Anasayfa EĞİTİM AKTÜEL

Bursa İl Âfet ve Âcil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Millî Eğitim il Müdürlüğü arasında âfet eğitim protokolü imzalandı.
AFAD, Bursa’nın birinci derece deprem kuşağında olması sebebiyle eğitimlerini hızlandırdı. Çocuk ve gençlerin de, eğitim hayatında âfete karşı bilinçli düşünce ve davranışlar içerisinde olmalarını önemseyen AFAD, Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaptı. 6. sınıf öğrencilerini kapsayan uygulamayla Yıldırım’daki AFAD Eğitim Merkezi’nin okullar tarafından ziyaret edilmesi plânlanıyor.
Dünyada da örnek teşkil eden AFAD Bursa Âfet Eğitim Merkezi’nde, özellikle âfet türleri, canlı ve cansız varlıklara etkileri, ‘simülasyon’ yönteminin haricinde farklı unsurlar da bulunuyor. Fizikî tahribatı örnekleyen enkaz koridoru, ilk yardım eğitimi, bilgilendirme-test köşesi ve 5 boyutlu sinema salonu, sergi alanı, seminer ve bilgilendirme salonlarının yanı sıra, çocuk oyun alanı ve kafeterya gibi sosyal unsurlar da yer alıyor.
AFAD Bursa Âfet ve Âcil Durum İl Müdürü Yalçın Mumcu’nun yönetimindeki AFAD Bursa, başarılı çalışmaları ve ülkenin dört yanına destek veren tecrübesiyle örnek teşkil ediyor.

Osmangazi Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Okul Sporları Satranç Takım Turnuvası’nda birinci etap müsabakaları sona erdi.

Osmangazi Belediyesi Ertuğrul Sağlam Spor Tesisleri’nde düzenlenen Okul Sporları Satranç Takım Turnuvası’nın küçükler ve yıldızlar kategorisine ilk ve ortaokul seviyesindeki okullardan toplam 117 takım katıldı. Toplam 650 öğrencinin takım olarak mücadele ettiği ve 2 gün süre küçükler ve yıldızlar kategorilerinde dereceye giren sporcular Türkiye Şampiyonası grup müsabakalarında Bursa’yı temsil etmeye hak kazandı.

Turnuvanın küçük kızlar kategorisinde Vahide Aktuğ Ortaokulu birinci, Özel Bursa Kültür Ortaokulu ikinci, Özel Özlüce Tan Butik Ortaokulu üçüncü, Sadettin Türkün Ortaokulu dördüncü oldu. Yıldız kızlar kategorisinde ise Özel Tan Ortaokulu birinci, Sadettin Türkün Ortaokulu ikinci, Sadettin Türkün Ortaokulunun bir diğer takımı üçüncü, Özel Özlüce Sınav Koleji Ortaokulu da dördüncü oldu. Yıldızlar genel kategorisinde, Sadettin Türkün Ortaokulu birinci, Özel Bursa Bahçeşehir Ortaokulu Ortaokulu ikinci, Özel Altın Nesil Ortaokulu üçüncü, Bursa Modern Bahçeşehir Ortaokulu dördüncü oldu. Bunun yanı sıra küçükler genel kategorisinde Özel Altın Nesil Ortaokulu birinci olurken, ikinciliği Özel Çağdaş Öncü Ortaokulu, üçüncülüğü Sadettin Türkün Ortaokulu, dördüncülüğü ise Koç Ortaokulu elde etti.

Müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara madalyaları ve kupaları düzenlenen törenle takdim edildi.

Osmangazi Belediyesi’nin Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği Okul Sporları Satranç Takım Turnuvası’nın ilk etabı başladı.

Osmangazi Belediyesi ev sahipliğinde Ertuğrul Sağlam Spor Tesisleri’nde düzenlenen Okul Sporları Satranç Takım Turnuvası’nın küçükler ve yıldızlar kategorisine öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. 117 takımdan 650 öğrencinin kayıt yaptırdığı turnuvanın açılış hamlesini Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcıları Bülent Hamdi Cingil ve Beytullah Seferler yaptı. Sporculara başarılar dileyen Cingil, “İki gün sürecek turnuvada öğrencilerimiz takım halinde mücadele edecek. Ayrıca her takım günde iki kez olmak üzere toplam 6 karşılaşma yapacak. Puan ve averaja göre yapılacak sıralama sonunda küçük genel, küçük kızlar ile yıldız genel, yıldız kızlar kategorilerinde sıralamaya giren ilk dört takıma madalyaları takdim edilecek. Bölge yarışmasında dereceye girenler de Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazanacak” dedi.

