Anasayfa MANŞET

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) öğrenim gören uluslararası öğrenciler, nevruz şenliği düzenledi. Türkçe şarkılar ve şiirler söyleyen öğrencilerin yerel kıyafetleri ise büyük ilgi topladı.

BUÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER) bünyesinde gerçekleştirilen etkinliğe üniversitede eğitim uluslararası öğrenciler katıldı. Dünyanın 150 farklı ülkesinden Bursa’ya gelen öğrencilerin birçoğu ilk kez bir nevruz kutlamasına katıldıklarını söyledi.

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik uluslararası öğrencilerin Türkçe şiir, şarkı ve tiyatro gösterisi ile devam etti. Törende konuşan ULUTÖMER Müdürü Doç. Dr. Süleyman Eroğlu, etkinliğe emek veren tüm öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ortabağlar Mahallesi’nin en önemli sorunlarından biri olan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nun yeni eğitim döneminde hizmete gireceğinin müjdesini verdi.

Eğitim kurumlarının eksiklerinin giderilmesi ve okullara spor salonu yapılmasının yanında kent merkezindeki eski okulların yenilenmesi noktasında da önemli bir görev üstlenen Büyükşehir Belediyesi, Ortabağlar Mahallesi’ne de modern bir eğitim kurumu kazandırıyor. Bugüne kadar Zafer Okulları, Merkez İmam Hatip Lisesi, Elmasbahçeler Salih Şeremet Ortaokulu ve Demirtaşpaşa Erhan Nasyalçın İlkokulunu modern eğitim kompleksleri olarak Bursa’ya kazandırılan Büyükşehir Belediyesi, hayırsever desteğiyle yaptırılan Ortabağlar Mahallesi’ndeki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nu da yeni eğitim dönemine yetiştirmek için çalışmaları hızlandırdı. Temeli 2017 yılının Kasım ayında atılan ancak müteahhit kaynaklı sorunlar yüzünden inşaatı geciken okulda, çalışmalara hız verildi. 4’ü anasınıfı toplam 32 derslikli okulda kaba inşaat tamamlanırken, dış cephe kaplama çalışmaları hızla sürüyor.

Yeni döneme yetişecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ortabağlar Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelip, mahallelinin sorunlarını dinledi. Mahalle halkının en önemli beklentilerinden birinin de Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nun bitmesi olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Buranın temelini benim Bursa’ya geldiğim ilk zamanlarda atmıştık. Evet biraz geciktik. Ancak belediyenin elinde olmayan nedenlerle yaşanan gecikmeyi telafi ediyoruz. Çalışmaları hızlandırdık. Okumuz Eylül ayında yeni eğitim döneminde hizmet vermeye başlayacak” dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından Türkiye’de ilk defa başlatılan ‘Akademik Başarı Teşvik Ödül Töreni’nin ikincisinde 2017 yılında üniversitenin en başarılı akademisyenleri, bölümleri ve fakülteleri ödüllendirildi.

BUÜ tarafından ilk kez uygulanmaya başlayan Akademik Başarı Teşvik Ödül Töreni’nde dereceye girenlere toplam 1 milyon TL değerinde altyapı ve bilimsel teşvik ödülü dağıtılacak. Fakülte bazında bu yıl da zirveyi kimseye kaptırmayan Ziraat Fakültesi’ne 300 bin TL’lik altyapı desteği verilecek. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yapılan törene BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, 3. Nesil Üniversite vizyonuyla sadece akademik eğitim veren bir yükseköğretim kurumunun ötesine geçme hedefine doğru hızlı ve emin adımlarla ilerlediklerini, uluslararası açılımlar, teknolojik ve fiziki yatırımlar ile birlikte daha çok bilimsel projeyi hayata geçirebilen farklı bir Bursa Uludağ Üniversitesi kimliğini birlikte şekillendirdiklerini söyledi. Eğitim kalitesinde, fiziksel mekânların kalitesinin de belirleyici bir etken olduğuna işaret eden Rektör Ulcay; “Üniversite olarak bu anlamda çok önemli fiziksel ve teknolojik yatırımları hayata geçirdik. Ancak nitelikli üniversiteler öncelikle nitelikli akademisyenlerle; bu da başarının teşvik ve taltif edildiği bir iklimle mümkündür. Bu anlamda, öğretim üyelerimizin çalışmalarına ve gelişimine destek verirken, başarının teşvik edilmesi ve objektif kriterler ışığında mesleki yükselmenin önünün açılmasını çok önemli olarak görüyoruz” dedi.

