Anasayfa MANŞET

Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Bursa’nın değerlerinin bilinmesi ve geliştirilmesi adına’ Mümin Gençoğlu İlköğretim Okulu’ndan 150 öğrenciye ipek böceği besleme seti dağıtıldı. Setler içerisinde yer alan yumurtalardan çıkacak ipek böceklerini 40 gün boyunca dut yaprağıyla besleyen çocuklar, elde ettikleri kozayı Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ederek karne hediyesi kazanmış olacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması yönünde yaptığı hamleler sürüyor. İpek böceğinin tekrar eski ününe kavuşması ve dünya vitrinlerindeki yerini alması için başta Umurbey İpek üretim Merkezi olmak üzere Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan ve İnegöl’de atölyeler kuran Büyükşehir Belediyesi, okullarda da gelecek nesillere bu değeri anlatmak için çabalarını sürdürüyor. ‘Bursa ipeği yeniden hayat bulacak’ ismiyle 2015 yılında başlatılan proje çerçevesinde, Mümin Gençoğlu İlkokulu’ndan 150 öğrenciye ipek böceği besleme setleri dağıtıldı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hançerli Medresesi’nde yapılan dağıtım törenine, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ da katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, törende yaptığı konuşmada, Bursa’nın ipek yolu üzerinde yer aldığını ve bu nedenle ipek kültürünün geçmişten günümüze şehirde önemli yer tuttuğunu söyledi. Geçmişte koza sezonunda Koza Han’da ciddi hareketliliğin yaşandığını hatırlatan Karadağ, birçok ailenin bu dönemde geçimini kozadan sağladığını ifade etti. Konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’daki ipek kültürünü yeniden canlandırmak üzere yaptığı çalışmalara da değinen Karadağ, sözlerini bitirdikten sonra öğrencilere besleme setlerini teslim ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

2015 yılı itibariyle dağıtımına başlanılan besleme setlerinde 2018 yılı üretim sezonunun sona ermesiyle toplamda 4000 öğrenciye ulaşılacak. Besleme setlerindeki ipek böceği yumurtalarının ürüne dönüşmesiyle birlikte süreci tamamlayacak olan öğrenciler, kozalarını Büyükşehir Belediyesi Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’ne götürerek buradan karne hediyelerini teslim alacak. ‘Bursa ipeği yeniden hayat bulacak’ isimli projeyle bu yıl 10 okulda toplam 1000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyetlerine devam eden AB Bilgi Merkezi, ‘AB ve Türkiye’de Temel İş Sağlığı ve Güvenliği’ eğitimleri düzenledi. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olmak üzere üç ayrı kategoride verilen ve dört gün boyunca devam eden eğitimlerden 300’ü aşkın kişi faydalandı.

AB Türkiye Delegasyonu finansal desteği ile uygulanmakta olan, Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın desteklenmesi projesi kapsamında 1997 yılından bu yana Bursa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren AB Bilgi Merkezi, yıllık etkinlik planı doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. BTSO Akademi işbirliğinde ‘AB ve Türkiye’de Temel İş Sağlığı ve Güvenliği’ konulu eğitim programı gerçekleştiren AB Bilgi Merkezi, 4 gün boyunca eğitimlere ev sahipliği yaptı. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olmak üzere üç ayrı kategoride düzenlenen eğitimlere 300’den fazla kişi katıldı.

AB’YE UYUM ÇALIŞMALARINA ÖNEMLİ KATKI
Eğitimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, iş sağlığı ve güvenliği konusunun Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum çalışmalarında önemli başlıklardan biri olduğunu söyledi. Son yıllarda ülke genelinde bu yönde yapılan çalışmaların hızla arttığını belirten Onur, Bursa AB Bilgi Merkezi’nin de çalışmalarıyla Türkiye’nin AB’ye katılım sürecindeki uyum çalışmalarına önemli katkılar söylediğini belirtti.

