Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak üzere 13 farklı ülkeden Türkiye’ye gelen yaklaşık 70 öğrenci, Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde bulunan ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni tanımak ve Teknopark’ta bulunan firmaların faaliyetlerini yakından gözlemlemek amacıyla, Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER) eşliğinde ULUTEK’in misafiri oldular. Öğrenciler, ULUTEK Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gedikli’nin, ULUTEK Konferans Salonu’nda yaptığı sunumu dikkatle dinleyip, bilgiler aldıktan sonra Türk Ticaret Net Yazılım firmasını ziyaret ettiler ve ardından ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nden ayrıldılar.

Dünya çapında 45 ülkede, 20 binden fazla takımın katıldığı ve ‘Dünyanın en büyük robot yarışması’ olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren VEX Robotics Turnuvası’nın 5′incisi Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Üniversitenin Maslak kampüsünde düzenlenen yarışmada takımlar Amerika’da yapılacak olan dünya şampiyonasına hak kazanmak için ter döktü. Öğrenciler ayrıca yarışma sayesinde okullarında almış oldukları robotik, kodlama ve yapay zeka eğitimlerini uygulama fırsatı buldu.
Turnuvanın Türkiye ayağında şampiyon olan ekiplerin Amerika’daki dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanacağını söyleyen Educat Robotix Event Partneri ve Eğitim Kordinatörü Çınar Yağcıoğlu, “Yarışmamız ilk ve ortaokul düzeyindedir. Bu turnuvadan sonra Türkiye şampiyonası olacak. Yarışmalarda şampiyon olan takımlarımız Amerika’da yapılacak olan dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecekler. Daha önce VEX Robotics Dünya Şampiyonası’nda ortaokul seviyesinde 2 takımımız ödül aldı. Lise seviyesinde de ödül alan takımlarımız oldu” ifadelerini kullandı.

Dostluk içerisinde mücadeleyi öğreniyorlar
Yarışma ile öğrencilere temel derslerin dışında takım olabilmeyi ve stratejilerini geliştirmeyi öğretmeyi hedeflediklerini belirten Çınar Yağcıoğlu, “Burada 45 takım ve 600’e yakın öğrencimiz var. Amacımız öğrencilerin dostluk mücadelesini öğrenmelerini, beraber ittifak olabilmelerini, strateji geliştirmelerini, mekanik ve robotik becerilerini geliştirirken aynı zamanda bundan keyif almalarını sağlamak. Hedefimiz fen ve teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında bilgi ve becerilerini birleştirmek. Nitekim bu bilgilerle de robotlarını kodlayarak turnuvalara katılmaları adına eğitimler veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu tarz turnuvalar öğrencilerimizi motive ediyor”
Türkiye’de robotik ve yapay zekânın sisteme yeni yeni eklendiğinin ve bu konuyla ilgili de ilçe milli eğitim müdürlüklerinde öğretmenlere eğitimler verildiğini kaydeden Yağcıoğlu, “Özel okullarımız bu programları çok hızlı bir şekilde bünyesine kattı. Okullarda VEX robotiks gibi robot setleri ve turnuvalarla pekiştirdiğimiz bir sistemimiz var. Böyle turnuvalarla çocuklarımızın motivasyonları arttırılarak, uygulamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Önce düşün sonra uygula
Turnuvaya hazırlanan takımların önce düşünüp sonra uygulamaya geçmeleri gerektiğine değinen Yağcıoğlu “Eğitimler öğrencilerimizin algoritmik düşünmelerini sağlıyor. Problem çözme becerilerini geliştiriyor. Öğrenciler bu eğitimlerle problemleri önce analiz edip, düşünüp, çizerek sonrasında ise tasarlayıp, uygulamaya geçiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, yarı yıl tatilinde yeni bir rekora imza attı. BTM, yarıyıl tatilinde Bursa ve civar illerden 10 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı.
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) yarıyıl tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. 18 Ocak-2 Şubat 2020 tarihleri arasında Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni Bursa ve farklı illerden 9 bin 378 bilimsever ziyaret etti. Aileleri ile birlikte nitelikli zaman geçirmek isteyen bilime meraklı öğrenciler için hazırlanan birbirinden özel bilimsel kamp ve atölye programları da ilgi gördü. Fizik, kimya, biyoloji, astronomi, elektronik, tasarım ve mühendislik gibi birçok farklı disiplinde hazırlanan atölye çalışmalarına 5-14 yaş grubu 847 öğrenci katıldı.
Bilimin eğlenceli hâliyle tanışan çocuklar yaparak ve yaşayarak öğrenme, gözlem yapma, soru sorma, tahmin etme, düşüncelerini paylaşma ve olaylar arasındaki sebep-sonuç ilişkisini kavrama becerilerini keşfetti. Faaliyetlere katılan bilim meraklıları, roket bilimi atölyesiyle kendi tasarladıkları roketlerini fırlattı, balonla giden araba etkinliğine katılan aileler ise kendi arabalarını tasarlayıp yarıştırdı. Takımyıldızı panosu faaliyetine katılan çocuklar, elektronik ve astronomiye ilişkin fikir sahibi olurken, doğadan gelen tasarımlar ve ahşap atölyeleri ile de hem eğlenerek öğrendi hem de tatil de verimli zaman geçirdi. Yarı yıl tatili süresince bilimsel atölye çalışmalarına katılan bilime meraklı öğrenciler ve minik kâşifler dokunarak ve uygulayarak öğrendiklerini pratiğe dökme fırsatı yakaladı.

