Anasayfa Genel

Dünya çapında 45 ülkede, 20 binden fazla takımın katıldığı ve ‘Dünyanın en büyük robot yarışması’ olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren VEX Robotics Turnuvası’nın 5′incisi Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Üniversitenin Maslak kampüsünde düzenlenen yarışmada takımlar Amerika’da yapılacak olan dünya şampiyonasına hak kazanmak için ter döktü. Öğrenciler ayrıca yarışma sayesinde okullarında almış oldukları robotik, kodlama ve yapay zeka eğitimlerini uygulama fırsatı buldu.
Turnuvanın Türkiye ayağında şampiyon olan ekiplerin Amerika’daki dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanacağını söyleyen Educat Robotix Event Partneri ve Eğitim Kordinatörü Çınar Yağcıoğlu, “Yarışmamız ilk ve ortaokul düzeyindedir. Bu turnuvadan sonra Türkiye şampiyonası olacak. Yarışmalarda şampiyon olan takımlarımız Amerika’da yapılacak olan dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecekler. Daha önce VEX Robotics Dünya Şampiyonası’nda ortaokul seviyesinde 2 takımımız ödül aldı. Lise seviyesinde de ödül alan takımlarımız oldu” ifadelerini kullandı.

Dostluk içerisinde mücadeleyi öğreniyorlar
Yarışma ile öğrencilere temel derslerin dışında takım olabilmeyi ve stratejilerini geliştirmeyi öğretmeyi hedeflediklerini belirten Çınar Yağcıoğlu, “Burada 45 takım ve 600’e yakın öğrencimiz var. Amacımız öğrencilerin dostluk mücadelesini öğrenmelerini, beraber ittifak olabilmelerini, strateji geliştirmelerini, mekanik ve robotik becerilerini geliştirirken aynı zamanda bundan keyif almalarını sağlamak. Hedefimiz fen ve teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında bilgi ve becerilerini birleştirmek. Nitekim bu bilgilerle de robotlarını kodlayarak turnuvalara katılmaları adına eğitimler veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu tarz turnuvalar öğrencilerimizi motive ediyor”
Türkiye’de robotik ve yapay zekânın sisteme yeni yeni eklendiğinin ve bu konuyla ilgili de ilçe milli eğitim müdürlüklerinde öğretmenlere eğitimler verildiğini kaydeden Yağcıoğlu, “Özel okullarımız bu programları çok hızlı bir şekilde bünyesine kattı. Okullarda VEX robotiks gibi robot setleri ve turnuvalarla pekiştirdiğimiz bir sistemimiz var. Böyle turnuvalarla çocuklarımızın motivasyonları arttırılarak, uygulamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Önce düşün sonra uygula
Turnuvaya hazırlanan takımların önce düşünüp sonra uygulamaya geçmeleri gerektiğine değinen Yağcıoğlu “Eğitimler öğrencilerimizin algoritmik düşünmelerini sağlıyor. Problem çözme becerilerini geliştiriyor. Öğrenciler bu eğitimlerle problemleri önce analiz edip, düşünüp, çizerek sonrasında ise tasarlayıp, uygulamaya geçiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

0 474

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu yıl yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) merkezi yerleştirme takvimini açıkladı.
Bakan Selçuk, bu yıl KPSS’ye girecek olan lisans mezunu adayların 5-20 Mayıs tarihleri arasında sınav başvurusu yapabileceğini belirtti. Bakan Selçuk’un verdiği bilgilere göre Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alan sınavı 19 Temmuz’da, KPSS A alan bilgisi sınavı 25-26 Temmuz tarihlerinde, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavı da 9 Ağustos’ta yapılacak.
Önlisans mezunları ise 12-25 Ağustos tarihleri arasında KPSS başvurusu yapacak. Sınav ise 18 Ekim’de yapılacak. Ortaöğretim mezunları için başvuru tarihi 21 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında olacak, sınav günü ise 8 Kasım olarak belirlendi. Din Hizmetleri Alan Bilgisi’nden sınava girecek olan adaylar, 29 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında başvuru yapacak, 22 Kasım’da da sınava girecekler.
KPSS-2020/1 için kurumlar, yerleştirme taleplerini 9 Mart-29 Mayıs tarihleri arasında bildirecek, adaylar tercihlerini 14-21 Temmuz tarihlerinde yapabilecek. KPSS-2020/2 için ise kurumlar taleplerini 10 Ağustos’tan 30 Ekim’e kadar bildirebilecek, adayların tercih işlemleri 17-24 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

