Anasayfa KÜLTÜR SANAT

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen Genç Star Liseler Arası Müzik Yarışması’nın finali yapıldı. Birbirinden yetenekli gençlerin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar verdi.

Osmangazi Belediyesi ev sahipliğinde gençlerin önünü açmak ve sesini duyurmak isteyen genç yeteneklere destek olmak amacıyla bu yıl 11’ncisi düzenlenen Genç Star Liseler Arası Müzik Yarışması, muhteşem bir final gecesine sahne oldu. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Mert Ruscuklu’nun yaptığı yarışmanın finalinde 32 okul, 4 farklı kategoride birincilik için mücadele etti. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Pop Müziği dallarında sahneye çıkan liseli gençler, müzik alanında tüm yeteneklerini ortaya koyarken, gerek seslendirdikleri eserler, gerekse kullandıkları enstrümanlarla jüri ve izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

DÜNDAR: “GENÇ MÜZİSYENLER İÇİN FIRSAT”
Yarışmanın final gecesine katılarak gençlere destek olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz için birçok hizmet ve yatırımlarda bulunuyoruz. Eğitimi önemseyerek, ciddi katkılar sağlıyoruz. Fiziki olarak binalara desteğimiz ile birlikte bu binaların içerisinin daha aktif hale gelmesi için çeşitli organizasyonlar düzenliyoruz. Bursa sınırlarını aşan uluslararası nitelikte kültürel ve sosyal faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Liseler Arası Müzik Yarışmamız da geleneksel hale getirdiğimiz organizasyonlarımızdan. Bu yarışmada derece alan gençlerimiz, iki yıl arka arkaya İtalya’da dünya birincisi oldular. Büyük mutluluk duyarak ilerlediğimiz bu yolda gençlerimizin önünü açacak bu fırsatları vermeye devam edeceğiz. Çünkü bizler, her yönüyle yetişmiş, gelişmiş ve geleceğe güvenle bakabileceğimiz bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Başkan Dündar, jüri üyeleri Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. İsmail Göğüş, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersen Varlı, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçısı Dilek Türkan, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçısı Mert Kocaeli ve Youtube Türkiye Müzik Koordinatörü İrsel Çivit’e de katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yarışmanın birincilerini seçmekte oldukça zorlanan jüri üyelerinin yaptıkları değerlendirme sonucunda 11 okulun yarıştığı Türk Halk Müziği dalında en iyi erkek solist kategorisinde Mehmet Halit Baki Anadolu Lisesi, en iyi kız solist kategorisinde 6 Nisan Anadolu Lisesi, en iyi orkestra kategorisinde ise Roda Anadolu İmam Hatip Lisesi birinciliği elde etti. Bunun yanı sıra 6 okulun yarıştığı Türk Sanat Müziği dalında en iyi erkek solist kategorisinde Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, en iyi kız solist kategorisinde de Orhangazi Anadolu Lisesi birinciliğe layık görüldü.

POP MÜZİK DALINDA İKİ BİRİNCİLİK
Büyük çekişmeye sahne olan Pop Müzik dalında 14 okul yarışırken, en iyi erkek solist kategorisinde birinciliği Özlüce Anadolu Lisesi elde etti. Aynı zamanda en iyi kız solist kategorisinde Özel Tan Anadolu Lisesi ile 3 Mart Halil Güleç Fen Lisesi birinciliği paylaşırken, en iyi orkestra kategorisinde aynı puanı alan Özel Tan Anadolu Lisesi ve Bursa Anadolu Kız Lisesi birinci oldu.

Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Pop Müzik dallarında 8 okulun boy gösterdiği solo enstrüman kategorisinde de gitar performansı ile 6 Nisan Anadolu Lisesi birincilik başarısını elde etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’nın farklı mahallelerinde ev hanımlarına yönelik ücretsiz olarak düzenlenen Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) kapsamında 3 bin 524, Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kapsamında da 776 kişiye sertifikaları, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından törenle takdim edildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk hizmetlerinden BUMEP ve BENMEP, binlerce insana nitelikli iş gücü kazandırmaya devam ediyor. Özellikle ev hanımlarının bilgiye daha rahat ulaşabilmeleri ve çocuklarının eğitimine katkı sağlayabilmeleri hedefiyle gerçekleştirilen BUMEP projesinden faydalanan 3 bin 524 kursiyer ile Türkiye’de ilk kez engelli vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen BENMEP projesinden faydalanan 776 kursiyer, katılım belgelerine kavuştu. Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürlüğü koordinasyonunda sürdürülen projenin Nisan 2018-Ocak 2019 eğitim dönemi katılım belgesi dağıtım töreni, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda yapıldı. BUMEP ve BENMEP projesi tanıtım filmi gösterimiyle start alan program öncesinde, Büyükşehir Belediye Orkestrası sanatçıları davetlilere mini bir konser de verdi.

Törene katılarak kadın ve engellilerin mezuniyet sevincine ortak olan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bilgi ve teknolojiye ulaşmada oluşan açığı kapatmak ve toplumun bu yöndeki ihtiyacını karşılamak amacıyla hizmete alınan proje kapsamında 2011 yılından bu yana 78 bin 823 kişiye ulaşıldığını hatırlattı. BUMEP’in Bursa genelinde 65 eğitim dönemini geride bıraktığını, 12 eğitim aracı ile birlikte halen faaliyetine devam ettiğini vurgulayan Başkan Aktaş, “Projemiz hizmete alındığı tarihten bu yana merkez ilçeler ve Mustafakemalpaşa, İnegöl, İznik, Orhangazi, Karacabey ve Yenişehir’de eğitimler verdi. Keles, Büyükorhan, Harmancık ve Orhaneli’ye de önümüzdeki dönemlerde bu hizmetin götürülmesini planlıyoruz” dedi. BUMEP projesinin bir eğitim yılı içerisinde 9 farklı dönemi kapsadığını, her 3 dönem sonunda başarılı kursiyerlere sertifikalarının verildiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Bugün Nisan 2018-Ocak 2019 dönemleri arasında eğitimlerini tamamlayıp belge almaya hak kazanan 3 bin 524 kursiyerimize sertifikalarını teslim ediyoruz. Ayrıca kurs bitiminde yapılan sınavda 80 ve üzeri puan alan kursiyerlere de çekiliş ile akıllı telefon, tablet ve laptop hediye ediyoruz” diye konuştu.

Eğitim yolculuğuna 2013 yılında başlayan BENMEP projesi ile de Bursa genelinde 16 bin 37 engelli vatandaşa ulaşıldığını söyleyen Başkan Aktaş, 2013-2019 yılları arasında 13 farklı ilçede 91 farklı eğitim noktası ile toplam 3 bin 81 kişinin bu eğitimlerden yararlandığını ifade etti. BENMEP projesi ile bugüne kadar merkez ilçelerin yanında Mustafakemalpaşa, İnegöl, Karacabey, Yenişehir ve İznik ilçelerinde programlar düzenlendiğini kaydeden Başkan Aktaş, “BUMEP-BENMEP eğitim araçlarında temel bilgisayar eğitimi dışında bilgisayarlı muhasebe alanında eta, logo, mikro ve grafik tasarım programları anlatılıyor. Projemizin uygulama yapmayı düşündüğü ilçeler arasında Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık da bulunuyor. Bugün eğitimlerini başarıyla tamamlayan 776 kursiyerimize belgelerini teslim ediyoruz. Sertifika almaya hak kazanan tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programda kursiyerler, mahallelerine giden hizmetler nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür etti. Törenin sonunda Başkan Aktaş, kursiyerlere katılım belgelerini vererek, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Programda ayrıca, yapılan çekilişle şanslı kursiyerlere akıllı telefon, tablet ve laptop gibi hediyeler takdim edildi.

Osmanlı’dan günümüze geleneksel el sanatlarından olan çini işlemeciliği, Osmangazi Belediyesi tarafından vatandaşa kazandırılan OSMEK kursları ile yeniden hayat buluyor.