Bursa’nın 2012 yılında başladığı bilim macerası, Türkiye’nin bilim üssü olma yolunda mutlu sona yaklaşıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) ile yılda 200 bin bilim meraklısını ağırlayan Bursa, 23 Nisan’da açılışı planlanan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin hizmete girmesiyle Türkiye’nin bilim üssü olmaya hazırlanıyor. Ürettiği Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bilimle olan yolculuğu 2012 yılında Merinos AKKM’de 2500 metrekarelik küçük bir alanda başladı. Yaptığı etkinlikler ve ürettiği eğitim teknolojileri ile kısa sürede tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran BTM, 25 Ocak 2014 tarihinde 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip yeni yerine taşındı. Burada kendi deney düzeneklerini üreten, dünyanın sayılı bilimsel etkinlikleri arasında gösterilen Bursa Bilim Festivali’ne (Science EXPO) imza atan ve geçtiğimiz günlerde 6. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Türkiye’ye de örnek oldu.
Kısa sürede kendi dönemsel sergilerini üreten, pazarlayan ve dış dünyaya sunan bir marka başarısı yakalayan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Türkiye’de bilim merkezi kurmak isteyen kurumlara da danışmanlık vermesinin yanı sıra proje ve sergi desteği de sağlıyor. Şimdiye dek birçok il ve ilçe belediyesine bilim merkezi kurulması yönünde destek veren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, TÜBİTAK’ın proje çağrıları dâhil olmak üzere birçok bilimsel etkinlik ve organizasyonda doğal bilirkişi olarak görülüyor. Türkiye genelinde “Bilim Şenliği” organize etmek isteyen ya da “Bilim Toplum Projeleri” üreten kurumlar da rol model aldıkları Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin deneyim ve fikirlerinden faydalanıyor.
Türk astronotlar Bursa’da yetişecek
Yıllık 200 bine yakın ziyaretçisiyle Bursa’nın gururu Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin hemen yanına yaptırılan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) de Bursa’yı uzay ve havacılık alanında zirveye taşıyacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve TÜBİTAK işbirliğinde yaptırılan GUHEM, zeplin şeklindeki mimarisiyle de kente değer katacak. 13 bin metrekare alanda yapımı devam eden merkez tamamlandığında Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 havacılık ve uzay merkezinden biri olacak. Uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı düzenek ve sergilerin yer alacağı GUHEM Türkiye’nin en önemli tematik eğitim merkezi durumuna gelecek.