0 586

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), üniversitede eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilere yönelik PERYÖN iş birliğiyle “Türkiye’de İş Hayatına Hazırlık Seminerleri” düzenledi.
Misafir öğrencilerin ilgi gösterdiği seminerlerde 122 kişi sertifika almaya hak kazandı. BUÜ’de eğitim gören Azerbaycan, Suriye, Afganistan, Bulgaristan, Kırgızistan, Arnavutluk, Bangladeş, Endonezya Senegal, Somali, Kosova, Sudan, Moğolistan, Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan, İran,Irak, Rusya, Almanya, Filistin, Yunanistan, Zambiya, ABD, Hindistan uyruklu çok sayıda öğrenci eğitimlerde yer aldı. Sertifika törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Memet Zencirkıran, PERYÖN Güney Marmara Şubesi Başkanı Barış Gül, Kalite Koordinatörü Doç. Dr. Funda Coşkun, Kariyer Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mehlika Saraç, eğitmenler ve öğrenciler katıldı.
Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversitedeki sayılarının arttırılması noktasında ciddi bir çalışma yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, “Şu ânda Türkiye’de yabancı uyruklu öğrenci sayısı bakımından ilk 5 üniversite arasında yer alıyoruz. 7 binin üzerinde öğrencimiz var. Her yıl bin 500 civarında yeni öğrenci alıyoruz. Bu sayının artması da bizleri mutlu ediyor. Mezun olan yabancı uyruklu öğrencilerin üniversitemizde veya farklı bir üniversitede yüksek lisans-doktora yapmalarından ayrıca mutluluk duyuyoruz. İş hayatına katılmak isteyen öğrencilerimize gerçekleştirilen sertifika programına katıldıkları için teşekkür ediyorum. Büyük bir çoğunluğunuz burada ön bilgiyi aldı. İnşallah büyük bir kısmınız mezun olduktan sonra ülkeniz ile bizim ülkemiz arasında köprü olmayı kendinize görev edinirsiniz” diye konuştu.
Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Memet Zencirkıran ise, 2019 yılında Kariyer Merkezi’nce tertip edilen faaliyetler arasında en yüksek ilginin bu seminere olduğunu belirtti. Seminerlerde yöneticilerin eğitim verdiğini vurgulayan Zencirkıran; “Seminer, yabancı öğrencilerin Türkiye’de iş dünyasını tanımaları ve iş dünyasından önemli isimlerle bir araya gelmeleri açısından önemli bir rol gördü. Rektörlüğümüz yabancı öğrencilere yönelik eğitimlere büyük önem veriyor. Önümüzdeki süreçte öğrencilerin talepleri doğrultusunda yabancı öğrencilere yönelik çok sayıda farklı eğitim programı ve şirketlere teknik geziler düzenleyeceğiz” dedi.
PERYÖN Güney Marmara Şubesi Başkanı Barış Gül, kurum olarak eğitimlerde yer almaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Seminerler kapsamında Coşkunöz Holding İnsan Kaynakları Direktörü Göktuğ Tetik “Kariyer Planlama ve Gelişimi”, PERYÖN Güney Marmara Şubesi Başkanı ve Faveo Danışmanlık Genel Müdürü Barış Gül “Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri”, May Tohum İnsan Kaynakları Müdürü Sebla Gül “CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri”, Yeşim Tekstil İnsan kaynakları ve Sosyal Uygunluk Direktörü Fatoş Hüseyinca“Türkiye’de İş Hayatında Başarı İçin Yapılması Gerekenler” konularında eğitim verip, iş hayatına yönelik bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Programın sonunda başarılı öğrencilere sertifikaları takdim edildi.

0 578

Milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken, Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, kırık notlar sebebiyle çocukların kendini yetersiz hissetmesinin bedelinin ağır olabileceği ikazında bulundu.
2019-2020 eğitim-öğretim yılında sömestr tatili başladı. Yaklaşık 18 milyon öğrencinin karne alarak başladığı sömestr döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden VM Medical Park Bursa Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, karnelerle ilgili ailelerinin yorumlarının çocukların hayatını fazlasıyla etkilediğini söyledi. Mutlu, “Günümüz ebeveynlerinin çoğu düşük not alan çocuklara cezalandırıcı, suçlayıcı yaklaşımların ilerleyen dönemde ders notlarına katkısını olmadığını, bu tip tutumların çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini biliyor. Ancak çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda ailelerin zaman zaman kafası karışabiliyor. Öncelikle başarı kavramının geniş bir tarifi olduğunu ve yalnızca ders başarısından oluşmadığını hatırlamak gerekir. Çocuğun ders dışı olumlu davranış ve kabiliyetleri, gelecekteki mutluluğu üzerinde ders başarısı kadar önemlidir. Dolayısıyla çocuktan yüksek notlar almaya odaklanıp hayatın diğer alanlarından kendisini çekmesini beklemek uygun bir bakış açısı olmayacaktır” dedi.
“Güçlü yanlarına odaklanın”
Her çocuğun başarılı olduğu bir alanın mutlaka olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, ailelere şu tavsiyelerde bulundu: “Ebeveynler, çocuklarının yatkın olduğu alanları iyi gözlemlemeli ve çocuklarının kabiliyetleri doğrultusunda hedefler seçmelerine yardımcı olmalıdır. Çocuklarının güçlü yanlarını görmezden gelirlerse çocuk da bu alanlardaki başarısının değersiz olduğuna inanacak ve potansiyelini ortaya koymakta zorlanacaktır. Çocuğun akranlarıyla sağlıklı ilişkiler kurabilme, dayanışma ve ihtiyaç duyduğunda yardım isteyebilme gibi beceriler geliştirebilmesi, matematik becerisinden daha az değerli tutulmamalı. Ders notlarının telâfisi mümkündür ancak çocuğun kendisini mutsuz ve yetersiz bir insan olarak değerlendirmesinin bedeli ağır olabilir.”