Osmangazi Belediyesi’nin Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle ücretsiz olarak düzenlediği Osmangazi Belediyesi Meslek Edinme Kursları, meslek sahibi olmayan vatandaşları çalışma hayatına kazandırıyor. Şimdiye kadar 54 farklı branşta hizmet veren OSMEK bünyesinde çini işlemeciliği kursu büyük ilgi görüyor. Soğanlı Kültür Merkezi, Akpınar Kültür Merkezi ve Hüdavendigar Sosyal Gelişim Merkezi’nde haftanın 1 günü olmak üzere toplam 312 saatlik modülle çalışan 75 kursiyer, her aşaması ince işçilik isteyen ata yadigarı sanatı yaşatmak istiyor. Çini işlemeciliği kursunun kendileri için terapi niteliği taşıdığını ifade eden kursiyerler, aynı zamanda ev ekonomilerine de katkı sağlamayı hedefliyor.

Çini işlemeciliğinin inceliklerini anlatan kurs eğitmeni Şükran Şay, “Kursiyerlerimizle birlikte vazo, küp, kase gibi çeşitli ürünler üretiyoruz. Çini işlemeciliğinde kullanılan malzemeleri de tanıttığımız kursta kursiyerlerimiz, daha önce üretilen ürünlerin desenleri ve renklerini de inceliyor. Teorik bilgilerden sonra ise uygulamalı eğitimde çizim teknikleri, işlemeden önce aydınger kağıdı üzerine desen oluşturma, kül pişirimi, desen delme, çini üzerine işleme ve fırınlama sürecini öğretiyoruz. Böylece kursiyerlerimiz hem stresten uzaklaşıyor, hem de dolu dolu bir gün geçirme fırsatı yakalıyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, öğretmen ve öğrencilere Türk müziğini ve enstrümanları tanıtmak amacıyla İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı Aylin Şengün Taşçı ve ekibinin katılımıyla Türk Müziğini Tanıtma ve Destekleme Projesi başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, öğretmen ve öğrencilere Türk müziğini ve enstrümanları tanıtmak amacıyla İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı Aylin Şengün Taşçı ve ekibinin katılımıyla Türk Müziğini Tanıtma ve Destekleme Projesi başlatıldı.

Proje kapsamında, sanatçı Aylin Şengün Taşçı ve ekibi, çeşitli illerde öğrencilere ve öğretmenlere Türk müziğinin geçirdiği aşamaları, geçmişten günümüze ilgi çekici anekdotlarla anlatacak.

Seminerlerde, müziğin tarihsel boyutu aktarılacak, geleneksel enstrümanlar tanıtılacak, gençlerin bu enstrümanlarla tanışması sağlanacak. Ninnilerden mehter müziğine, tasavvuftan Osmanlı sultanlarının bestelerine, unutulmayan bestekarların eserlerine ulaşan geniş bir çerçevede dinletiler düzenlenecek.

Proje ile yeni sanatçıların ve sanatseverlerin yetiştirilmesi için Türk müziğine ilgisi keşfedilen öğrencilerin güzel sanatlar liselerine yönlendirilmeleri amaçlanıyor. Öğretmenlerden de Türk müziği konusunda farkındalık yaratarak, yetenekli öğrencileri bu alanda eğitim almaları için yönlendirilecek. Etkinliğe güzel sanatlar liselerinde okuyan öğrenciler ve öğretmenleri de katılacak.

İlk seminer Bala´da
Projesinin ilki, Ankara Bala İlçesinde görev yapan öğretmen ve öğrencilere yönelik düzenlendi. Seminerde, sanatçı Aylin Şengün Taşçı ve ekibi, Türk sanat müziğinin tarihinden enstrümanlarına kadar geniş bir yelpazede sunum yaptı.

Seminere katılan öğrenci ve öğretmenler, geleneksel Türk müziği enstrümanlarını tanıma ve kullanma şansını yakaladı.

İnteraktif katılımların da olduğu seminere öğrenciler, kimi zaman ney üfleyerek kimi zaman mehter yürüyüşü yaparak eşlik ettiler ve en eski Türk çalgısı kopuzdan günümüze kadar kullanılan müzik aletlerini tanıdılar.