Bursa’yı bilim üssü yapacak dev projeye ilişkin bilgi veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, GUHEM’in Bursa’nın en prestijli projelerinden biri olacağını söyledi. Merkezin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılacağını ifade eden Başkan Aktaş, yaklaşık 200 milyon liraya mal olacak GUHEM’in kentin marka değerine önemli bir katkı sunacağına dikkat çekti. Aktaş “Burası, geleceğimiz olan yavrularımızın, gençlerimizin çok daha iyi yetişmeleri, özellikle uzay teknolojileriyle tanışmaları, yüksek teknolojiyi tanımaları ve özellikle de havacılıkla alakalı özel eğitim alacakları çok güzel bir mekân olacak. Türkiye ve dünya hızla ilerliyor. Bu hızlı gelişime Bursa da aynı hızla katkı sağlıyor. Türkiye’de artık insansız hava araçlarını, helikopterleri, yerli üretimleri ve yazılımları konuşuyoruz. Bu alanlarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına giriyoruz. Bu alanlarda yetişmiş insan kaynağı da çok önemli. Gençlerimizi, çocuklarımızı bu alanlara yönlendirerek kendi insan kaynağımızı üretebiliriz. Ülkemizin geleceği bilim ve teknolojik atılımda yatıyor” diye konuştu.
GUHEM’in faaliyete geçtiğinde sadece Türkiye’de değil dünyada tanınan bir yatırım olacağına dikkat çeken Aktaş, “GUHEM, hedefe giden yolda öncü olacak. Genel olarak çocuk ve gençlere hitap ettiği için kendimize 23 Nisan tarihini açılış hedefi olarak belirledik. Bu özel projemizin startını cumhurbaşkanımızla birlikte vermek istiyoruz” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çocukların bilim ve teknolojiyi sevmeleri hedefiyle başlattığı projesi ‘Robokod Robotik Kodlama ve Yazılım Otobüsünde Vakıf Ortaokulu ve Meliha Cemal Bağcı Ortaokulunda toplam 205 öğrenciye eğitim verildi.
Proje kapsamında 2 eğitim otobüsü ile ilk dört haftası Lego ve diğer dört haftası arduino eğitimleri olmak üzere toplam 8 hafta eğitim verildi. Eğitim sonunda tüm programlama yapılarını içeren özgün projeler oluşturuldu. 12 kişilik sınıflarda bir eğitim döneminde 8 farklı gruba ulaşılırken, bu dönem dâhil 10 okulda toplam 1251 öğrenciye eğitim verilmiş oldu. Vakıf Ortaokulu’ndaki tören belge dağıtımı ve ürün sergisiyle sona erdi. Eğitimin kapanış törenine Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fethi Yıldız da katıldı.
Törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fethi Yıldız, “Bize düşen, sizin hayallerinizi gerçekleştirmek. 8 haftalık bir eğitimden sonra hayal ettiklerinizi bize göstereceksiniz. Artık bilgi çağı yaşıyoruz. Yıllar öncesine baktığımızda savaş süngünün ucundaydı diyorlardı. Ama şimdi artık savaşlar bile teknoloji sayesinde bir tek düğme ile dünyanın hakimiyetini elinize geçirebiliyorsunuz. Bugün bir cep telefonun yaptığı işi belki 50 makine bir araya gelip yapıyordu. Faks başka, fotoğraf makinesi başka. Şimdi hepsi küçük bir kutunun içine sağdı. Bunun sebebi teknolojiye yapılan yatırımlar. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa her zaman yapmaya hazırız. Sizlerden belki Nobel ödülü alacaklar çıkacak. Doktorlar mühendisler, hukukçular çıkacak. Hiç kendinizi küçük görmeyin. Önemli olan bu şartlar altında okuyabilmek. Önemli olan bu şartlar altında bu başarıya imza atabilmek ve ben bunu sizin gözlerinizde görüyorum” dedi.
Konuşmaların ardından öğrencilere belgeleri dağıtıldı.