HEDEFLERE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ
Üniversitemizde, ulusal ve uluslararası üniversite sıralama sistemlerinde yer alan sorulardan derleyerek oluşturulan “online akademik performans değerlendirme ölçümü” ile eğitim, araştırma ve yayın alanlarındaki çalışmaların takibiyle birlikte, gerek bireysel gerek bölümler gerekse de fakülteler bazında ilerleme süreçlerini somut verilerle ortaya koymaya çalıştıklarını kaydeden Ulcay, “Bu çalışmaya iki yıldır devam ediyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz. Akademisyenlerimizin bireysel, bölüm ve fakülte bazlı gelişimleri, kendi üniversitemiz içinizde izleme ve diğer kurumlar ile karşılaştırma imkânı verecektir. Her akademisyenimizde kendi durumunu yıllara bağlı olarak izleme imkânına sahip olacaktır. Bu değerlendirmeler ışığında da YÖK tarafından Türkiye’deki 15 araştırma üniversitesinden biri olarak belirlenen Bursa Uludağ Üniversitesi’ni gelecek hedeflerine taşıyacak arkadaşlarımızı, bulundukları bölümleri ve fakültelerini ödüllendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

EN BAŞARILI FAKÜLTE ÖDÜLÜ ZİRAAT’E
Törende 2017 yılında fakülte bazında en çok bilimsel çalışma yaparak ödül almaya hak kazanan ilk üç üniversite sıralamasında Ziraat Fakültesi birinciliği elde ederken, Mühendislik Fakültesi ikinci, Sağlık Bilimleri Fakültesi de üçüncü sırada yer aldı. Ayrıca, 14 bölümün birincileriyle en fazla puan alan 66 akademisyene ödül ve plaketleri verildi.

Online akademik performans değerlendirme ölçümü verilerince yapılan puanlamalar sonucunda, bölümünde birinci olan akademisyenlere ulusal veya uluslararası kongre katılım desteği; fakülte içerisinde en yüksek puanı alan bölümlere puanlarına bağlı olarak belli miktarda alt yapı projesi; en başarılı bulunan Ziraat Fakültesi’ne de 300.000 TL alt yapı projesi desteği sağlanacak.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlık olarak okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride dil yeterlilikleri ölçen ilk Türkçe elektronik sınavı (e-sınav) Ankara´da yaptıklarını belirterek, “Pilot uygulamalardan sonra elde edilen verileri kullanarak mevcut durumumuzu göreceğiz.” dedi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlık olarak Türkçe 4 dil becerisini ölçmeye yönelik sınav yapabilme ile ilgili çalışmaları 2018´de başlattıklarını hatırlattı. Çalışmaların tamamlandığını ve ilk pilot uygulamayı Ankara´da gerçekleştirdiklerini belirten Selçuk, şu bilgileri verdi: “Pilot uygulama için 15 il seçildi. İlk uygulama Ankara´da gerçekleştirildi. Sınava Ankara´da 9 okuldan 7. sınıf öğrencilerinden seçilen 374 öğrenci katılıyor. Millî Eğitim Bakanlığı Ankara elektronik sınav merkezinde uluslararası standartlarda sınav salonu oluşturdu. Nisan ayında ise pilot seçilen Ankara, İstanbul, Bursa, Kütahya, Denizli, Aydın, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Adıyaman, Erzurum, Trabzon, Samsun ve Konya olmak üzere 15 ilde bu sınavı uygulayacağız.”