Seminerde ayrıca El-Kındi (801-873), Farabi (873-950), İbn-i Sina (980-1037), Sadettin Kaynak (1895-1961) ve Münir Nurettin Selçuk (1899-1981) gibi Türk müziğine gönül vermiş sanatçılar ve hayat hikayeleri hakkında bilgiler aktarıldı.

Sanatçı Taşçı ve ekibinin düzenleyeceği seminerler, iki yıl boyunca Türkiye´nin çeşitli illerinde binlerce öğretmen ve öğrenciye ulaşarak devam edecek.

İnegöl Belediyesi’nin Engelsiz Sosyal Yaşam Merkezi’nde hayata geçirdiği ‘Hayal Atölyesi’nde hayaller gerçeğe dönüşmeye başladı. Atölyenin ilk konukları Dipsizgöl Ortaokulu öğrencileri oldu.

İnegöl Belediyesi’nin Engelsiz Sosyal Yaşam Merkezi bünyesinde oluşturduğu Hayal Atölyesi’nde hayaller gerçeğe dönüşmeye başladı. Sıfır Atık projesini de kapsayan atölyede, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği 7’nci sınıf öğrencileri atık malzemelerden yeni ürünler yapıyor. Atölyenin ilk konukları ise Dipsizgöl Ortaokulu oldu. Öğrenciler bugün Engelsiz Sosyal Yaşam Merkezi’ne gelerek hayal atölyelerinde hayallerini gerçeğe dönüştürme fırsatı buldu.

Hayal atölyesinin ilk konukları gün boyu yoğun bir tempoyla etkinliklerini sürdürüp farklı çalışmalar ortaya koyarken, Belediye Başkanı Alper Taban da atölyeyi ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Başkan Yardımcısı Adil Kansu ve beraberindeki AK Partili yöneticilerle birlikte yapılan ziyarette hem engelli öğrenciler hem de atölyenin konuk öğrencileriyle sohbet edildi. Yapılan çalışmalar da yakından incelenerek bilgi alındı.

BEREKETLİ BİR YIL DİLİYORUM
Ziyaret sırasında bir açıklama da yapan Başkan Taban, yeni yıla ilişkin mesajlar verdi. Taban, “Yeni bir yıla başlangıç yapmış olduk. Ben bir kez daha şehrimizde yeni yılın sağlıklı, huzurlu bir şekilde geçmesini yüce rabbimden temenni ediyorum. İnşallah bereketli bir yıl geçiririz hep beraber” dedi.

7’NCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ ATÖLYEDE HAYALLERİNİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK
Hayal Atölyesi hakkında da bilgiler veren Taban, “İçerisinde bulunduğumuz mekan, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde isminde de bir değişiklik yaptığımız Engelsiz Sosyal Yaşam Merkezi olarak isimlendirdiğimiz bir merkez. Burada kurduğumuz Hayal Atölyesi ile de hem engelli bireylerin hem de okullarımızdan öğrencilerin gelip hayallerini gerçeğe dönüştürmesini arzu etmiştik. Tabi burada birden fazla faydayı planladık. Bunlardan bir tanesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Hanımın başlattığı sıfır atık projesini şehrimizde uygulamaktı. Sıfır atıktan kastımız; hayatımızdaki atıkları minimuma indirebilmek ve eğer ortaya çıkan bir fire veya atık varsa bunu faydalı bir hale dönüştürerek yeniden kazanmaya çalışmak. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yaptığımız protokol gereği de Ortaokul 7’nci sınıf öğrencilerimizin buraya gelerek atölyelerimizden faydalanmalarını arzu ettik. Bu çağrıya ilk yanıt veren okulumuz Dipsizgöl Ortaokulumuz oldu. Ben burada kıymetli okul idarecilerimize, öğrencilerimize teşekkür ediyorum bu konuda sorumluluk aldıkları için” şeklinde konuştu.