0 360

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Lütfen öz geçmişinizle çok fazla ilgilenmeyin. Sevgili öğrenciler bence, öz gelecek yazın kendinize ve yazdığınız öz geleceğin neresindesiniz, dünya neresinde, dünyanın hangi ülkesinde ne yapabilirsiniz, iddianız ne, bunu muhakkak sorgulayın. Eğer bu sorgunuz söz konusu olursa, bu ülkeye olan borcunuzu ödemiş olursunuz” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Teknoloji Merkezi’nde; Southeastern Manufacturing Technolojies (SIMT) ve Exploristan ortaklığında kurulan EBULIZ Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi açılışını gerçekleştirdi.
Bakan Selçuk, genelde vakit darlığından dolayı bu tür faaliyetlere katılamadığını dile getirerek, faaliyetin ismini ve içeriğini duyduğu anda katılma kararı aldığını açıkladı. Selçuk, sanal gerçeklik ya da arttırılmış gerçeklik, yapay zeka, makine öğrenmesi gibi kavramların günümüzde sıradanlaştığına değinerek MEB’in konu üzerinde önemli çalışmalar yaptığını belirtti. Halihazırda ilkokul, ortaokul seviyelerinde eğitim gören öğrencilerin üniversiteyi bitirdiklerinde karşılarına çıkacak sorunlarla mücadele etmesi için ilgili donanımlarla eğitildiğine dikkat çeken Selçuk, “Yeni çağ, biyolojik olanın, fiziksel olanın ve dijital olanın, yazılımsal olanın aynı bedende bedenleneceğini bir çağ olarak karşımıza çıkacak. Yani insan beynine yazılım yüklenmesinin konuşulacağı, insanların damarlarında yüzlerce nano robotun dolaşacağı, fiziksel, biyolojik ve yazılımsal olanın birlikte seyahat edeceği bir çağdan söz ediyoruz. Bu yaşa gelmiş olan bugünkü ilkokul çocukları bize bir soru soracak; ‘Siz bizi neye hazırladınız’, eğer biz bunları bugün görebiliyorsak onları buna hazır hale getirmekle ilgili bir mükellefiyetimiz de var demektir. Bu anlamda MEB, ilkokul, ortaokul ya da liselerde özellikle de meslek liselerinde özenli bir çalışmanın içerisinde. Meslek Liseleri ve genel olarak eğitim ile ekonomi arasındaki ilişkinin çok ciddi bir biçimde farkındayız. Ekonomi, eğitim ve demokrasi üçlemesinin bir ülkenin var oluşuyla doğrudan doğruya ilgisi olduğunun farkındayız. Eğer bir ülke orta gelir tuzağındaysa, yani milli geliri 10 bin doları aşamıyorsa, aslında o ülkede orta eğitim tuzağı vardır. Yani eğitimi orta olursa, ekonomisi de orta olur bir ülkenin” ifadelerini kullandı.
Meslek Liseleri için yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Selçuk, yeni dönemde mazeretleri ve şikayetleri bir kenara bırakıp, çözümler üzerine konuşulması gerektiğini söyledi. Meslek liseleri için yeni çıkan yasa hakkında da açıklamalarda bulunan Selçuk, “Bu yeni dönem artık mazeretleri bir kenara bırakıp şikayetleri bir kenara bırakıp, çözümler üzerinde konuşma dönemi. Erkek çocuklarımızın meslek liselerine yönelmesini engelleyen, askerlik sorunu ile ilgili yasayı çıkarmış olmak. Meslek liselerindeki üretimi engelleyen yüzde 15 hazine kesintisini yüzde 1’e indirmek. Mesleki Eğitim Merkezlerindeki çocukların ayrıca lise okuması gerekiyor denilerek, çıraklığın bir şekilde sıkıntıya girmesine neden olan durumu, meslek eğitim merkezine devam eden çocuk zaten lise mezunu sayılacaktır hükmünü getirmek. Bir şekilde Türkiye’nin ithalat çözümlemesini yapıp bu çözümlemeye uygun olarak ASELSAN’ın içerisine Savunma Sanayii Teknolojileriyle lise kurmak ve bu lisenin bir şekilde Ankara’nın, Türkiye’nin en yüksek puanla alan okulları kadar puan alan çocukları tarafından tercih edilmesi” şeklinde konuştu.
TOBB’la birlikte tüm sorunları kahve içme süresinde hallettiklerini vurgulayan Selçuk, “TOBB’la beraber de bu bakış açısını son derece işlevsel bir şekilde yürütüyoruz, kahve içerken bütün problemlerinizi çözüyoruz. Dolayısıyla 30 yıl beklemeye gerek yok. TOBB’la aynı masadayken biz sorunları kahve içme süresinde çözme imkanına sahibiz” diye konuştu.