“Millî Eğitim sistemimizde bir ilk”
Türkçe´de dört dil yeterliliğinin ölçülmesine ilişkin e-sınav uygulamasını çok önemsediklerini ifade eden Selçuk, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu uygulama, Milli Eğitim sistemimizde bir ilktir. İlk kez Türkçe dört becerisini ölçen bir e-sınav yapıyoruz. Arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma yaptılar. Soruların hazırlanması, soru havuzu oluşturulması ve yazılım geliştirilmesi aşamaları arkadaşlarımız tarafından titizlikle yürütüldü ve başarı ile tamamlandı. Pilot uygulamalardan sonra elde edilen verileri kullanarak mevcut durumumuzu göreceğiz ve anadildeki her bir beceri ile akademik başarı arasındaki ilişkileri inceleyeceğiz. Anadil eğitiminde, öğretmenlerimizin dört beceride ölçme yapabilmeleri için eğitimler düzenleyeceğiz. 2019 yılında farklı sınıflardaki öğrencilerimize yönelik anadilde dört beceri izleme ve değerlendirme araştırmaları, daha sonra 81 ilimizi kapsayacak şekilde devam edecek. İzleme araştırmalarından elde edeceğimiz geri beslemelerle anadil eğitimimizi sürekli güçlendireceğiz.”

Suriyeliler için de e-sınav yapılacak
Bakan Selçuk, Suriyelilere yönelik Türkçe öğretiminde de bu elektronik sınavları kullanmayı planladıklarını belirtti. Türkiye´de yaşayan Suriyelilere Türkçe öğretimi ile ilgili çok sayıda projeyi başarılı şekilde uyguladıklarını vurgulayan Selçuk, “2019´da dört beceride Türkçe sınavını bu projelerin çıktılarını değerlendirmek için de kullanacağız. Böylece projelerin verimliliğini de izleme imkanımız olacak.” diye konuştu.

Ölçme merkezlerinde Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek
81 ilde kurdukları ölçme ve değerlendirme merkezlerinin izleme ve değerlendirme araştırmalarında çok önemli bir işlev gördüğünün altını çizen Selçuk, şunları kaydetti: “81 ilde kurduğumuz ölçme ve değerlendirme merkezlerimizi, izleme ve değerlendirme araştırmalarımızda aktif olarak kullanıyoruz. Bu merkezlerimizi sadece Türkçe dört beceri sınavları için değil aynı zamanda Nisan ayında 81 ilde yapacağımız Türkçe, Matematik ve Fen Bilimlerinde 4., 7. ve 10. sınıflara yönelik izleme araştırmalarında da kullanacağız. Bu merkezlerimizi her ilde Ar-Ge araştırmaları ve proje yönetimlerini de kapsayacak şekilde genişleteceğiz.”

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınav süreçlerinin geliştirilmesi ve yürütülmesinde emek veren Bakan Yardımcısı Mahmut Özer´e, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına teşekkür ederek, projenin hayırlı olmasını diledi.

Yetişkinler için çıkmaz bir sokak gibi görünen yabancı dil öğrenme macerası, çocuklar için çoğu zaman eğlenceli bir aktiviteye dönüşüyor. Genç ve dinamik beyinler, bilgileri kolayca alırken aynı zamanda da kendi gelişimini sürdürüyor. Bu noktada çocukların erken yaşta doğru metotlarla yabancı dil öğrenmesi gerektiğini vurgulayan Berlitz Dil Okulları Müdürü Çağdaş Kardaş, ikinci dilin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini anlatıyor.