300’DEN FAZLA ÇALIŞAN FAYDALANDI
İş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılmasında toplumsal farkındalığın geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Onur, bu kapsamda AB Bilgi Merkezi ve BTSO Akademi işbirliğinde bir dizi eğitim programı gerçekleştirdiklerini söyledi. Onur, ‘Eğitim faaliyetleri iş sağlığı ve güvenliği konusunda toplumsal farkındalığın artmasında büyük rol oynuyor. BTSO olarak biz de çalışanların huzur ve güven içerisinde iş hayatlarına devam edebilmeleri adına bir eğitim programına imza attık. AB Bilgi Merkezimiz tarafından yürütülen eğitim programına 300’den fazla iş dünyası temsilcimiz katıldı. Alanında uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirilen eğitimlerde iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında gerekli tüm bilgilendirmeler yapıldı.” dedi.

SERTİFİKA TÖRENİ 27 NİSAN’DA
Öte yandan eğitimleri tamamlayan katılımcılar 27 Nisan Cuma günü AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Tibor Sztaricskai’nin katılımlarıyla BTSO ev sahipliğinde düzenlenecek törenle sertifikalarını alacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Elektromobil Topluluğu öğrencilerinin ürettiği ‘yüzde yüz elektrikle çalışan’ otomobili test etti. Başkan Aktaş, yapılan girişime gereken her türlü desteği sağlayacaklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, UÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerle bir araya geldi. Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep Yamankaradeniz’in de yer aldığı buluşmada Başkan Aktaş, gençler tarafından üretilen yüzde yüz elektrikli otomobili test etti. Ağustos ayında Kocaeli’nde yapılacak yarışmaya katılacak olan öğrencilere destek sözü veren Başkan Aktaş, atılan adımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gençlere çalışmalarında gereken her türlü kolaylığın sağlanacağını belirten Başkan Aktaş, “Eğitimleri devam ederken, ülkemizin kalkınmasına yönelik çalışmalarıyla bizleri mutlu ettiler. Yerli otomobilin çok konuşulduğu bir ortamda bu tür hamleleri değerli buluyoruz. Kardeşlerimi tebrik ediyorum. Başarılı olmaları ve derece elde etmeleri için elimizden geleni yapacağız. Elektrikli otomobilin ‘üzerinde çalışıldığında’ çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum” dedi.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ileSinema Genel Müdürlüğü destekleri ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle bu yıl 15. yaşına giren Çocuk Filmleri Festivali, 27 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.

Çocukların sinemayla tanışmasını sağlayarak sinema kültürü edinmelerinde ve erken yaşta sanatsal üretim denemelerinde yol gösterici bir rol oynayan festival, 27 Nisan Cuma günü İstanbul’dan yola çıkacak. Festival, 28 – 29 Nisan’daİstanbul’da düzenlenecek film gösterimleri ve etkinliklerin yanı sıra 2ve3 Mayıs’taYozgat, 7 ve8 Mayıs’taErzincan’da, son olarak 10 ve11 Mayıs’ta Van’da da çocuklarla buluşacak.

Festivalde uluslararası ödül almış film gösterimlerinin yanı sıra geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ünlü oyuncu ve gazeteciler “Yazarlık Atölyesi”, “Oyunculuk Atölyesi” ve “Çocuk Jüri Atölyesi” gerçekleştirilecek. Festivalde ayrıca Hollanda Kültür’ün Klik! Amsterdam ve Eye Film’le yaptığı Genç Kültür projesi kapsamında 20 adet Hollanda yapımı ödüllü animasyon filmi de gösterilecek.

15.Çocuk Filmleri Festivali bu yıl, Marmara’dan Doğu Anadolu’ya yüzlerce çocuğa sinema ile ulaşmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın en iyi şirketleriyle en seçkin yeteneklerini buluşturan online kariyer platformu toptalent.co, Türkiye’nin önde gelen 50 üniversitesinde 4 yıllık bölümlerde okuyan veya yeni mezun olmuş 18-25 yaş arasında, 5130 genç yetenek üzerinden yaptığı araştırmada Türkiye’de en çok çalışılmak istenen iş alanlarını ortaya koydu.

