Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ Genç mucitlerden büyük projeler

Genç mucitlerden büyük projeler

Altınbaş Üniversitesi’nin, gençleri geleceğin dünyasında her alanda belirleyici olacağı vurgulanan kodlama ve enformatik çağına hazırlamak ve bu alanda yapılan çalışmalara destek olmak amacıyla düzenlediği Robot Teknolojileri ve Enformatik Bilimler Yarışmaları sona erdi. Bu yıl 3.sü yapılan yarışmalarda öğrenciler Robotik ve Enformatik olmak üzere 2 ayrı başlıkta yarıştılar. Türkiye’nin her yerinden katılımın gerçekleştiği yarışmalara Robotik başlığında 4 kategoride, Enformatik alanında ise 2 kategoride bireysel ve takım olarak yaklaşık 100 öğrenci katıldı.

“Nitelikli projeler gördük”
Düzenlenen yarışmalar hakkında bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Osman Nuri Uçan, “İlginin her geçen yıl arttığı yarışmalarda bu yıl daha nitelikli projeler gördük. Bu yıl beş projeye faydalı model patenti alma başarısını gösterdik. Türkiye genelinde farklı yerlerden İzmir’den, Adana’dan, lise ve üniversitelerden katılım oldu. Seneye kategoriler içine drone yarışmasını da alacağız ve öğrencileri doğal ortamda yarıştıracağız. İlginin her yıl arttığı yarışmalarımıza farklı projeler ve yeniliklerle gelecek yıllarda da devam edeceğiz” dedi. Prof.Dr. Uçan, Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı ve Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nin katkılarıyla gerçekleşen yarışmada dereceye giren öğrenciler ve projelerine üniversite akademisyenlerince danışmanlık ve laboratuar destekleri sunacaklarını sözlerine ekledi.

“Uyur Gezmem” projesiyle derece aldılar
Yarışmada Enformatik Bilimler Serbest Kategoride derece elde eden Enderun Mucitleri takımından Kerem Gelir (12) ve Harun Dönmez (12), “Uyur Gezmem” adlı projelerini ve yarışma hakkındaki görüşlerini paylaştılar. Uyurgezerlerin kendisine ve çevresine verdiği zararları önlemek amacıyla tasarladıkları projede, yatağın altına koyulan ağırlık sensörlerinin kişi yataktan kalktığı zaman harekete geçtiğini ve sensörlerin devreye girerek uyarı verdiğini anlatan küçük mucitler, yarışmanın kendileri gibi proje geliştiren girişimcilere hayallerini gerçekleştirmeleri için büyük bir fırsat sunduğunu ifade ettiler.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


sekiz − 2 =