ATÖLYEDE NELER YAPILIYOR?
Atölyede yapılan çalışmalara da değinen Alper Taban, “7’nci sınıf öğrencilerimiz burada galoş üretiminde ve yine kırpık atıklardan yastık yapımı gibi, beraberinde tekstilde kullanılan rulolardan kalemlik yapımı gibi çalışmalarla atıkları hayata yeniden kazandırıyorlar. Biz de bunları inceleyip gördük. Tabi bunları yaparken Engelsiz Sosyal Yaşam Merkezimizi kullanan engelli bireylerimizle de bir arada bulunuyorlar. Ortaklaşa bu işi yapıyorlar ve hayatın gerçeklerini bir anlamda görmüş oluyorlar. Ben çok faydalı bir proje olacağını düşünüyorum. İnşallah Hayal Atölyemizi çocuklarımızın tüm hayallerini kapsayacak hale dönüştüreceğiz ve öğrenci kardeşlerimizin de engelli kardeşlerimizle tanışmasını, atıkların daha faydalı hale getirilmesini burada gerçekleştirmiş olacağız” açıklamalarında bulundu.

Eğitime her alanda destek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi ‘Kültür Akademi’ programlarıyla da gençlerin ufkunu açıyor.

Kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasına yönelik çalışmaları ile örnek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, eğitimin her alanına önemli katkılar sunuyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, nitelikli iş gücüne katkı sunmak ve gençlerin ufkunu açmak adına gerçekleştirdiği ‘Kültür-Akademi’ programlarıyla da yüksek öğrenime kültürel destek sağlıyor. Bursa Göç Tarihi Müzesi galeri alanında gerçekleştirilen ve katılımın kontenjanla sınırlı olduğu tarih, sinema ve edebiyat atölyeleri ile gençler, alanında uzman isimlerin tecrübe ve birikimlerinden faydalanıyor. Gazeteci-Yazar Nihat Nasır’ın koordine ettiği Araştırmacı- Yazar Mustafa Armağan ile Hasan Ali Yıldırım’ın atölye çalışmalarını gerçekleştirdiği programlar, öğrencilerden de yoğun ilgi görüyor. Sinema-Edebiyat ve Tarih Atölyeleri, önceden belirlenen etüt konusu ile gruplar halinde ayda 6 oturum şeklinde yürütülüyor.

Belirli bir program dâhilinde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Yazar Nihat Nasır, Tarihçi- Yazar Mustafa Armağan’ın öğreticiliğinde gerçekleştirdikleri tarih atölyesi ile katılımcılara her türlü ideolojik saplantıdan arındırılmış kelimenin tam manasıyla gerçek bir tarih perspektifinin sunulduğunu söyledi. Nasır, “Bu atölye çalışması ile okullarda öğretilen/öğretilmeyen tarih olgusundan, zihni melekeleri yeni oluşmaya başlamış gençleri haberdar etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Hasan Ali Yıldırım ile birlikte gerçekleştirdikleri ‘Sinema ve Edebiyat Atölyesi’ ile de öğrencilerin akademik gelişimlerine katkı sunduklarını belirten Nasır, “Tarih Atölyesi gibi her ay yapılan ve katılımcılarının tamamının üniversite öğrencilerinin olduğu bu atölye çalışması da ayda 1 kez olmak üzere 6 oturum şeklinde planlandı. Bu çalışma ile de gençler, hem sinemaya dair teorik bilgilerini geliştiriyor, hem de “alternatif sinema” olgusuna ilişkin fikir sahibi oluyor” diye konuştu.

Bursa’nın tarihi ve kültürel değerlerine yönelik farkındalık oluşturmak ve kentlilik bilincine sahip nesil yetiştirilmesi amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Ve Turizm Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Yaşayan geçmişi ile Bursa okulunuzda’ projesi Karacabey’de 900 öğrenci ile buluştu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıl önce başlatılan ve bugüne kadar Keles, Harmancık, Büyükorhan, Orhaneli ve Yenişehir ilçesinde öğrencilerle buluşan ‘Yaşayan Geçmişi ile Bursa okulunuzda’ projesinin son durağı Karacabey ilçesi oldu. Proje kapsamında ilçedeki 10 okuldan toplam 900 öğrenciye ulaşılırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm şube Müdürlüğü personelleri tarafından Bursa’nın tarihi ve kültürel değerleri, UNESCO Dünya Mirası alanları ve Bursa Müzeleri görsel sunumla öğrencilere tanıtıldı.