Türkiye, yetenek kıtlığında dünyada 5. sırada yer alıyor. İnsan Kaynakları profesyonellerinin %66′sı pozisyonlarını uygun yeteneklerle dolduramadığını belirtirken Türkiye’de Y kuşağı ortalama 1,5 yılda bir kez iş değiştiriyor. Böylesi bir tabloda en iyi yetenekleri çekmek ve organizasyona dahil etmek için genç yeteneklerin hangi alana ilgili/ilgisiz oluğunu bilmek büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın en iyi şirketleriyle en seçkin yeteneklerini buluşturan online kariyer platformu toptalent.co, bilgi açığını kapatmak üzere Türkiye’nin önde gelen 50 üniversitesinde 4 yıllık bölümlerde okuyan veya yeni mezun olmuş 18-25 yaş arasında, 5130 genç yeteneğin dahil olduğu Türkiye temsili bir araştırma gerçekleştirdi: “Türkiye’de En Çok Çalışılmak İstenen İş Alanları”. Araştırmada, en iyi yeteneklerin en çok çalışmak istedikleri alanları cinsiyet, okul, not ortalaması, okunulan bölüm gibi farklı kırılımlarla inceleyen toptalent.co, insan kaynakları profesyonellerine oldukça faydalı bilgiler sunuyor.

Mühendislik okuyanların %66’sı kendi mesleğini yapmak istiyor
Araştırmaya göre Mühendislik okuyan yeteneklerin %66’sı çalışmak istedikleri ilk alanları Mühendislik, Ar-Ge, Üretim olarak gösteriyor. Dolayısıyla mühendislerin, mühendislik yapmak konusunda net çizgileri var. Kendi mesleğini icra etmek konusunda en çok öne çıkan bölümün mühendislik olduğunu belirten toptalent.co, mühendislerin mühendislik dışında yapmayı en çok istedikleri alanı Pazarlama (%7) olarak belirtiyor. Sosyal ve Fen Bilimleri okuyan yeteneklerin ise en çok çalışmak istedikleri alanlar; İnsan Kaynakları (%19), Pazarlama (%16), Finans (%13) ve Dış Ticaret (%8) olarak öne çıkıyor. Not ortalaması 3 üzerinde olup mühendislik okuyan yeteneklerin tercihleri Mühendislik (%29), Ar-Ge (%24), Üretim (%11) ve Tedarik Zinciri (%8) iken not ortalaması 3 üzerinde olup Sosyal ve Fen Bilimleri okuyan yeteneklerin ise tercihleri İnsan Kaynakları (%19), Pazarlama (%18) ve Finans (%12) olarak belirtiliyor.

Yeteneklerin %20’si ilk tercih olarak Pazarlama alanında çalışmak istiyor
Türkiye’nin önde gelen 6 üniversitesinde okuyan, mühendislik veya sosyal bilimler bölüm ayrımı olmaksızın yeteneklerin en çok çalışmak istedikleri alanlar; Pazarlama (%20), Ar-Ge (%14), Finans (%10), Mühendislik (%10) ve Satış (%7). Kadın-erkek oranlarının dağılımına bakıldığında ise İnsan Kaynakları, Kurumsal İletişim ve Reklam alanı kadınlar tarafından öncelikli çalışılmak istenen alanlar olarak öne çıkıyor. Finans, Bilgi Teknolojileri, Satış alanlarında ve Start Up şirketlerinde çalışmak konusunda erkekler kadınlardan daha istekli.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğiyle ‘Geleceğin Teknolojileri’ ana temasıyla düzenlenen Türkiye’nin en büyük bilim festivali ‘7. THY Science Expo 2018’, TÜYAP fuar alanında gerçekleştirilecek açılış töreni ile bilim meraklılarına kapılarını aralayacak. Bilim tutkunlarını 4 gün boyunca bir araya getirecek etkinlik için Perşembe günü saat 10.00’da açılış töreni düzenlenecek. Törene, bilim festivali paydaşlarının yanı sıra akademisyenler, eğitmenler ve yurt içi ile yurt dışından çok sayıda bilimsever katılacak.