Beyin gelişimi için çocuğunuza ikinci dili öğretin
Beynin kompleks yapısı içinde dil ayrı bir noktada konumlanır. Dil öğrenmek farklı prensiplerin doğru kombinasyonu ile mümkündür. Beynin bellek sistemi, dil öğrenmeyle doğrudan bağlantılı olmakla birlikte dilin önemli bir parçası olan aksan için de aynı derece öneme sahiptir. Düzgün aksan için kasları iyi kullanmayı sağlayacak işlemsel belleğe, akıcı konuşmak içinse gereken kelimeleri ve dilbilgisini sağlayacak bildirimsel belleğe ihtiyaç vardır. Tüm bu sistem içinde kişi dil öğrenirken beynin gelişimine de büyük bir katkı sağlar. Dil öğrenmek için beynin gösterdiği çaba, beyin için çok etkili bir egzersiz görevi görür. Bu durum zeka üzerinde gelişme sağlarken hafızayı da güçlendirir.

Zihinsel ve bilişsel gelişim için çok önemli
Erken yaşta yeni bir dil öğrenmek ve o dilin kurallarına adapte olup hayata geçirmek çok daha kolay oluyor. Çünkü genç beyinler yeni bilgileri işlemede ve hafızalarında tutmada daha başarılı sonuçlar veriyor. Erken dönemde yabancı dil öğrenmek çocukların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yazma, okuma ve dinleme becerilerini geliştiriyor. Bilişsel becerileri arttırırken, zihinsel sağlık üzerinde de önemli etkileri oluyor. Bu konuda yapılan araştırmalar ise şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Çift dil öğrenen çocuklarla tek dil bilenler arasında yürütülen bir çalışmada kaybolan şeyleri bulma, farkları ortaya çıkarma ya da hafıza oyunlarında çift dil bilenlerin çok daha başarılı olduğu görülüyor.

Çocukların vizyonunu geliştiriyor
Yeni bir dil öğrenmek, o dilin kültürünü ve vizyonunu öğrenmek anlamına gelir. Dolayısıyla çocukların öğreneceği ikinci bir dil hem beyninin hem de hayal gücünün sınırlarını ortadan kaldırır. Bir şehir ve ülkenin sınırlarından çıkarak dünya vatandaşı olur. Bu durum çocukların bakış açısında yepyeni bir pencere açarken daha açık ve evrensel değerlere daha yakın bir anlayış kazandırır.

Hafıza ve dikkat problemlerine yabancı dil çözümü…

Dil öğrenmenin beyin üzerindeki etkileri geniş bir kapsamda düşünüldüğünde bu mekanizmayı canlı tutması ve sürekli harekete geçirmesi açısından çok önemlidir. Örneğin birçok ebeveyn çocukların beyin gelişimini bulmaca, su doku ve çeşitli zeka oyunlarıyla destekler. Dil öğrenmek de bu aktiviteler gibidir hatta daha fazlasını sağlar. Beynin çalışma kapasitesini arttırarak daha fazla bilgiyi depolamasını sağlar. Üstelik beynin odaklanma becerisini geliştirerek dikkat eksikliği ve konsantrasyon sorunlarını ortadan kaldırır. Bu durum ise diğer derslere olan ilgisini arttırarak okul performansının yükselmesini sağlar.

Tüm bunların yanı sıra;
> Öğrenme hızını arttırır,

> Özgüveninin artmasında önemli bir rol üstlenir,

> Dili daha iyi duymayı sağlar,

> Diğer dillere karşı daha duyarlı hale getirir,

> Aynı anda birkaç işi yapmayı kolaylaştırır,

> Kişinin kendi anadilini geliştirir,

> Diğer dilleri keşfetmeyi sağlar,

> Çok daha kolay sosyalleşebilmeyi kolaylaştırır,

> Planlama yapma kabiliyetini geliştirir,

> Yaratıcı zekayı geliştirir,

> Yurt dışında eğitim ve kariyer olanakları sağlar,

> Dili eğlenerek öğrendikleri için bu süreç çok daha keyiflidir.

TÜİK verilerine göre online eğitim dahil olmak üzere Türkiye’de yaygın eğitime katılım oranı %16,8’e yükselirken, örgün eğitime katılım oranı ise %9,4 oldu. Fiziksel sınırları kaldırması ve zaman tasarrufu sağlaması nedeniyle online eğitime yönelen 18-34 yaş grubundaki bireylerin %64’ü resmi bir eğitim kurumunun sunduğu eğitim programlarından faydalanmak istiyor.