Okul Sporları Satranç Takım Turnuvası’nda gençler kategorisindeki karşılaşmalar, 12 Şubat’ta yaklaşık 400 sporcunun katılımıyla gerçekleşecek. Kayıtların devam ettiği minikler kategorisi ise Mart ayında kıyasıya mücadelelere sahne olacak.

Yıldırım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Cezeri Robotik ve Kodlama Kursu’nu tamamlayan 75 öğrenci sertifikalarını aldı.

17 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında 760 kursiyerin başvuruda bulunduğu ‘Cezeri Robotik Kodlama Atölyesi’nde’ 90 öğrenci eğitim gördü. Uzman öğretmenler tarafından 15 günlük temel eğitimleri tamamlayan öğrencilere, arduinonun dil yapısı, scarp yazılım dil bilgisi, temel elektronik bilgisi, mikro motor bilgileri gibi robotoik temel bilgiler ve kodlama bilgileri verildi. Öte yandan kursu başarıları ile tamamlayan öğrenciler, ‘Cezeri Robotik Kodlama Atölyesi’nde’ adlıkları eğitimi, ‘yildirimkodluyor.com’ sitesinden izleyerek bilgilerini pekiştirip tek başına da arduino robotik kodlamayı yürütebilecekler.

‘TEKNOLOJİYİ TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN OLUN’

‘Cezeri Robotik Kodlama Atölyesi’nin teknolojiyi tüketen değil üreten, vaktini daha değerli geçiren, anlamlı kılan bir neslin yetişmesi için bir başlangıç olduğunu belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Bu küçük bir adım. Ama bu küçük adımlar, bu başlangıçlar bizlerin ayağa kalkışına, modern dünyaya bilimimizle, sanatımızla yeniden ulaşmamız adına örnek bir adım olacak. Bugün burada 75 kardeşimize aldıkları eğitimi daha anlamlı hale getirecek belgelerini takdim edeceğiz. Eğitim süresi boyunca kullandıkları araç ve gereçleri de kendilerine hediye ediyoruz. Edindikleri tecrübe ve bilgiyle inşallah evde bu faaliyetleri, çalışmaları yapmaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

TDF tarafından Bursa’da düzenlenen 4. Bölge Şampiyonası’nda Yıldırım’ı, Yıldırım Belediyesporlu Begüm Zeynep Çatak, Eray Yılmaz, Umur Demir Güler ve Ali Eren Şen temsil etti. Begüm Zeynep Çatak, Hız ve Küçük Kız A Lider Disiplini kategorilerinde 2 altın, Eray Yılmaz, Küçük Erkek C kategorisinde 1 altın, Umur Demir Güler Küçük Erkek C kategorisinde 1 gümüş ve Ali Eren Şen ise Küçük Erkek A kategorisinde 1 bronz kazandı. Bu sonuçla toplamda 5 madalya ile şampiyonayı tamamlayan genç sporcular, Yıldırım Belediyespor’un amatör branşlardaki başarılarına yenilerini eklemiş oldu. Yıldırım Belediyesporlu sporcuları elde ettikleri başarıdan ötürü kutlayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin spor yaparak sağlıklı yetişmelerini önemsiyoruz. Sporu yalnızca fiziksel aktivite olarak değil, kötü alışkanlıklardan kaçınma, sosyalleşme, paylaşma ve takım ruhunu benimseyerek ortak bir amaç uğruna mücadele etme olarak görüyoruz. Sporcularımızın bu başarısı bizlerin de spora ve sporcularımıza olan inancımızı artırıyor. Kazandıkları başarılarla Yıldırım’ın gururu olan evlatlarımızı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Osmangazi Belediyesi tarafından kente kazandırılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona ermesiyle birlikte sömestr yoğunluğu yaşanıyor.

Sömestr tatilinin bitmesine az bir zaman kala günlerini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen öğrencilerin ve ailelerinin ilk adresi Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi oluyor. Ders kitaplarına ara veren öğrenciler, dünyanın en büyük tam panoramik müzesinde, hem tarihi bilgiler öğreniyor hem de adeta tarihte bir yolculuğa çıkarak müzede güzel vakit geçiriyor. Hayatlarının en özel gününü yaşamak isteyen çocuklara Fetih Müzesi, adeta en büyük karne hediyesi oluyor.