Bursa bilime doyacak
Geçtiğimiz yıllarda Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğinde ‘Bilim Şenliği’ adı altında gerçekleştirilen etkinlik, bu yıl sponsorların desteği ile daha da büyüdü. Uluslararası bir bilim-toplum etkinliği haline gelen ‘7. Turkish Airlines Science Expo 2018’e çok sayıda dev kuruluş ve firmadan destek geldi. BEBKA ve Türk Hava Yolları (THY) ile Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra ‘Science Expo’ya Türksat, Roketsan, Atış Yapı, Ilıca İnşaat, Autodesk, Muradiye Su ve Aydın Okulları da sponsor oldu.

Yeni rekorlar kırılacak
7. Türk Hava Yolları Science Expo 2018 çerçevesinde ‘Geleceğin Teknolojileri’ ana temasıyla toplamda 110 bin lira para ödüllü 6 farklı kategoride proje yarışmaları, ‘Meslekler Yarışıyor’ programı ve dünya rekorunun kırılacağı ‘Mangala Turnuvası’ düzenlenecek. İnsansız hava araçları, drone ve bilim gösterilerinin de yer alacağı festival, çok sayıda konferansa ev sahipliği yapacak. Etkinlik boyuca birçok farklı simülatör de festivale renk katacak.

Geleceğin teknolojileri yarışacak
‘Geleceğin Teknolojileri’ ana konsepti ile düzenlenen proje yarışmalarının Çocuk Mucitler (10-13 yaş), Genç Mucitler (14-17 yaş), Usta Mucitler (18 yaş ve üstü) kategorilerinde finale kalan 50 proje belli oldu. Akıllı Uygulamalar, Yazılım Mühendisliği, Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik, Robot, Endüstri 4.0, Biyoteknoloji ve Yapay Zeka teknolojilerinin alt başlığını oluşturduğu proje yarışmalarında çocuk ve genç mucitler kategorisinde 15, usta mucitler kategorisinde 20 proje adını finale yazdırmayı başardı. Finalist projeler, Science Expo süresince sergilenmeye hak kazandı. İnsansız hava araçları ve drone yarışmasında 50 ekip, Autodesk tasarım ve modelleme yarışmasında 25 ekip, mangala yarışmasında 4000 öğrenci ve ‘Meslekler Yarışıyor’da 35 ekip finalde mücadele edecek. Yarışma kapsamında dereceye giren proje sahiplerine bin ile 16 bin lira arasında para ödülü verilecek.

7 ülke, yüzlerce farklı atölye
Festival boyuca 100 farklı alanda 150’ye yakın bilimsel atölye çalışması gerçekleştirilecek. 150 bin atölye çalışması yapılmasının hedeflendiği Türkiye’nin en büyük bilim-toplum etkinliğine katılanlar, ilgi duydukları alanlarda atölye çalışmalarına katılabilecek. Science Expo, bu yılda farklı ülkelerden festivale katılım sağlayacak atölye ekiplerini ağırlayacak. Etkinliğe Polonya, Fransa, İtalya, Hollanda, Singapur, Tayvan ve Suudi Arabistan’dan katılacak ekipler, atölye çalışmalarının yanı sıra bilim gösterileriyle festivale renk katacak. Science Expo süresince, proje ve atölye çalışmalarının yanı sıra sahne ve organizasyon alanında üniversite öğrencileri arasından seçilen bilime meraklı dev bir gönüllü ordusu görev yapacak.