Yeni teknolojiler birçok alanı olduğu gibi geleneksel eğitim metotlarını da değiştirmeye başladı. TÜİK verilerini inceleyen Campus Online’ın derlediği bilgilere göre, Türkiye’de 18 yaş ve üstü nüfusun yaygın eğitime katılım oranı %16,8’e, örgün eğitime katılım oranı ise %9,4’e yükseldi. %55’lik bir oranla interneti bilgiye erişimde ana kaynak olarak gören 18-34 yaş grubundaki bireyler online eğitim seçeneklerine yönelmeye başlarken, internet üzerinden eğitim almak isteyenlerin %64’ü resmi bir eğitim kurumunun sunduğu seçeneklerden faydalanmak istiyor. Bu eğilimi takip eden ve kayıtlı üye sayısı 150 bini aşan Campus Online, aralarında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi önde gelen üniversitelerin de bulunduğu 30′dan fazla kurum ile yaptığı resmi protokol kapsamında üniversitelerin sertifikalı online eğitimlerini tek çatı altında topluyor.

Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri sertifika programlarını dijitale taşıdı.
30’dan fazla üniversitenin sanattan pazarlamaya, bilişimden finansa kadar 200’ü aşkın eğitim ve sertifika programını online olarak sunan CampusOnline.com’da eğitimini tamamlayıp başarılı olanlar, üniversite onaylı sertifika almaya da hak kazanıyor. 2011 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini belirten Campus Online Proje Yöneticisi Erhan Özdemir, “Online eğitimi yaşam boyu öğrenme kapsamında herkesin faydalanabileceği bir online kampüs olarak kurguladık. Bugün Türkiye ve Ortadoğu ülkelerine üniversite kalitesinde online eğitim veren tek platformuz. Fiziki engelleri kaldırarak zaman esnekliği sayesinde CV’lerini geliştirip kariyer basamaklarını hızla çıkmak isteyenler için Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden onaylı yüzlerce eğitimden birini alıp sertifika elde edebilmek mümkün” dedi.

TOBB ETÜ’den Online MBA Sertifika Programı
Zaman esnekliği nedeniyle online eğitim dahil olmak üzere yaygın eğitime en çok katılanların %27,5 ile bir işte çalışanlar olduğu, eğitimlere katılanların %61,9’unun amacının ise “kariyerini destekleyerek işini daha iyi yapmak” olduğu görülüyor. 2016 yılında 165 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan küresel online eğitim pazarının 2022 yılında 250 milyar dolar sınırını aşması beklenirken dünya genelinde en çok tercih edilen yüksek lisans eğitimleri arasında MBA (İşletme Yönetimi) programları yer alıyor. İş dünyasına yakınlığıyla bilinen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile CampusOnline.com da bu trendden hareketle yöneticilik becerisini kısa sürede kazanmak isteyenlere Mini MBA Sertifika Programı sunuyor. Devam mecburiyeti bulunan program sonunda sertifikaya hak kazanabilmek için yapılacak online sınavda başarılı olmak gerekiyor. Katılımcıların başarı ve devam durumu Campus Online sistemi üzerinden üniversite tarafından takip edilebiliyor.

Bursa Kent Konseyi Fotoğraf Çalışma Grubu tarafından hayata geçirilen ‘Griye Veda Renklere Merhaba’ projesi kapsamında 68. fotoğraf sergisi Lütfi Banuşoğlu İlk Okulu’nda açıldı.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle düzenlenen ‘Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali’ kapsamında sergilenen fotoğraflar, Bursa Kent Konseyi Fotoğraf Çalışma Grubu’nun organizasyonuyla ‘Griye Veda Renklere Merhaba’ projesi adı altında kamu kurumlarına bağışlanmaya devam ediliyor. Proje kapsamında 68. fotoğraf sergisi Lütfi Banuşoğlu İlk Okulu’nda, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, Okul Müdürü Sunay Ateş, öğretmeler, öğrenciler ile velilerin katılımıyla açıldı.

Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, proje sayesinde birçok okulun duvarlarını renklendirdiklerini ve BursaFotoFest kapsamında sergilenen fotoğraflarla çocukları buluşturduklarını söyledi.

Sergide Nedim Ozan Tekin, Ayçin Bayraktaroğlu ve Sourav Karmakar’ın fotoğrafları yer aldı.

Enerji sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (UEDAŞ), çocukların ve gençlerin geleceğe umutlu bakabilmeleri için eğitim faaliyetlerine desteklerini sürdürüyor. Sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan “Bi Kitap Daha Aydınlık Bi Hayat” projesiyle köy okullarına destek olan UEDAŞ, proje kapsamında bugüne kadar 19 köy okulunu kütüphaneye kavuşturdu.

Aynı zamanda köy okullarının boya, badana, çatı onarımı gibi çeşitli tadilat işlemlerini de gerçekleştiren UEDAŞ, 5 yılda 45 binin üzerinde kitabı köy okullarında okuyan öğrencilerin hizmetine sunarak, kitaba erişim imkânı olmayan öğrencilere fırsat eşitliği yaratılmasına katkı sağladı.

Proje kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdüren UEDAŞ ekipleri yardım elini Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesinde yer alan Güllüce Köyü İlkokulu’na uzattı. Kütüphanesi olmayan okula sıfırdan kütüphane kuran şirket, aynı zamanda içerisinde çocuk ve gençlik yayınlarının yer aldığı 1300 kitabı okula bağışladı. Açılışını, Limak Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf Ziya Yüce ve UEDAŞ Mustafakemalpaşa İşletme Müdürü Emre Şenhasırcı’nın yaptığı programda UEDAŞ ekiplerine, Uludağ Üniversitesi İnsan Kaynakları Topluluğu (ULİNKA) öğrencileri de destek verdi. Üniversite öğrencileri ve çocuklar birlikte oyunlar oynadı.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) tarafından bu yıl Prof. Dr. Fuat Sezgin adına düzenlenen 8. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri başladı. İki gün devam edecek etkinlikte Türkiye’nin farklı kurumlarından önemli bilim insanları Bursa’da ağırlanacak.

BUÜ tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri’nin 8.’si Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenleniyor. Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri altında gerçekleştirilecek programın açılış konuşmacısı Kırıkkale Üniversitesi Rektörü ve 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Ersan Aslan oldu.

PROF. DR. FUAT SEZGİN, 2019 YILI İÇERİSİNDE 710 ETKİNLİKLE ANILACAK
Programın ilk konuşmacısı olan Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı münasebetiyle düzenlenen Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri’ne merhum hocalarının verilmesinden dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını aktardı. Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı münasebetiyle ilk 3 ay içerisinde 286 paydaşla birlikte 100’den fazla etkinlik yapıldığını açıkladı. Paydaşlarla birlikte yıl içerisinde toplam 710 etkinliğin planlandığını vurgulayan Prof. Dr. Ersan Aslan; “6 Eylül 2018 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın imzaladığı kararname ile bu yıl Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan edildi. Biz henüz 3 ay içerisinde 100’den fazla etkinliği gerçekleştirdik. Kongre merkezleri, kütüphaneler ve araştırma merkezleri gibi üniversitelerimizdeki 54 merkeze hocamızın ismi veriliyor. Sempozyumlar, paneller ve konferanslar da yapıyoruz. Özbekistan’dan başlayıp Portekiz’e kadar bütün bu aralıkta Fuat Sezgin hocamızın özelinde; İslam medeniyetinin dünya medeniyetine katkıları anlatılacak. Şuanda 25 Avrupa ülkesinde bu etkinlikler yapılıyor ve yapılacak. Kuzey Afrika’da da 2 farklı şehirde özelde Fuat hocamız ve İslam medeniyetinin dünya medeniyetine katkılarını anlatacağız” diye konuştu.

