Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ ‘İyi Fikir’ler ödüllerini aldı

‘İyi Fikir’ler ödüllerini aldı

Uludağ Üniversitesi, araştırma geliştirme yeteneği, proje ve patent potansiyelini 7. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri’nde vitrine çıkartırken, geleceğin projecileri olan “iyi fikir”li lise ve üniversite öğrencilerini de ödüllendirdi.

ÜNİVERSİTELİ İYİ FİKİRLİLER
Uludağ Üniversitesi öğrencileri, Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri kapsamında düzenlenen “İyi Fikir” yarışmasında fikir ve iş projeleriyle jüri önünde ter döktü. Jüride, KPS Şirketler grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Köksal, TOFAŞ Ar-Ge ve Akademi Danışmanı Dr. İsmail Durgun, TEKNO Grup Makina Genel Müdürü Namık Kemal Memiş, Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof Dr. Esra Karaca ve BOSCH Fabrikaları Otomotiv Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken yer aldı.

Önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yazılım, üretim ve hizmet alanlarında iş fikirlerini yarıştırdıkları elemeler bu yıl oldukça çekişmeli geçti. Finale çıkma hakkını elde eden sekiz ekip, jüri önünde fikirlerini ayrıntılarıyla anlattı. Akademisyen ve iş dünyasının temsilcilerinden oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonunda Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nden Mert Demirel “Görüntü işleme ve sensör destekli akıllı tarımsal mücadele sistemi” ile birinci; Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Bölümü’nden Meliha Yeşilot “Girişimci öğretmen” projesiyle ikinci; Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nden Tufan Can Ulu, Ahcen Bouhari ve Abdullah Burhan’dan oluşan ekip de “Entemopatojen nematodes (EPN) ile hidrofil bez uygulaması” adlı projeleriyle üçüncü seçildi.

Ekiplere ödüllerini, Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve yarışma sponsoru TOFAŞ firması adına Ürün Geliştirme Direktörü Erkan Polat verdi. Ulcay, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, birinciye 150 bin TL, ikinciye 75 bin TL, üçüncüye 30 bin TL’lik proje desteğinin yanı sıra 10, 5 ve 2 bin 500 TL’lik çeklerini de teslim etti.

LİSELİ İYİ FİKİRLİLER
Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü, bugüne dek sadece üniversite öğrencileri arasında düzenlediği “İyi Fikir” yarışmasını bu yıl ilk kez lise öğrencilerine de açtı. Bursa’daki özel ve devlet liselerinden toplam 52 projenin başvurduğu yarışmada, 100 üzerinden 75 ve üzeri alan altı proje, derecelendirme yapılmaksızın ödüle layık görüldü. Ödül alan ekiplere dizüstü bilgisayar hediye edildi. Ödül alan ekipler ve okulları şöyle:

Osman Sarı (Ali Karasu Anadolu Lisesi); Sinan Coşkun (Turgay Şengöz Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi); Sinan Coşkun (Özel Bursa Sınav Koleji); Serkan Kalaycıoğlu-Mert Tamer Özdemir-Onur Bahtiyar (Nurhayati Kurtcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi); Fuat Kara-Hamza Enes Hocaoğlu (Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi); Fatma Albayrak (Özel Bursa Meltem Okulları).

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


× 8 = kırk