Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ TÜBİTAK Bursa Bölge Yarışması’nda finalistler belirlendi

TÜBİTAK Bursa Bölge Yarışması’nda finalistler belirlendi

TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Bursa Bölgesi’nin finalistleri belli oldu. 12 alanda yarışan 100 projeden 18’i Ankara’da düzenlenecek büyük finale katılmaya hak kazandı.

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda dereceye girenler belirlendi. Güney Marmara Bölgesi’nden yarışmaya başvuru yapan ve ilk 100 arasına giren öğrencilerin projeleri 12 farklı alanda değerlendirildi ve 18 proje birinciliğe layık görüldü. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yapılan ödül törenine Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan, Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Şehnaz Baltacı Göktalay, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende açılış konuşması yapan Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan, yarışmanın 50 yıldır aralıksız devam ettiğini belirtti. Önceki yıl 18 projenin Türkiye finallerine katıldığını açıklayan Prof. Dr. Mustafa Özkan; “Bu yıl da aynı sayıda birinci seçtik. Önceki yıl seçtiğimiz 18 projeden 10 tanesi Ankara’daki büyük finallerde ödül almayı başardı. Bu yıl da seçilen projelerimizin aynı başarıyı hatta daha fazlasını göstereceğine inanıyoruz. Bilim ve teknoloji çağında, nitelikli gençlere çok ihtiyacımız var. Sorumluluk bilinciyle düşünen, sorgulayan ve üreten insanlar olmalıyız. Bu yarışmaya katılarak TÜBİTAK ailesine güç veren genç bilim insanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

BURSA BÖLGESİ EN FAZLA BAŞVURU YAPAN İLLER ARASINDA
Yarışmanın online ön değerlendirme aşamasında 1599 projenin incelendiğini kaydeden Özkan, jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından 100 projenin bölge sergisine davet edildiğini söyledi. Bölge sergisinde Balıkesir, Bilecik, Bursa, Kütahya, Çanakkale, Eskişehir ve Yalova’dan projelerin sergilendiğini belirten Özkan; “Başvurular toplam 12 alanda yapıldı. Başvuru sayısına bakıldığında en fazla başvuru yapılan bölgelerden birisi olduğumuzu söyleyebiliriz. Ön değerlendirme aşamasında bölgemiz dışından 36, bölgemizden 66 öğretim üyesi olmak üzere toplam 102 öğretim üyesi projelerimizi değerlendirdi. Bölge sergisinde ise tam 36 öğretim üyemiz projeleri değerlendirdi ve yapılan değerlendirmeler sonucunda Ankara’da yapılacak Türkiye finali için 18 finalist proje ve her alanda ikinciler ile üçüncüler belirlendi. 1599 projeyi hazırlayan tüm öğretmenlere ve öğrencilere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

12 ALANDA BİRİNCİLİĞİ 18 PROJE PAYLAŞTI
Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye finalinde 12 alanda 18 proje birinciliğe ulaştı. Yarışmaya hak kazanan öğrenciler şu isimlerden oluştu: Biyoloji; Elizan Bilgiç-İrem Kaylı ile Sena Eyüpreisoğlu, Coğrafya; Simge Nursevim-Zeynep Cebeci ile Zeynep Tokalak-İlke Sarı, Değerler Eğitimi; İrem Berberoğlu-Zeynep Tuzluk, Fizik; Muhammed Arif Karakuş, Kimya; Beyza Bayram-Zehra Eylül Sinler ile Timuçin Topçu-Elif Güven, Yazılım; Onur Gök-Esat Çetintaş, Matematik; Halil İbrahim Kanpak-Ata Günbandılar, Psikoloji; Hasancan Dal-Cihat Çağrı Çam ile Derya Şahin-Feride Şekercioğlu, Sosyoloji; Buse Özenç-Yasemin Eda Üstün ile Beyza Yurt, Tarih; Habib Kandemir, Teknolojik Tasarım; Sude Aksaray-Serenay Akgün, Türk Dili ve Edebiyatı; Özgür Nesanır-İrem Güleç ile Kaan Zeyrek-Batuhan Uğur

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


× 4 = yirmi