Bursa Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı 2019 döneminde 42 firma ile anlaşma imzalayarak rekor sayıda proje başvurusu gerçekleştirdi.

TÜBİTAK, 2018 yılından itibaren destek programları kapsamına aldığı “2244 Sanayi Doktora Programı” ile firmalarda çalışacak doktora öğrencilerine burs, sanayiye ise istihdam desteği sağlıyor. Program özel sektörde daha fazla sayıda doktoralı araştırmacı çalıştırılması yoluyla üniversite-sanayi işbirliğini de arttırmayı amaçlıyor. Sanayi ile hâlihazırda çok sayıda proje yürüten Bursa Teknik Üniversitesi, 2019 yılı Kasım ve Aralık aylarında beş farklı ilden kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirdiği 100’ün üzerinde birebir görüşme neticesinde 42 firma ile TÜBİTAK 2244 Sanayi-Doktora Programı Protokolü imzalayarak ülke sanayiine verdiği desteği bir üst basamağa taşıdı.

Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Bursatto) koordinasyonu ile TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’nı tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen ziyaretlerde, BTÜ Heyeti başta Bursa olmak üzere, Yalova, Kocaeli, Balıkesir ve Kastamonu’daki sanayi kuruluşları tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı. Öğretim üyelerinden oluşan BTÜ heyetine 75’in üzerinde toplantıda bizzat eşlik eden Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, 2244 Sanayi Doktora Programının çıktıları alındıkça ülke kalkınmasının da ivme kazanacağını belirtti. Rektör Karademir, programın önemine yönelik olarak; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan ‘Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi’ kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve TÜBİTAK başta olmak üzere devletimizin ilgili kurumları koordinasyonunda son derece stratejik ve kritik projeler yürütülmektedir. Savunma sanayiinde gerçekleştirilen atılımlar (İHA, SİHA, yerli ve milli silahlar), TEKNOFEST, ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite Yapılanması’ gibi projeler bunlara örnek olarak verilebilir. TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı da aynı amaçla kurgulanmış bir ulusal projedir. Özellikle sanayimizde çalışan doktoralı araştırmacı sayısını artırmak ve bu süreçte en az 5 yıl üniversite-sanayi işbirliğini doktora temelli proje üzerinden kuvvetlendirmek hedeflenmektedir.” dedi.

TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı başvuru süreci hakkında da bilgi aktaran Rektör Karademir; “Teknoloji Transfer Ofisimiz koordinasyonunda Kasım ayı ortasından itibaren Aralık ayı sonuna kadar yoğun bir tempoda beş farklı ilde 75 firma ile 100’ün üzerinde toplantı gerçekleştirdik. Bu süreçte farklı sanayi sektörlerinde başarı hikâyeleri oluşturarak ülkemiz kalkınmasına katkı koymuş çok sayıda firma sahibi ve sanayicimizle birebir tanışma fırsatı bulduk. Bizler de gerek TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programını gerekse BTÜ’nün gelişmiş laboratuvar altyapısını, Ar-Ge yatırımlarını tanıttık ve çeşitli alanlarda uzmanlaşmış çok sayıda akademik personelimizi sanayicilerimizle buluşturduk. Gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde firmalarımızdan, iş insanlarımızdan yüksek teveccüh gördük ve özlenen üniversite-sanayi örneklerini yaşadık. Tüm bu görüşme süreci neticesinde 130’un üzerinde doktora öğrencisini Üniversitemizde yetiştirmek üzere 42 proje başvurusunu değerlendirilmek üzere TÜBİTAK’a sunduk. Bu yoğun süreci yöneten Bursatto ekibimize, firma ziyaretlerinde aktif görev alan akademisyenlerimize ve en önemlisi bizleri firmalarında ağırlayan tüm değerli sanayicilerimize çok teşekkür ediyorum. TÜBİTAK’ın başvurularımızın tümünü kabul ederek Bursa Teknoloji Transfer Ofisimize desteğini sürdürmesini ve üniversite-sanayi işbirliklerini arttırmamıza olanak sağlamasını umuyorum.” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Türkiye’nin Otomobili ve Bursa