MEB olarak bir gelecek tasarımı ve tasavvuru içerisinde olduklarını ifade eden Selçuk, “Kaynaklarımız kıt olabilir, imkanlarımız az olabilir vs. ama Türkiye artık belirli kısıtları aştı ve alt yapısı ile ilgili fiziksel alt yapısı, dijital altyapısı, insan kaynakları alt yapısı ile ilgili çok temel sorunlarını çok büyük ölçüde halletti. Şimdi artık konuştuğumuz şeyin kalite olması lazım. Artık konuştuğumuz şeyin dünyanın gittiği yeri konuşmak olması lazım. Eğer Türkiye’nin 100 milyonu varsa ve bir okul yapılacaksa bu okulu nereye yapmalıyı, coğrafi bilgi sistemindeki karar destek istememiz veriyor artık. Türkiye’nin çok uzun yıllardır belki 60 senedir, 80 senedir bütün büyük ülkelerin yaptığı ‘Derlem’ söz varlığı dediğimiz projesini de inşallah bu yılın sonuna doğru hayata geçirmiş olacağız. Bunu da çok önemsiyoruz çünkü biz sistemimizde dil üzerine kuruyoruz” dedi.
Kendisini dinlemeye gelen üniversite öğrencilerine de öğütler veren Selçuk, öz geçmiş oluşturmanın faydasız olduğunu, ‘öz gelecek’ oluşturulması gerektiğini anlattı. Öğrencilere Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlarını nasıl ödeyecekleri konusunda da yol gösteren Selçuk, “Ben bu tür çalışmaları bir müjde olarak görüyorum ve bu tür çalışmaların önünü açan bilim insanlarını da çok büyük fedakarlıklar yapan kişiler olarak değerlendiriyorum. Öğrenci arkadaşlarıma kişisel tavsiyem şu diploma artık herkeste var. Sizi farklı kılan şey derslerinizde yaptığınız değildir, ders dışında ne yaptığınızda siz, siz olacaksınız. Dolayısıyla derslerin dışında ne yaptığınıza dair bir gündem oluşturan, bir güncel bir seyir defteri çıkartın. O zaman kendi resminizi göreceksiniz. Lütfen öz geçmişinizle çok fazla ilgilenmeyin. Sevgili öğrenciler bence, öz gelecek yazın kendinize ve yazdığınız öz geleceğin neresindesiniz, dünya neresinde, dünyanın hangi ülkesinde ne yapabilirsiniz, iddianız ne, bunu muhakkak sorgulayın. Eğer bu sorgunuz söz konusu olursa, bu ülkeye olan borcunuzu ödemiş olursunuz. Biz hiçbirimiz bir şekilde fedakarlık yapmıyoruz. Biz bu ülkenin bize verdiklerine borç olarak ödemeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
TOBB Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Faik Yavuz, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun rahatsızlığından ötürü programa katılamadığını belirterek, “Bugün açacağımız Ebuliz Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi de, bu anlamda Türkiye’nin geleceğinde çok önemli rol oynayacak. Özellikle eğitim alanında ülkemizde yepyeni imkanlar sunacak. Geleceğin eğitim programları burada tasarlanacak. Gelecek nesillerin teknolojiyi daha verimli kullanmaları için artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik üzerine yazılımlar geliştirilecek. Her yaş gurubuna ve farklı disiplinlere uygun eğitim içerikleri hazırlanacak. Teknik ve pratik uygulama gerektiren eğitimler için güvenli deneyim alanları tasarlanacak.İnşallah kısa sürede liselerde, mesleki ve teknik eğitimle, ön lisans ve lisans programlarında, burada ürettiğimiz yazılım ve programlar kullanılacak. Yani meslek lisesindeki bir öğrenci motorun parçalarını, nasıl çalıştığını, nasıl sökülüp takıldığını gerçek motorun yanındaymış gibi, bu sistemle öğrenebilecek. Yeni tasarımların nasıl yapıldığını görebilecek. Eğitim programlarının yanı sıra Medikal ve Sağlık, Ulaşım, Üretim, Savunma ve Uzay Teknolojileri, Coğrafi Bilgi Sistemleri gibi alanlarda yerel yazılımlar üretilecek. Ve tüm bu içerikler Türkçe olacak. Böylece dünyada, sanal ve artırılmış gerçeklikle ilgili, kendi anadilinde içerik üreten, 5’inci ülke olacağız. Ebuliz Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi’nin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından EBULİZ Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AR ve VR karma gerçeklik teknolojisi ile araba motorunun 3 boyutlu olarak sökülüp takılma simülasyonu ve robot kolun 3 boyutlu olarak parçalara ayrılması ve yeniden takılmasının simülasyonunu kullandı.
TOBB Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu rahatsızlığından dolayı açılış törenine katılamadı.

