Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ Öğrencilerin keşfi biyonik el, bomba imhasında kullanılacak

Öğrencilerin keşfi biyonik el, bomba imhasında kullanılacak

stanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) tarafından üniversite ve lise öğrencileri arasında düzenlenen Aurum Öğrenci Yarışmalarında dereceye girenler yapılan törenle ödüllerine kavuştu. Yarışma “Enformatik Bilimler ve Uygulamaları”, “Robot Teknolojileri” ve “Fütüristik Kentler” alanlarında yapıldı.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi iki kardeş Abdurrahman Ünal ve Musa Sadık Ünal, Enformatik Bilimler kategorisinde birinci oldu. İnternet ortamında Teletouch yani uzaktan dokunma yöntemiyle biyonik el geliştiren Abdurrahman Ünal, “ Bizim yapmış olduğumuz el robotu internet üzerinden kontrol edilebiliyor ve biz bunu tanımladığımız için dünyanın her yerinde hiçbir alete ihtiyaç duyulmadan kontrol edebiliyor. Biz bu projemizi yaparken uzaktan ameliyatlarda, uzay araştırmalarında özellikle günümüzde bomba imhalarında kullanmayı amaçladık. Günümüzde çok fazla bomba patlaması oldu. Bomba imha ekipleri tarafında bazen önlenemeyen olaylar oluyor. Biz uzaktan kontrol ettiğimiz zaman can kaybını engellemeye çalıştık.” diye konuştu.

Geleceğin çizgileri
Öte yandan yarışmada Çizgi İzleyen Robot kategorisinde birincilik ödülüne layık görülen İstanbul Gelişim Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği son sınıf öğrencisi Umut Uz , “Çizgi izleyen kategorisinin yapmış olduğu robotları burada yarıştırdık. Üniversitelerin düzenlemiş olduğu yarışmalara katılarak eksiklerimizi görüyor, yeni insanlar tanıyor ve grup alışverişlerinde bulunarak kendimizi geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yarışmada ayrıca Fütüristik Kentler dalında da ikinci olan Ayşenur Yüksel , “Yıldız Teknik Üniversitesinde okuyorum üçüncü sınıf öğrencisiyim. Mimarlık bölümünde okuyorum. Fütüristik Kentler yarışmasında lisans, yüksek lisans kategorisinde ikincilik ödülünü aldık. Biz, ‘ dünya nereye gidiyor?’ tarzında bir çalışma yaptık. Dış dünyanın kayboluşu insanların birbirinden kopması bu bağlam üzerinde değerlendirme üzerinden konuştuk” dedi.

“Bu sadece bir proje yarışması değil”
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan yarışmanın Türkiye çapında gerçekleştirildiğini belirterek, “En önemlisi de sanayiyle iş birliğine imkan sağlayan ve işverenlerin iş garantisi verdikleri bir proje oldu. Yarışmayı proje yarışması olsun diye yapmadık. Kemerburgaz Üniversitesi öğrencilerimizin iş bulacağını garanti edebileceği, patentli, faydalı modelleri alabileceği bir proje yarışması yaptık. Yine ortaklarımızdan Atak Madeni Yağlar’dan Ar-Ge Merkezi kurulma kararı aldık. Hepsi bu proje yarışmanın bir bütünü.” dedi.

Yarışmaya özellikle lise öğrencilerinden ciddi katılım oranı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Uçan yarışmanın liseliler ve üniversitelilerin kucaklaşma zemini olduğunu da belirtti. Yarışmada proje sayılarına ilişkin bilgi aktaran Prof. Dr. Osman Nuri Uçan şunları söyledi: “125 mimarlık projesi geldi. Hepsini sergileme imkanımız yoktu. Çok sıkı bir incelemeden sonra 14 tanesine sergileme şansı tanıdık. Onları da eleyerek üç kişi seçtik. Robot yarışmalarında 14 tanesini yarışmaya uygun gördük. Enformasyonda da 19 başvuru oldu. Dört tanesini yarışmaya sunduk. Onun iki tanesi için patent kaydı teyidini aldık.”

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


5 + dokuz =