Sadece öğrencilerin değil 7’den 77’ye herkesin keyifle gezdiği Fetih Müzesi, tüm ziyaretçiler için birbirinden güzel etkinliklerde sunuyor. Müzede bulunan Akıncılar Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği üyeleri tarafından ok atışı konusunda eğitim alan vatandaşlar, bu konudaki yeteneklerini deneme imkanı buluyor. Müzeye hafta sonu gidenler ise Kılıç Kalkan, Mehter Takımı ve Sema Gösterisi gibi etkinlikleri izleme şansı da buluyor. Vatandaşlar, müzeyi gezdikten sonra müzenin hediyelik eşya bölümünde bulunan hatıra sikke basma setine oturarak Osmanlı’nın ilk akçesini de basabiliyor.

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (OSMEK) bünyesinde açılan ‘Pazarlama Perakende Satış Görevlisi Kursu’nda fikirler gerçeğe dönüşüyor.
‘Sosyal Belediyecilik’ alanında örnek çalışmalara imza atan Osmangazi Belediyesi’nin Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlediği OSMEK kursları, meslek sahibi olmayan vatandaşları çalışma hayatına kazandırıyor. Soğanlı Kültür Merkezi’nde verilen pazarlama eğitiminde kursiyerler kişisel bakım, müşteri özellikleri, satış teknikleri, iş planı hazırlama ve ticarî belge almanın inceliklerini öğreniyor. Toplam 184 saatlik eğitimin verildiği kursta üniversite öğrencilerinden ev hanımlarına, çalışanlardan emeklilere kadar her yaş grubundan öğrenci bulunuyor. Ayrıca iş kurmak isteyenler yönlendirilerek, girişimcilere destek veriliyor.
OSMEK sayesinde iş kurduğunu belirten kursiyerlerden Emirhan Öz, “Yıllardır pazarlamacı olarak kendi markamı oluşturmak istiyordum. Bu doğrultuda kursa başladım. Çünkü etkili bir şekilde pazarlama yapabilmeyi ve ürün tespit edebilmeyi öğrenmem lâzımdı. Aynı zamanda pazarlamanın, kişisel gelişim ve çevremizde oluşturacağımız güven endeksinde de etkili olacağını düşünüyorum. Hocamızın da desteğiyle logo, ambalaj, poşet tasarladım. Kurstan çok faydalandım. OSMEK sayesinde kendi işimin patronu oldum. Bizlere böyle bir fırsatı sunduğu için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür ediyorum” dedi.
Kurs eğitmeni Selda Özyeşil ise maksatlarının üretime ve istihdama katkı sağlamak olduğunun altını çizerek, “Belediyemiz, pazarlama perakende alanında ulusal ve uluslararası seviyede kursiyerler yetiştirme, standartları uygun her yaş grubundaki kursiyerlere eğitim verme imkânı sağladı. Mezun olacak arkadaşlarımız pazarlama ve perakende alanında mesleki yeterlilikler kazanıp, satış elemanlığı yapabilecekler. Bunun yanı sıra kurs sonunda aldıkları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarıyla iş arayanlar arasında bir adım önde olacaklar. Böylece eğitimli bir satış elemanıyla firma da kalkınacak. Kursumuzun oldukça verimli geçtiğine inanıyorum. Herkesi kursumuza davet ediyorum” diye konuştu.

Nilüfer Belediyesi Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi katılımcılarının kardeşleri, ara tatilde düzenlenen etkinliklere katılarak keyifli anlar yaşadı.

Nilüfer Belediyesi Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi (Bizim Ev) katılımcılarının yanı sıra birinci derece yakınları için de çeşitli etkinlikler düzenliyor.
Okulların ara tatile girdiği dönemde Bizim Ev’deki etkinlikler de arttı. Engelli bireylerin kardeşleriyle aynı ortamı paylaşmaları amacıyla düzenlenen etkinlikler katılanlara farklı deneyimler yaşatıyor.
Bizim Ev’de düzenlenen seramik, yoga, plates, kutu oyunları gibi etkinliklere katılanlar hem tatillerini keyifli geçiriyor hem de yakınlarıyla iyi vakit geçiriyor.
Bizim Ev katılımcılarının kardeşlerine yönelik etkinlikler ara tatil boyunca devam edecek. Bu kapsamda Nilüfer Belediyesi’nin müzeleri, kütüphaneleri, kültür evleri gibi mekanlarına da ziyaret düzenlenecek.