AA-Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’nin Otomobili’nin üretiminde ihtiyaç duyulacak teknik elemanın yetiştirilmesi için ilk kez motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açılacağını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Selçuk, Türkiye’nin Otomobili için teknik eleman desteği müjdesini verdi.

“Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve tüm toplumumuzun heyecanını biz de paylaşıyoruz.” ifadesini kullanan Selçuk, Türkiye’nin Otomobili’ni üretecek nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için süratle çalışmaların başladığını duyurdu.

Bakanlık olarak mesleki ve teknik eğitimi yeniden yapılandırırken ülkenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını belirten Selçuk, bu kapsamda çok sayıda yeni projeyi son bir yılda başarılı şekilde uygulamaya koyduklarını aktardı.

Savunma sanayi alanında ihtiyaç duyulan teknik eleman ihtiyacını karşılamak üzere ASELSAN ile Ankara’da istihdam garantili ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kurulduğunu, mesleki ve teknik eğitimde ilk kez yüzde 1′lik dilimden öğrenci alındığını anlatan Selçuk, benzer şekilde otomotiv, endüstri, biyoteknoloji, uzay-havacılık ve saatçilik sektörü gibi pek çok alanda kullanılan ve ileri teknolojinin temelini oluşturan mikromekanik alanında istihdam garantili mesleki eğitim verilmeye de ilk kez 150 yıllık Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde başlandığını bildirdi.

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

“Kırıkkale’de Makina ve Kimya Endüstri Kurumu ile savunma sanayine yönelik yeni bir mesleki ve teknik Anadolu lisesi kuruyoruz. Yerli otomobil projesine de üretimin yapılacağı Bursa’da ihtiyaç duyulacak teknik eleman yetiştirmek üzere ilk kez motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açacağız. Bu amaçla Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini seçtik. Bakan Yardımcım Mahmut Özer’in koordinasyonunda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz çalışmalarına başladı. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı itibarıyla bu alana ilk öğrencilerimizi alacağız.”

Sınavla öğrenci alınacak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “elektrikli araçlar dalı”, Türkiye’nin otomobili projesinde ihtiyaç duyulan teknik elemanın yetiştirilmesi amacıyla fabrikanın kurulacağı Bursa’da eğitim veren Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi alanında ilk kez açılacak.

Kısa sürede müfredatı oluşturulacak alan programı doğrultusunda öğretmen eğitimleri gerçekleştirilecek ve bu alana gelecek eğitim öğretim yılında Liselere Geçis Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alınacak.

Elektrikli araçlar dalında öğrencilere hibrit araçlar, elektrikli araçlar, hidrojenle çalışan araçlar, pil teknolojisi, elektrikli motorlar, sensörler, görüntü işleme, led teknolojisi, CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemleri), mekanik sistemleri, şarj istasyonları teknolojisi, elektroliz teknolojileri ile ilgili yetkinlikler kazandırılacak.

