Bunun yanında 2 bin 632 online etüt, 372 sanat spor ve kulüp etkinliklerinin yanı sıra 8 ve 11’inci sınıfları 111 online sınav ile geleceğe hazırladı. 2 bin 187 yabancı dil dersi, 312 speaking dersiyle yabancı dil konusunda da ilk sıralarda yer alırken, çocukların eğitimleri uzaktan olmuş olsa bile, takipleri yakından sağlandı. Bütün öğretmenler ve idareciler her çocuğu evinde adım adım takip etti. Hedef, okuldaki eğitim ile evdeki eğitimleri aynı seviyede tutabilmek” diye konuştu.
Anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar devam eden hayat boyu eğitim anlayışı modelini esas alan Uludağ Koleji, yeni yatırımlarıyla da farkını hissettirdi. Salgın dönemi boyunca uzaktan eğitimde öğretmenler ve öğrencilerin her gün sınıftaymış gibi bir araya geldiğini belirten Öztahtalı, “Ağustos ayının sonunda yüz yüze eğitimlerimiz başlayacak. Ancak geleceğin ne göstereceğini şu anda kestirmek kolay değil. Uludağ Koleji olarak tekrar uzaktan eğitime geçilmesi durumunda yapılacak tüm çalışmalarımız hazır. Salgın ile ilgili bir Covid-19 çalışma grubu oluşturuldu. Salgın ile ilgili bilgilendirme odasından tutun da, termal kameralarla ilgili tespit ve uygulamalara kadar birçok yeni teknolojiyi hazır hale getirdik. Öğrencilerin güvenli bir şekilde okula gidip gelmesi için tüm önlemler alındı” dedi.

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et