Sunumlara katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verilirken, iki yıl önce başlayan projede, Bursa’nın tarihi ve kültürel değerlerine yönelik farkındalık oluşturma ve kentlilik bilincinin kazandırılması amaçlanıyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Türkistan Toyu ve Türkiye Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TESAM) tarafından Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Kazakistan’ın bağımsızlığının 27. yılı dolayısıyla Dostluk Gecesi yapıldı.

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Yıldız, TESAM Genel Başkanı M. İlyas Bozkurt, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, MHP Bursa İl Başkanı Cihangir Kalkan, Kazak konuklar ve vatandaşlar katıldı. Kazakistan ve Türk Milli marşlarının okunmasıyla başlayan gecede konuşan Kazakistan Büyükelçisi Saparbekuly, 16 Aralık tarihinin Kazakistan’ın bağımsızlığının 27. Yıldönümü olduğunu ve bu etkinliği böyle bir günün öncesinde yapılmasının anlamlı olduğunu söyledi.

Kazakistan’ın Türklerle dost olmaktan öte kardeş olduğunu vurgulayan Saparbekuly, bunu bu tür programlarla hatırlamanın gerektiğini ifade etti. Saparbekuly, şöyle konuştu:
“Türk dünyası zengin, derin, araştırdıkça bitmeyen kültürüyle değeriyle ve mutlaka geleceğiyle önemli bir ülke. Türk dünyası ortak bir geleceğimizdir. Türk dünyasının geçmişi nasıl şanslı olduysa mutlaka tekrar geleceği de güzel ve şanlı olacaktır. Türk devletleri, dünya teknolojisine, istikrarına, medeniyetine nasıl huzur getirdiyse mutlaka bir gün gelecek ve yine aynı huzuru verecektir. Bu konuda Kazakistan’da da köklü bir çalışma yapılıyor.”

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Türkiye’nin ve kardeş ülkelerin stratejik bir coğrafya üzerinde yer aldığını ve bu nedenle avantajları bulunduğunu, ancak bu avantajların emperyalist ülkeler açısından bir tehdit olarak görüldüğünü belirten Ulcay, “Türkiye ve Kazakistan’ın güçlerini bu noktada birleştirmesi gerekir. İki ülkenin en büyük avantajı doğal kaynakları ve genç insan kaynağına sahip olmasıdır. Gençlerimizi iyi değerlendirmemiz gerekir. Doğal kaynaklarımızı kendimize ait teknolojimizle işlememiz gerekiyor. Maalesef İslam ülkelerinde doğal kaynakları işleyecek teknoloji geliştirilemediği için emperyalist ülkelerin insafına kalınmaktadır. Burada biz üniversitelere düşen görev, insan kaynağını geliştirmektir. Şu anda ülkemizin yanı sıra 133 değişik ülke ve bölgeden toplam 6 bin 343 misafir öğrenciye eğitim veriyoruz. Bu öğrencilerin 125’i Kazakistan’dan. Sadece bu yıl Uludağ Üniversitesi’ne 13 bin 500 yabancı öğrenci adayı başvurdu. Bunların ancak 2 binini alabildik. İnşallah önümüzdeki sene 2 bin 500’e çıkaracağız. Ayrıca biz de Kazakistan’a öğrenci göndermek istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Kazakistan’dan gelen halk oyunları ekipleri, milli kültürlerini, değerlerini ve yörelerini anlatan gösteriler yaptı, şarkılar söyledi.

Coşkulu geçen gecenin sonunda, Türk dünyasına ait oyunlar ve türküler seyirciler tarafından ayakta alkışladı.

Çocukların ilgi ile izlediği Pepee çizgi filminin fikir sahibi ve yapımcısı Ayşe Şule Bilgiç, Bursalı gençlere tecrübelerini aktardı. ‘Düş İşleri Bakanı’ olarak da bilinen Bilgiç, Görükle Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide, kurulan düşlerin hayata geçmesinin imkansız değil mümkün olduğunu söyledi.