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) 2019 yılı sonunda milli teknoloji yolunda önemli bir gelişmeye imza atarak, tamamen Türk yapımı olan yerli otomobili Türkiye’ye tanıttı. Bursa Teknik Üniversitesi, ülkemizin teknolojik gelişmesine ve ekonomik kalkınmasına hız kazandıracak bu önemli projeye katkıda bulunmak adına ‘Türkiye’nin Otomobili ve Bursa’ konulu panel düzenledi. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in moderatörlüğünde gerçekleşen panele, konuşmacı olarak BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTÜ Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi Md. Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen katıldı.

Akılla Kentin Buluşması Başlıyor
Yerli Otomobilin yıllardan beri bir hedef olduğuna dikkat çeken BTSO Başkanı İbrahim Burkay, dünyada artık ekonomik anlamda ülkelerin yarışmadığını, kentlerin ve bölgelerin rekabet içinde olduğunu belirtti. “Bu araba bize verilmiş bir nimet” diyen Burkay, “Biz ülke olarak aylık 1000-1200 dolar geliri olan bir ülkeyiz. Ülkemiz önüne çok farklı hedefler koydu. En iyi 10 ekonomi arasına gireceğiz dedik. Bizim kendi hikâyemizi yazmamız için bu otomobil çok önemli. Bu araba bize verilen bir nimet. Yüzlerce yıl bizim atalarımız dünyayı yönetmişler. Bizim de dünyayı iyi okuyup projelerimizi şekillendirmemiz gerek. Bakın üniversiteler şehrin aklıdır. Biz bugüne kadar bu aklı çok kullanmadık. Şimdi yeni yeni akılla kentin buluşması başlıyor. Ya bunu yapacağız ya da bunu yapan başka ülkelere gideceğiz. Ama o ülkede yaşatmazlar bizi. Öyleyse bu aklı bu kent ile buluşturacağız” şeklinde konuştu.

Dönüşüm Süreci Başlatacak
Yerli otomobilin bir dönüşüm süreci başlatacağından bahseden Burkay, “Zenginlik ilkelerini bölgeler yazar. Her ülkenin zengin bölgesi vardır. Yerli otomobil bize ne katacak derseniz eğer, bizim binlerce yan sanayi firmamız var ve bunlar ana sanayiye hizmet ediyor. Yerli otomobil bizim için dönüşüm sürecini başlatacak. Bu projenin başarılı olabilmesi için Bursa kesinlikle olmazsa olmaz öncelikli şartlardan bir tanesiydi. Ülke olarak biz bu projenin başarılı olmasını istiyoruz. Çünkü ülkenin geleceği buna bağlı. Bu değişim ve dönüşüm Bursa’yı bambaşka bir yere taşıyacaktır. Türkiye’nin otomobili Bursa’yı 50 yıl içerisinde çok ileriye taşıyacak. Bursa Teknik Üniversitesi’nin bu konuyu ele alıp, bizleri buraya çağırmış olması benim için çok önemli” dedi.

