Anasayfa BURSA Hekim adayları beyaz önlüklerini giydi

Hekim adayları beyaz önlüklerini giydi

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bu yıl başlayan öğrenciler, beyaz önlüklerini giyerek hekimlik yolunda bir adım daha attılar.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde birinci sınıfa başlayan 327 öğrenci, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giydi. Ailelerin ve öğretim üyelerinin de katıldığı törende öğrencilere seslenen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, “Temizlik, dürüstlük, çalışkanlık, insana saygı anlamına gelen beyaz önlükler sizin en değerli hazinenizdir. Bilgi sahibi olun, yeniliklere açık olun, insanları sevin ve Atatürk’ün söylediği ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin’ sözüne layık birer hekim olun” dedi.

Yrd. Doç, Dr. Sezer Erer Kafa ise, beyaz önlüğün kökeni ve anlamını içeren bir sunum yaptı. Ortaçağ’da kir ve kan lekesi görünmediği için siyah renk tercih edilirken, 19. yüzyıla gelindiğinde tam tersi düşünülerek beyaz önlüğün giyilmeye başlandığını anlatan Sezer Erer Kafa, “Önlüğünüz sık sık kirlenebilir, bu lekeler yıkanınca çıkar; önemli olan önlüğünüze manevi kir bulaştırmamaktır. Bu da mesleki bilginizi kullanırken, etik değerlere bağlı kalmakla mümkün olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından öğretim üyeleri öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdi.

Bunlara da gözatın

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


× bir = 5