Düş kurmanın ciddi bir iş olduğunu söyleyen Ayşe Şule Bilgiç, toplumun üretken olması ve gelişmesi için düş kurmayı ciddiye alması gerektiğini söyledi. Hayatta her şeyin düşlerin gerçeğe dönüşmesi ile olduğunu belirten Bilgiç, “Düş kurmak, çok kritik ve çok önemli. Hayatımıza temas eden her şey, hayatımıza giren ürünlerden tutun da sistemler, keşifler, bilim, sanat hepsinin içinde önce bir kişinin sonra birçok kişinin sahip çıktığı bir düş var” dedi.

Pepee’nin doğuşu
Sevilen çizgi film Pepee’nin ortaya çıkış hikayesini de anlatan Bilgiç; “Çocuklar için bir şeyler yapmanın ne kadar önemli ve değerli olabileceğini farkettim. Ömrüm yeterse sağlığım el verirse anne olabilirdim. İletişimci olarak çocuklar için önemli bir şeyler yaparsam dünyadaki bütün çocukların annesi olabilirdim. Çocuklar için ne yapabilirim diye düşündüm ve sonunda çizgi filmleri keşfettim. Bundan 10 yıl öncesine kadar çizgi film yapılmamıştı. Bunun sebeplerinden biri, çok pahalı olmasıydı. Belki de benden önce birçok insan bunu düşündü ama maliyetinden dolayı vazgeçmek durumunda kalmıştı. Dünyada bu işin nasıl yapıldığını araştırdım. 3 kişilik bir ekiple gönüllük esasıyla bir stüdyo kurup bölümler ortaya çıkardık” diye konuştu.

İlk adım çok inanmak
“Birşeye çok inanırsanız mutlaka başarıya ulaşıyorsunuz” diyen Ayşe Şule Bilgiç, “Bölümleri tasarlarken, dünyanın bütün çocuklarına artı değer katmak için uyanmaya başladım. Ben kendi çocuklarıma ne vermek istiyorsam, ne önermek istiyorsam Pepee’de bunu yapmak istedim. Çocuklara ekran önünde fırsat eşitliği oluşturmak istedim. Kavramları, sayıları, değerleri öğretecek bir çizgi film oluşturduk. Herkes bunu ne yapacaksın nerede oluşturacaksın derken, tamamen tesadüf TRT Çocuk kuruldu. Herkes proje dosyası götürürken, ben bölüm götürdüm. Pepee yayınlanmaya başladıktan sonra ise yolumuz biraz daha kısaldı. Şu an her 100 kişiden 98’i Pepee’yi tanıyor” şeklinde konuştu.

Bir düşün peşinden inatla ve aşkla gitmenin mükâfatını aldığını da belirten Bilgiç, Pepee’nin isminin ise Anadolu’dan geldiğini söyledi. Konuşmaya yeni başlayan ve konuşma zorluğu çekenlere Anadolu’da Pepe dediklerini hatırlatan Bilgiç, “Pepe yüz yıllardır Anadolu’da konuşma zorluğu çeken insanlara takılan bir sıfattır. Herkesin tanıdığı bir Pepe Ahmet, Pepe Mehmet vardır. Bu yüzden ismi Pepee oldu” dedi. Bilgiç, programın sonunda, gençlerle buluşmasını sağlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Hüseyin Buran, Ayşe Şule Bilgiç’e günün anısına Bursa’nın değerlerinden Yeşil Türbe çinisi hediye etti.

Osmangazi Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde 4 bin kitap kapasiteli kütüphane hizmete açıldı.

Osmanlı’nın beylikten cihan devletine yolculuğunun temel taşlarından olan Bursa’nın fethinin 3 boyutlu anlatıldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, aynı zamanda zengin kütüphanesiyle de şehrin önemli kültür merkezi oldu. Panoramik müzenin yanı sıra amfi sahnesi, konferans salonları ile yenilikçi müzecilik anlayışına uyum sağlayan yeşil bina sertifikalı dev yapıda, kütüphane bölümü ziyaretçilerini bekliyor.

Bursa araştırmaları, edebiyat, felsefe, din, kültür ve sanat gibi çeşitli konu kitaplarını bünyesinde barındıran kütüphane, aynı zamanda 24 kişilik çalışma alanı ve 25 kişilik oturma alanından oluşuyor.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et