Türkiye’nin her yerindeki özel eğitim öğrencilerinin, meslek okullarına erişimini kolaylaştırmak için konulan 81 ilde özel eğitim meslek okulu hedefi gerçekleşti.
Özel eğitim meslek okulu olmayan Ardahan, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Şırnak ve Tunceli’de de artık bu okullara ulaşmak mümkün. 2020 yılı Ocak ayı itibariyle 10 ilde açılan okullar, hizmet vermeye başladı.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) görme veya hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan özel eğitim öğrencilerine mesleki eğitim hizmeti sunmak amacıyla açtığı özel eğitim meslek okullarını 2019 yılında tüm illerde yaygınlaştırma kararı almıştı. 2019 yılında 71 ilde bulunan 151 özel eğitim meslek okulunda 12 bin 620 öğrenci öğrenim görüyor ve 2 bin 251 öğretmen görev yapıyordu.
2020 yılının hemen başında özel eğitim meslek okulu sayısı 161’e çıkarıldı.
Özel gençleri istihdama katarak kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlaması açısından özel eğitim meslek okullarının yaygınlaştırılmasını çok önemsediklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bakanlık olarak bir taraftan mesleki ve teknik ortaöğretimi güçlendirirken diğer taraftan bu deneyim ve birikimi özel eğitim alanına da taşımak ve özel eğitim öğrencilerimize sunduğumuz mesleki eğitim imkânlarını artırmak istiyoruz. 2019 yılında koyduğumuz hedefe doğru ilerlerken öncelikle mevcut 151 okulumuzun alt yapısını ve atölyelerini güçlendirdik. 2019’da 71 ilde bulunan özel eğitim okulu sayımız 151 idi. Yılsonuna kadar özel eğitim meslek okulu olmayan 10 ilimize de okul açma kararı aldık. Kısa sürede çalışmaları ve süreçleri tamamladık. Artık 81 ilimizin tamamında en az bir meslek okulumuz hizmet verecek. Ayrıca illerimizdeki mevcut okullarımıza ilaveten özellikle büyükşehirlerimizde ihtiyaç duyulan bölgelerde de yeni özel eğitim meslek okulları açabilmek için arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Örneğin İstanbul’da 21, Ankara’da 11 ve Bursa’da 9 özel eğitim meslek okulumuz hizmet veriyor. Bu okullarımıza erişimi kolaylaştırabilmek için büyükşehirlerimizdeki özel eğitim meslek okullarımızın sayısını artıracağız” dedi.
Özel eğitim öğrencilerinin mesleki eğitim yoluyla istihdamı artırılıyor
Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerinin istihdamına ilişkin projelerin de olduğunu belirten Bakan Selçuk, “Bakanlık olarak öğrencilerimizin staj yapabilmeleri ve mezun olduklarında istihdama katılımının artırılmasına yönelik çalışmaları da yürütüyoruz. Mesleki ve teknik eğitimde sektörlerle kurduğumuz güçlü işbirlikleri gibi özel eğitim meslek okulları ile ilgili de sektörlerle güçlü işbirlikleri kuracağız. Bu konuda çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Yakında sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.
18 farklı alanda mesleki eğitim
Özel eğitim meslek okullarında 18 farklı alanda mesleki eğitim veriliyor. Öğrenciler, Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetimi, El Sanatları Teknolojisi, Gıda Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, İnşaat Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Matbaa Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Seramik ve Cam Teknolojisi, Tarım Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme ve Yiyecek İçecek Hizmetleri alanlarında eğitim alarak istihdama katılıyorlar.
Özel eğitim meslek okullarının altyapısı güçlendirildi
MEB, özel eğitim meslek okullarının meslek edinme atölyelerini yenileyerek engelli öğrencilerin erişilebilirliğine uygun hâle getirmek, öğrencilerin atölyelerde uygulama yapmaları yoluyla mesleki yeterliliklerini artırmak ve staj öncesi gerekli mesleki deneyime ulaşmalarını sağlamak amacıyla Özel Eğitimi İyileştirme Projesini uyguluyor. Proje kapsamında şu ana kadar 443 meslek edinme atölyesinin yapımı tamamlandı, fiziki alt yapıları iyileştirildi, donanım ve materyal eksiklikleri giderildi.

Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 1., 2. ve 3. sınıf öğrencileri çevrelerindeki atık malzemeleri sokak hayvanları için birer yuvaya dönüştürdü.
Minik öğrencilere çevre bilinci aşılanarak, kimisi plastikten, kimi tahtadan, kimi de karton kağıttan çeşit çeşit yuvalar yaptı.
Öğrencilerden Esila Çiğdem, “Sokak hayvanlarını çok seviyoruz, üşümesinler, aç kalmasınlar ve sıcacık yuvaları olsun diye evimizdeki atık malzemelerle sınıfımızda kedi, köpek ve kuş yuvaları tasarladık. Sokak hayvanlarını düşündüğümüzü göstermek istedik. Atık malzemeleri değerlendirerek, çevremizi korumayı amaçladık. Çok mutluyuz” dedi.
2. Sınıf Öğretmeni Sevgi Kirti, “Amaç burada sıfır atık projesini kullanarak hem çevremizi temiz tutmak hem çevrenin kirlenmesini önlemek hem de sokak hayvanlarına kedilere, köpeklere ve kuşlara atık malzemelerle sıcacık yuvalar yapabilmek ve böylece mutlu olmak, onlarla paylaşmak, onları sıcacık bir yuvaya kavuşturmak” şeklinde konuştu.
Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu ise, “Bugün öğrencilerimizle birlikte yapmış olduğumuz etkinliğin temelinde sıfır atık bilincini çocuklarımızda işlemek yer almaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde ülkemiz genelinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında okulumuzdaki öğrencilerimize atık malzemeleri değerlendirmesi konusuyla alakalı olarak çocuklarımızın özellikle bu kış şartlarında hayvanlarımızın üşümemesi için çeşitli yuvalar yaptılar. Gerek sıfır atık bilinci gerek hayvanlara olan sevgi ve onları koruma çabalarımız diğer taraftan da yine Türkçe dersimiz ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerimizin ders kazanımlarıyla da ilişkilendirerek, disiplinler arası bir yaklaşımla çocuklarımızla projenin günlük yaşamla ilişkilendiriyoruz. Çocuklarımız yine evlerindeki atık malzemeleri çeşitli ürünlere dönüştürerek, anne ve babalarıyla birlikte hem zaman geçirmek hem de ortak bir faaliyette toplum yararına uygun bir çalışma gerçekleştirmek gibi çok amaçlı bir çalışma gerçekleştirmiş oldular” diye konuştu.
Minik öğrenciler, velilerinin de yardımıyla atık malzemelerden kedi, köpek ve kuşlar için yaptıkları yuvaları okul çevresinde bulunan uygun alanlara yerleştirdiler. Bu kapsamda minik öğrencilere hem çevre bilinci hem de hayvan sevgisinin aşılanması hedeflendi.

0 46

Adıyaman’da bir köy okulunda 33 yıl boyunca öğretmenlik yapan Mehmet Boy’un, son okul gününde meslek hayatına vedası duygusal oldu.
Adıyamanlı Mehmet Boy, 40 yıllık öğretmenlik mesleğinin 33 yılını bir köy okulunda tamamladı. Erzurum’un Tekman ilçesi Yoncalı köyünde başlayan öğretmenlik serüveni, Adıyaman’ın Kırklı ve Koru köylerindeki görevinin ardından Bahçecik İlkokulunda son buldu. Okul yeni açıldığında bu okula atanan Mehmet Boy, okulun çevresini kaplayan büyük çam ağaçlarını bile kendisi dikti.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz aylarda yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan Mehmet Boy’u telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.
Gençlik ve Spor Müdürlüğü Gençlik Merkezinin gönüllü gençleri de emekli olacak olan Mehmet Boy’a son okul gününde sürpriz yaptı. Gençlik ve Spor Müdürü Fikret Keleş ve beraberindeki gençler, Boy ile sohbet ederek anılarını dinledi, çiçek takdim etti.
Gençler, birleştirilmiş sınıflarda ders işleyen 17 öğrenciyle birlikte hazırladıkları çiğ köfteyi yedi. Gençler ile birlikte halay çeken Mehmet Boy, gözyaşlarına hakim olamadı. Boy, 33 yıl görev yaptığı okula duygusal bir şekilde veda etti.
Öğretmenliği çok sevdiğini ve bırakmak istemediğini belirten Mehmet Boy, emekli olmak zorunda olduğunu dile getirdi. Boy, kendisinden sonra gelecek öğretmenlere çok çalışmaları tavsiyesinde bulunarak, başarılar diledi. Boy, “Ben bu okulda kıt kanaatle öğretmenlik yaptım. Gün geldi şehirden eski kitapları toplayarak getirdim. O kitapları silerek çocuklarıma dağıttım. Okul yapıldıktan sonra buraların ağaçlandırılması için yaklaşık 1 kamyon çam fidanı getirdim, bu çamları tek tek kendi ellerimle o dönemdeki öğrencilerimle beraber diktim. Bu ağaçlar benim eserim. Bu öğrencilerin babalarını da analarını da ben okuttum” dedi.
Gençlik ve Spor Müdürü Fikret Keleş ise vefa örneği göstermek istediklerini belirterek, “Gençlik Merkezi Gönüllüleriyle öğretmenimize eğitime yaptığı katkılardan dolayı hem teşekkür etmek hem de bir vefa duygusunu ortaya koymak adına bu gün bu anını beraber paylaşmak istedik” diye konuştu.
Öğrenciler ise öğretmenlerinin ayrılacak olmasından dolayı üzgün olduklarını ve çok özleyeceklerini dile getirdi.

0 504

Son başvuru tarihi: 7 Şubat 2020

Türk Eğitim Derneği’nin, başarılı fakat maddi olanakları yetersiz çocuklara verdiği Tam Eğitim Bursundan faydalanmak isteyenlere yönelik sınav, 22 Şubat 2020′de düzenlenecek. Tam Eğitim Bursu sınavına 7 Şubat 2020 tarihine kadar connected.ted.org.tr/Schoolarships adresinden başvurulabiliyor.