BİLİMSEL PROJELER EKONOMİYE DEĞER KATACAK
Etkinliğe ev sahipliği yapan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise Prof. Dr. Fuat Sezgin’in ismini vererek 8. kez düzenledikleri Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri’nin üniversitede yürütülen yeni fikir ve projelerin ilgili paydaşlarla buluşturulması ve ekonomiye dönüştürülmesi adına büyük değer taşıdığının altını çizdi. Başlattıkları ve hazırlıklarını sürdürdükleri projeler sayesinde üniversiteyi çok yakın bir gelecekte daha farklı ve örnek bir akademik üretim ve bilim merkezine dönüştürmeyi hedeflediklerini kaydeden Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay; “Bilimsel projelere öz kaynaklarımızın yanı sıra sağladığımız fonlarla verdiğimiz destek miktarı son 4 yılda 70 milyon TL’ye yaklaştı. Kamu-üniversite-sanayi işbirliği modelini slogandan kurtarıp gerçeğe dönüştürdük. Göreve geldiğimizde yıllık 100 olan sanayi kuruluşları ile yürüttüğümüz proje sayımız 250’ye ulaştı. Bu gelişmelerin yanı sıra, eğitim kalitemizi yükselten reformlar ve makro ölçekli yatırımlarımızla da üniversitemizin Bursamızın ve ülkemizin kalkınmasına katkısını daha da arttırmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Açılış töreninin ardından Bursa Uludağ Üniversitesi’nin düzenlediği Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Programda son olarak ismi Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi olarak değiştirilen kütüphanenin açılış töreni gerçekleştirildi.

TUSAŞ, ASELSAN VE TUBİTAK YETKİLİLERİ PROJELERİNİ ANLATACAK
8. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri etkinliğinin ikinci günündeki oturumların başlıkları ve konukları ise şöyle; Geleceğin Mimari Oturumuna; Prof. Dr. Atilla Aydınlı, Prof. Dr. Hakan Urey, Prof. Dr. Tayfun Akın, Prof. Dr. Sezai Alagöz ve Doç. Dr. Avni Aksoy katılacak. Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Bilim Tarihi Oturumuna; Prof. Dr. Muammer Demirel, Prof. Dr. Şafak Ural, Prof. Dr. Hüseyin Gazi Topdemir ve Prof. Dr. Abamüslim Akdemir katılacak. Yaşamın Her Alanında Teknoloji Oturumuna; Prof. Dr. İsmail Lazoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Fethi Mubin Ramazanoğlu ve Çağrı Çankaya katılacak. Uzay, Havacılık ve Savunma Sanayii Oturumuna; Prof. Dr. Oğuz Borat, Prof. Dr. Temel Kotil, Prof. Dr. Haluk Görgün ve Dr. Mustafa Hatipoğlu katılacak.

18-19 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlik, BUÜ Akademik Performans Ödül Töreni ile sona erecek.

Hayri Terzioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde geçen yıl başlatılan Bursa Sanayicileri ve İşinsanları (BUSİAD) sınıfında paydaş olan BOSCH, 10-A sınıfı öğrencilerine ölçme bilgisi eğitimi verdi.

BOSCH tesislerinde gerçekleştirilen ve sınıf öğrencilerine iki ayrı günde verilen eğitimde, öğrenciler teorik olarak öğrendiklerini pratikde de sınama şansı elde ettiler.

Eğitim sonrası fabrika gezisi de yapan öğrencilere BOSCH ayrıca iş güvanlik önlüğü, iş ayakkabısı, kumpas, mikrometre ve komparatör de hediye etti.

BOSCH, BUSİAD sınıfındaki paydaşlığı nedeniyle, Hayri Terzioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ayrıca, üniversal freze tezgahı, sandalye de hibe ederken önümüzdeki günlerde elektronik yazı tahtası ve beyaz yazı tahtası da hediye edeceği belirtildi.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et