İş Ehline Teslim Edilmiş
“Otomotiv sektöründe Bursa çok iyi bir yerde” diyen BTÜ Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi Md. Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen, “Yetişen personel de çok başarılı. Stil detaylarını incelediğimizde, ön eskizlerin tamamen Türk ekibi tarafından hazırlandığını görmekteyiz. Tasarımı da çok beğendim, beklediğimizden de güzel. İş ehline teslim edilmiş ve ortaya çok güzel bir tasarım çıkmış. Direksiyonda ahşap ve deri tasarım var, iç trimler ve tasarım çok başarılı. Genel tasarım birçok araçtan çok daha iyi. Dış aydınlatmada Tesla’dan çok daha iyi bir aydınlatma kullanılmış. Bizim de dizel kültüründen çıkıp, elektrikli otomobili kullanmayı öğrenmemiz gerek. Bu otomobil Bursa için çok büyük bir şans ama ondan önce bu proje Bursa için çok büyük bir sorumluluk” diye konuştu.

BTÜ Sanayicimizin ve Devletimizin Hizmetindedir
Konu hakkında katkılarından ve değerli yorumlarından dolayı konuşmacılara teşekkür eden Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “Yerli otomobil fabrika yerinin Bursa-Gemlik olarak belirlenmesinde Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Süreçte etkin rol oynayan TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Bakanlarımız, TOGG grubu ve tüm destek verenlere teşekkür ederiz. Bursa, Marmara bölgesinin en aktif ve otomotiv üretim üssü bir kent olarak, mevcut kazanımları ile yerli otomobil konusunda da üzerine düşeni hakkıyla yapacaktır. Ancak, kesinlikle bütün kentin kendisini bu yeni hedefe göre tekrar konumlandırması gerekmektedir.” şeklinde değerlendirmede bulundu. Rektör Karademir; “Özellikle yan sanayi ciddi bir değişime girmek zorundadır. Bu noktada üniversite işbirliği, Ar-Ge ve inovasyon olmadan bu iş başarılamaz. Güncel, yoğun uygulama/proje odaklı eğitimi ve uzun dönem staj (SEP) yapan nitelikli mezunları ile BTÜ sanayicimizin hemen yanında olacaktır. Ayrıca kuvvetli laboratuvarları, merkez test-analiz laboratuvarı, projeleri, çok değerli akademisyenleri ile BTÜ aktif çalışmaktadır ve bu tür etkinleri düzenlemeye devam edecektir. Kısacası, ülkemizin ve Bursamızın yerli otomobil üzerinden yaşayacağı değişimde, Bursa Teknik Üniversitesi aktif olarak sahadadır, sanayicimizin ve devletimizin hizmetindedir. ” ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı.

AA-Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’nin Otomobili’nin üretiminde ihtiyaç duyulacak teknik elemanın yetiştirilmesi için ilk kez motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açılacağını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Selçuk, Türkiye’nin Otomobili için teknik eleman desteği müjdesini verdi.

“Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve tüm toplumumuzun heyecanını biz de paylaşıyoruz.” ifadesini kullanan Selçuk, Türkiye’nin Otomobili’ni üretecek nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için süratle çalışmaların başladığını duyurdu.

Bakanlık olarak mesleki ve teknik eğitimi yeniden yapılandırırken ülkenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını belirten Selçuk, bu kapsamda çok sayıda yeni projeyi son bir yılda başarılı şekilde uygulamaya koyduklarını aktardı.

Savunma sanayi alanında ihtiyaç duyulan teknik eleman ihtiyacını karşılamak üzere ASELSAN ile Ankara’da istihdam garantili ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kurulduğunu, mesleki ve teknik eğitimde ilk kez yüzde 1′lik dilimden öğrenci alındığını anlatan Selçuk, benzer şekilde otomotiv, endüstri, biyoteknoloji, uzay-havacılık ve saatçilik sektörü gibi pek çok alanda kullanılan ve ileri teknolojinin temelini oluşturan mikromekanik alanında istihdam garantili mesleki eğitim verilmeye de ilk kez 150 yıllık Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde başlandığını bildirdi.