Başkan Aktaş: Ailece bekliyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 7. Turkish Airlines Science Expo 2018’in Bursa için de önemli bir değer olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetle üzerinde durduğu ‘yerlilik’ ve ‘millilik’ kavramlarını hatırlatan Başkan Aktaş, “Özellikle son dönemlerde bu konunun önemi bir kez daha ortaya çıktı. Yerli ve milli olmak, başkalarının taklitçisi olmamak, halka ve değerlere yabancı olmamak, istiklal ve istikbal için fedakârlık yapmak, sahici ve samimi olmaktır. Ancak bu şekilde güçlü bir millet oluruz” dedi. Festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara ayrıca teşekkür eden Başkan Aktaş, “Eğitimde, özendirme ve bilinçlendirme çok önemli. Bu yıl 7.’sini gerçekleştireceğimiz etkinlik ile binlerce çocuğumuz bilimsel atölye yapma fırsatı yakalayacak. Türkiye’yi yarınlara taşıyacak, başarılarıyla ülkemizin hedeflerinde belirleyici rol oynayacak çocuklarımızın ve gençlerimizin ufkunu açmak hedefiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliğimiz, yeni projeler üretme konusunda da öncü olacak” diye konuştu. Türkiye’nin en büyük bilim-toplum etkinliği haline gelen Science Expo’nun her geçen yıl daha fazla ilgiyle takip edilen uluslararası bir festival haline dönüştüğünü söyleyen Başkan Aktaş, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini düşünüyor, tüm hemşerilerimi Türkiye’nin en büyük bilim festivali Science Expo’ya ailece davet ediyorum” şeklinde konuştu.

20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi.

Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi.

ÜNİVERSİTENİN İSİMLERİ BULUNDUĞU İLLE BİRLİKTE ANILACAK
Kabul edilen tasarıda bazı üniversite isimleri bulundukları illerle birlikte anılacak. ‘Abant İzzet Baysal Üniversitesi’, ‘Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’, ‘Cumhuriyet Üniversitesi’, ‘Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’, ‘Adnan Menderes Üniversitesi’, ‘Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’, ‘Mustafa Kemal Üniversitesi’, ‘Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’, ‘Dumlupınar Üniversitesi’, ‘Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’, ‘Gaziosmanpaşa Üniversitesi’, ‘Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’, ‘Okan Üniversitesi’, ‘İstanbul Okan Üniversitesi’, ‘Ahi Evran Üniversitesi’, ‘Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’, ‘Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’, ‘Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’, ‘Namık Kemal Üniversitesi’, ‘Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’, ‘Erzincan Üniversitesi’, ‘Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’, ‘Bozok Üniversitesi’, ‘Yozgat Bozok Üniversitesi’, ‘Kütahya Sağlık Üniversitesi’, ‘Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ olarak değiştiriliyor.

TOPLAM 20 ADET YENİ ÜNİVERSİTE KURULUYOR
Tasarıyla, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri, İzmir Tınaztepe ve İstanbul Atlas Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa), Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi, Ankara Medipol Üniversitesi adlarıyla üniversiteler kurulacak.

Yeni kurulacak üniversitelere kadro ihdası yapılacak. Bazı üniversiteler bölünerek, ayrı üniversiteler olarak eğitim hayatına devam edecek.

Uludağ Üniversitesi ev sahipliğinde 20-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye Üniversitelerarası Judo Şampiyonası tamamlandı. 27 üniversiteden 45 takımın yarıştığı şampiyonada en iyiler belli oldu.

