Anasayfa EĞİTİM AKTÜEL Sosyal Medya Kullanımını Sınırlayan Veli, Erteleme Davranışını Engeller

Sosyal Medya Kullanımını Sınırlayan Veli, Erteleme Davranışını Engeller

Okullara zorunlu olarak ara verildiği bu dönemde, uygulanan uzaktan eğitim programlarının tam olarak etkili olması için büyük sorumluluk ebeveynlere düşüyor.

Florya Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi, bu dönemde ebeveynler tarafından öğrencilere sınırlar konulmaz, günlük ders çalışma ve özellikle ev içerisinde aktivite programı ve yaşa uygun öneriler sunulmaz ise öğrencilerde erteleme davranışları ve dikkat dağınıklığı oluşabileceği konusunda uyarıyor.

Erteleme davranışı ve dikkat dağınıklığının oluşmasının en yaygın nedenlerinin kontrolsüz medya ve sosyal medya kullanımı ve uyku ve beslenme düzensizliği olduğuna dikkat çeken Florya Uğur Koleji Rehberlik Koordinatörü Ferhan Uzgüçlü, “Bu süreçte program yapmak ve tekrar edilecek konularla ilgili listeler hazırlamak erteleme davranışıyla başa çıkmanızda en önemli faktördür. İnternet ve sosyal medya kullanımını sınırlamak da öğrencilerin uzaktan eğitim üzerinden çalışmalarını vaktinde yapmalarına yardım edecektir. Evde zaman geçirdikleri bu günlerde tablet, telefon ve bilgisayar ile geçirdikleri sürelerde farkında olmadan artış olabilir. O nedenle velilerin öğrenciler ile konuşarak bir zaman sınırına karar vermelerini ve bu karara uymalarının hem akademik çalışmaları için hem de göz ve omurga sağlığı için çok önemli olduğu konusunda öğrenci ve velilerimizi uyarıyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ İLE İLETİŞİMİMİZ SÜRÜYOR”

K12 platformu içinde her öğrencinin devam durumunu takip ettiklerini belirten Ferhan Uzgüçlü,  “Öğrencilerimiz  için K12 online platform üzerinden tüm derslerin içeriklerini girdik. SMS ile de bilgilendirmemizi yapıyoruz. Öğrencilerimiz sınıf arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle etkileşimli bir biçimde konuşup ders çalışmak üzere organize oluyorlar. Öğretmenlerimiz bu sisteme notları ve ödevleri yüklüyorlar, video anlatımlarla interaktif bir eğitim süreci yürütüyoruz. EBA’dan da eğitimlerini sürdürecekler öğrencilerimiz. Sorumluluğunu bilen çocuklarımız için bu durum sıkıntı yaratmayacaktır.  Nihayetinde ilk defa ve yeni bir durum olduğu için elbette öğrencilerimizde ve velilerimizde panik ve heyecan olabiliyor. Eğitim kurumları olarak uzaktan eğitimde katılım, devam ve devamsızlığı da etkin bir şekilde takip ederek sürecin daha etkin işlemesi için organize olduk” dedi.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


dokuz × = 72