Bu yıl 22 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 10.00′da, TED Okullarının bulunduğu 33 il/ilçede düzenlenecek olan Tam Eğitim Bursu Sınavı için başvuru süreci 23 Aralık’ta başladı. 7 Şubat 2020 tarihine kadar http://connected.ted.org.tr/Schoolarshipsadresinden başvuruların yapılabileceği sınavda, maddi imkânları kısıtlı, fakat akademik olarak başarılı 152 öğrenci ortaokuldan başlayarak Tam Eğitim Bursu kapsamında eğitim alacak. Burs almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim ücreti, kitap-kırtasiye, okul kıyafeti giderleri, yemek-servis ücretleri ve yatılı eğitim alması halinde pansiyon giderleri burs kapsamında karşılanacak. Ayrıca öğrencilere cep harçlığı da verilecek.

Tam Eğitim Bursu sınavı için başvuru koşulları
Sınava başvuracak adayların;
· Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
· 2019-2020 öğretim yılında 4, 5 ve 8′inci sınıfa devam ediyor olması,
· 5 ve 8′inci sınıf öğrencilerinin, “bitirdiği sınıfa ait yılsonu karnesinde” (2018-2019 öğretim yılına ait, haziran ayında alınan karnede), yılsonu başarı ortalamasının 85 ve üzerinde olması,
· Ailesinin aylık toplam gelirinin 4.500 TL’den düşük olması ve ekonomik koşulları itibariyle maddi desteğe ihtiyaç duyması gerekiyor.
Ayrıca, Türk Eğitim Derneği’ne bağlı okullarda öğrenimini sürdüren öğrenciler sınava başvuramıyor.

Tam Eğitim Bursu sınavı 33 il ve ilçede düzenlenecek
TED Okulları tarafından Tam Eğitim Bursu Sınavı yapılacak olan 33 il/ilçe merkezi ve sınavın düzenleneceği okullar şöyle: TED Adana Koleji, TED Afyon Koleji, TED Alanya Koleji, TED Aliağa Koleji, TED Ankara Koleji, TED Antalya Koleji, TED Atakent Koleji, TED Atakent Koleji Bahçeşehir Kampüsü, TED Batman Koleji, TED Bodrum Koleji, TED Çorum Koleji, TED Diyarbakır Koleji, TED Ege Koleji, TED Elazığ Koleji, TED Eskişehir Koleji, TED Gaziantep Koleji, TED Hatay Koleji, TED Isparta Koleji, TED Karabük Koleji, TED Kayseri Koleji, TED Karadeniz Ereğli Kolej, TED Konya Koleji, TED Malatya Koleji, TED Mersin Koleji, TED Rönesans Koleji, TED Samsun Koleji, TED Sivas Koleji, TED Şanlıurfa Koleji, TED Trabzon Koleji, TED Zonguldak Koleji, TED Edirne Koleji, TED Sakarya Koleji, TED Van Koleji.

“Tam Eğitim Bursu” nedir?
Türk Eğitim Derneği’nin 2003–2004 öğrenim yılında başlattığı burs programı ile başarılı fakat ekonomik yetersizlikler yaşayan öğrenciler “Tam Eğitim Bursu” (TEB) kapsamında okutuluyor. “Tam Eğitim Bursu”, burs desteği verilen öğrencilerin eğitim, servis, yemek, giyim, kitap-kırtasiye giderlerini ve harçlıklarını üniversite lisans eğitiminin sonuna kadar karşılıyor. “Tam Eğitim Bursu” alan öğrenciler, öğrenimlerinin üniversiteye kadar olan kısmını Türk Eğitim Derneği okullarında sürdürüyorlar.

“10.000 Genç Meşale Daha Aydınlık Türkiye” kampanyası hakkında
Türk Eğitim Derneği, başlattığı “10.000 Genç Meşale Daha Aydınlık Türkiye” kampanyasıyla başarılı ama maddi imkanları olmayan öğrencilere Tam Eğitim Bursu vermektedir ve burs verdiği öğrencilere sadece maddi destek sağlamakla kalmayıp, öğrencilerin üniversite sonuna kadar tüm eğitim masraflarını karşılamaktadır. Öğrencilerin eğitim hayatı boyunca takibi yapılmakta, gelişimleri uzmanlar aracılığıyla izlenmekte ve barınmasından servisine, kıyafetinden cep harçlığına kadar tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır.
Türk Eğitim Derneği, 100. kuruluş yılı olan 2028′e kadar Tam Eğitim Burslu öğrenci sayısını 10.000′e yükseltmeyi hedeflemektedir.

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et