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

“Kırıkkale’de Makina ve Kimya Endüstri Kurumu ile savunma sanayine yönelik yeni bir mesleki ve teknik Anadolu lisesi kuruyoruz. Yerli otomobil projesine de üretimin yapılacağı Bursa’da ihtiyaç duyulacak teknik eleman yetiştirmek üzere ilk kez motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açacağız. Bu amaçla Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini seçtik. Bakan Yardımcım Mahmut Özer’in koordinasyonunda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz çalışmalarına başladı. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı itibarıyla bu alana ilk öğrencilerimizi alacağız.”

Sınavla öğrenci alınacak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “elektrikli araçlar dalı”, Türkiye’nin otomobili projesinde ihtiyaç duyulan teknik elemanın yetiştirilmesi amacıyla fabrikanın kurulacağı Bursa’da eğitim veren Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi alanında ilk kez açılacak.

Kısa sürede müfredatı oluşturulacak alan programı doğrultusunda öğretmen eğitimleri gerçekleştirilecek ve bu alana gelecek eğitim öğretim yılında Liselere Geçis Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alınacak.

Elektrikli araçlar dalında öğrencilere hibrit araçlar, elektrikli araçlar, hidrojenle çalışan araçlar, pil teknolojisi, elektrikli motorlar, sensörler, görüntü işleme, led teknolojisi, CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemleri), mekanik sistemleri, şarj istasyonları teknolojisi, elektroliz teknolojileri ile ilgili yetkinlikler kazandırılacak.

Yaklaşık 150 bin bilimseveri ağırlayan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ndeki ve atölye çalışmalarına 104 bin 597 kişi katıldı.
Bursa’nın yanı sıra çevre iller ve yurt dışından 149 bin 653 bilimseverin ziyaret ettiği BTM, bilimsel atölye çalışmalarında da yeni bir rekora imza attı. Yıl boyunca farklı disiplinlerde gerçekleştirilen bilimsel etkinlik ve atölye çalışmasına 104 bin 597 kişi katıldı. Yıl boyunca 61 bin 766 öğrenciye ulaşan BTM, 29 farklı dış alan faaliyeti ile de bilimi 13 bin 621 kişinin ayağına götürdü. Merkezde bulunan ve ağırlıklı olarak astronomi temalı filmlerin gösterimlerinin yapıldığı planetaryum da yoğun ilgi gördü. 20 binin üzerinde öğrenci, güneşin, yıldızların ve gezegenlerin görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı planetaryumda gökyüzünü keşfe çıktı.
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin “Bilim Avcıları” ekibi tarafından gerçekleştirilen ve zaman aralığı seanslarla belirlenen ve sene boyunca devam eden bilimsel şovlar da ilgiyle izlendi. Onlarca farklı temada ve geniş bir yelpazede sundukları gösterilerini renkli bir sahne performansı ile taçlandıran Bilim Avcıları Bursa’nın bütün ilçelerinde 90 bine yakın öğrenciye ulaştı.
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından 2018 yılında başlayan “Sınır Tanımayan Bilim” projesi ise dezavantajlı öğrenciler için umut oldu. TÜBİTAK iş birliği ile gerçekleştirilen projede öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere yönelik özel eğitimler ve atölye çalışmaları yapıldı.
Başkan Aktaş’tan teşekkür
Yerli üretim ve milli teknoloji atılımlarının temelinde eğitimin olduğuna dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu anlamda şehrin bir marka değeri olduğunu söyledi. Başkan Aktaş, “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, üreten, sorgulayan ve tasarlayan bir nesil yetiştirmek adına önemli faaliyetler yürütüyor. Kaliteli ürünün ana kaynağının, nitelikli iş gücü olduğu bilinciyle bilimi çocuklara sevdirmek ve toplumun geneline yaymak için BTM öncülüğünde dünya çapında ses getiren birçok ulusal ve uluslararası faaliyet düzenliyoruz. BTM’nin bu denli ilgi görmesi gelecek açısından bizleri de umutlandırıyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne önem veren ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak adına bilime yönlendiren ailelere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et