Kültür ve sanatın kenti Nilüfer’de isteyen herkes sanatın farklı alanlarında düzenlenen atölyelere katılarak hem verimli zaman geçiriyor, hem de ilgi duyduğu alanda eğitim alabiliyor. Nilüferliler’in sanatın farklı dalları ile tanışması ve yeteneklerin ortaya çıkması amacıyla düzenlenen ve büyük ilgi gören atölyelerden biri de Drama Atölyesi.
Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde 2006 yılından bu yana uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilen Drama Atölyesi’nde, 4 yaştan başlayarak, çeşitli yaş gruplarında on binlerce çocuk ve genç eğitim aldı.
Bu yıl tüm gruplarda 2 bini aşkın öğrencinin eğitim aldığı atölyelerde her dönem sonunda birçok önemli oyun sahneye taşınıyor. Aldıkları eğitim sonucu kendilerindeki yeteneği keşfedip geliştirme şansı bulan çocuklar arasından tiyatro hayatına profesyonel bir zeminde devam eden isimler de çıkıyor.
Nilüfer’de eğitmenler Gökhan Sekmen, Necati Arpacı ve Osman Dönmez eşliğinde haftanın her günü farklı yaş gruplarına yönelik yapılan Drama eğitimleri; Konak Kültürevi, Beşevler Gençlik Merkezi, Yüzüncü Yıl Eğitim Sanat Merkezi, Altınşehir Gençlik Merkezi, Nazım Hikmet Kültürevi’nde devam ediyor.
Ekim-Mayıs ayları arasında yapılan atölye çalışmalarının dışında, talep olması halinde yaz döneminde de atölyeler açılıyor. Yıl boyunca süren bu çalışmalar sonucu hem geleceğin tiyatro sanatçıları, hem de bilinçli tiyatro izleyicileri yetiştiriliyor.

“Drama hayatın her anında var “
Dramanın insana hayatın her anında fayda sağlayacağını ifade eden Eğitmen Osman Dönmez, “Yaratıcı drama bir disiplin dalı. Tiyatronun rol oynama ve doğaçlama tekniklerini kullanıyor. Drama, tiyatrodan daha farklı bir sanat dalıdır ve güzel sanatlardan da faydalanıyor. Atölyelerimiz, 4 yaştan başlıyor yetişkinlere kadar 6 farklı grupta devam ediyor. Buradan eğitim alıp, büyük ve önemli üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerini kazananlar, tiyatroya geçiş yapıp sanat dünyasına atılanlar var. Dramayı hayatın her anında kullanabilirsiniz. Çocukların 18 yaşından önce drama eğitimi alması çok önemli” diyor.

Sosyal Belediyecilik alanında ilçe sakinlerinin yaşamına önemli dokunuşlar yapan Yıldırım Belediyesi, şehirde eğitim gören öğrencilere Karne hediyesi olarak ücretsiz akvaryum gezisi hediye ediyor.

Doğayla bütünleşik yapısı ve Uludağ’ın eteklerinde yer alan konumuyla Yıldırım’ın şehrin yoğunluğundan uzaklaşmak, dinlenmek ve ailecek zaman geçirmek için tercih ettiği Yıldırım Belediyesi Kaplıkaya Cazibe Merkezi, yarıyıl tatilinde karnesi ile gelen öğrencileri ağırlıyor. 20 – 30 Ocak tarihleri arasında, haftanın 7 günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında karnesi ile gelen bütün öğrenciler, sömestr hediyesi olarak Yıldırım Belediyesi Kaplıkaya Cazibe Merkezi Tünel Akvaryumda ücretsiz gezi imkanından faydalanabilecek. Çocuklara karne hediyesi olarak sunulan gezi kapsamında öğrenciler, Tünel Akvaryumda Mersin, koi, timsah balığı, kırmızı kuyruk kedi balığı, ilginç türlerde köpek balıkları ve vatozlar gibi farklı balık çeşitlerini görme fırsatı yakalayacak.

‘ÜCRETSİZ ETKİNLİKLER’

Yıldırım Belediyesi Kaplıkaya Cazibe Merkezi Tünel Akvaryum’da 5 binin üzerinde balık çeşidi bulunduğunu anımsatan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yavrularımızın tatillerini daha iyi geçirmesi için böyle bir imkan tanıdık. Bu minvalde tatil süresince karnesi ile birlikte gelen çocuklarımızı Kaplıkaya Cazibe Merkezi Tünel Akvaryum’da ağırlıyoruz. Burada çocuklarımız hem balıkları tanıyorlar hem de keyifli vakitler geçiriyorlar. Öte yandan çocuklarımız, ‘Neşeli Yıldırım’ etkinliklerimiz kapsamında Barış Manço Kültür Merkezi’mizde düzenleyeceğimiz tiyatro oyunları ve sihirbazlık gösterilerine karneleri ile gelerek ücretsiz bir şekilde faydalanabilirler. Tüm çocuklarımızı etkinliklerimize bekliyoruz” diye konuştu.

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et