UÜ Spor Bilimler Fakültesi Çok Amaçlı Spor Salonu’nda düzenlenen ve yaklaşık 400 sporcunun katıldığı şampiyona tamamlandı. Erkeklerde Kastamonu, Balıkesir ve Bülent Ecevit üniversiteleri ilk üç sırayı paylaşırken, bayanlarda ise Karadeniz Teknik, Balıkesir ve Uludağ Üniversitesi sıralamada yer aldı. Uludağ Üniversitesi’nden 48 kiloda Şehnaz Güz ve 52 kiloda Damla Çalışkan altın madalya kazandı. 57 kiloda Sinem Taş ve 60 kiloda Burak Çelik’in gümüş madalya kazandığı turnuvada 100+ kiloda Bedrettin Baha Çamlıbel de bronz madalya alma başarısı gösterdi. Ayrıca Uludağ Üniversitesi, turnuvada takım olarak üçüncülük kupasını kaldırdı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, turnuvanın son gününde öğrencilere madalyalarını takdim etti. Tüm öğrencileri tek tek tebrik eden Rektör Ulcay, kaliteli bir organizasyona imza atan yöneticilere de teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret eden Polonya, Romanya ve Bosna Hersek Zavidovici’den gelen öğrenciler, Bursa’yı çok beğendiklerini ve gördükleri misafirperverlikten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Polonya, Romanya ve Bosna Hersek Zavidovici’den gelen öğrencilerle Tarihi Belediye Binası’nda görüştü. Aktaş, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ programı kapsamında Bursa’da bulunan Zavidovici Belediye Başkanı Haşim Mujanovic ile de bir araya geldi. Ziyarette, Mujanovic’e Zavidovici Belediye Başkan Yardımcısı Nermin Cahtorevic, Zavidovici Kovacı Okul Müdürü Midhat Mujanovic, Zavidovici Kültür Folklor Başkanı Enes Bajriç ile öğrenciler ve Bursa Balkan Kadınları Derneği üyeleri de eşlik etti.

Bursa’nın Balkanlar için önemini bildiğini söyleyen Başkan Aktaş, Balkanlardan göç eden pek çok vatandaşın da Bursa’da yaşadığına dikkati çekti. Bursa’nın Türkiye ve Balkanlar arasında dostluk köprüleri kurduğuna değinen Aktaş, öğrencilerin ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ etkinlikleri nedeniyle Zavidovici’den Bursa’ya gelmelerinin kültürel güzellikleri daha da pekiştirdiğini belirtti. Bosna Hersek heyeti de Bursa’yı çok beğendiklerini ve kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini anlattı. Yöresel kostümleriyle ziyarete gelen öğrenciler ise ilgi odağı oldu.

Aktaş, Bursa’yı tanıttı
Başkan Aktaş, aynı zamanda, AB Erasmus Projesi kapsamında Polonya ve Romanya’dan gelen ve Alara Ortaokulu tarafından Bursa’da ağırlanan öğrencilerle de görüştü. Keyifli buluşmada, Başkan Aktaş, konuklarına Bursa’yı tanıttı.

Bursa’nın değerlerini yerinde gören ve burada çok güzel karşılandıklarını ifade eden öğrenciler de kente dair merak ettikleri soruları Başkan Aktaş’a sordu. Başkan Aktaş, ziyaretlerin sonunda konuklarına Bursa’ya özgü hediyeler verdi ve öğrencilerle günün anısına fotoğraf çektirdi.

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hayata geçirilen ‘;Bir Kitap Yolla, Bin Çocuk Okusun’; kampanyası kapsamında toplanan kitaplar okullara dağıtılıyor.

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hayata geçirilen ‘;Bir Kitap Yolla, Bin Çocuk Okusun’; kampanyası kapsamında toplanan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kitaplar Dr. Ayten Bozkaya İlkokulu kütüphanesine bağışlandı. Törene Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Kadın Meclisi Başkanı Mihrimah Kocabıyık, Okul Müdürü Bilge Akpınar, kadın meclisi üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, “Çocuklarımız bizim istikbalimiz ve geleceğimizdir. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Biz çocuklarımızı iyi yetiştirmek istiyorsak erken yaşlarda kitap okuma bilincini kazandırmalıyız. Bu düşünce ile Kadın Meclisimizin öncülüğünde gerçekleşen ‘;Bir Kitap Yolla, Bin Çocuk Okusun’; kampanyası dahilinde toplanan kitapları Dr. Ayten Bozkaya İlkokulu’;na bağışladık. Kadın Meclisi Başkanı Mihrimah Kocabıyık ve ekibine gayretleri için teşekkür ediyor, çocuklarımıza keyifli okumalar diliyorum. Kampanya kapsamında topladığımız kitapları bağışlamaya devam edeceğiz” dedi.

Dr. Ayten Bozkaya İlkokulu Müdürü Bilge Akpınar ve öğrenciler tarafından Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ile Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Mihrimah Kocabıyık’a destekleri için çiçek takdim edildi.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et