Anasayfa KÜLTÜR SANAT

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türk Kütüphaneciler Derneği Bursa Şubesi’nin de desteklediği, 17 ülkeden 54 konuşmacının katıldığı ‘Yerel Yönetimlerde Kültürel Mirasın Yönetimi ve Kütüphaneler Uluslararası Sempozyumu’ Bursa’da başladı. 2 gün sürecek sempozyumda; kütüphaneciliğin dünü, bugünü ve geleceği 11 oturum, 53 bildiri ve 1 atölye çalışmasıyla katılımcılara aktarılacak.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’ndaki sempozyumun açılış konuşmaları, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık ve Doç. Dr. Nevzat Özel tarafından yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, yaptığı konuşmada, belediyelerin gerek günlük gerekse iş hayatında kent ve kentli yaşamlarının sorunlarını çözme, paylaşma ve bu hususlardaki danışmanlık, yönlendirme, topluma kazandırma, kamusal iletişim ve işbirliklerini geliştirme konularında hizmet vermek durumunda olduğunu söyledi. Bu kapsamda faaliyetlerin daha verimli sürdürülmesini ve daha yenilikçi stratejilerin belirlenmesini destekleyen veri ile bilgi ağlarının oluşturulması ve geliştirilmesinin gittikçe önem kazandığını ifade eden Başkanvekili Karlık, bu tür çalışmaların araştırma ve uygulamaların sunulması, tartışılması, iyi örneklerin paylaşılması, bilginin yaygınlaştırılması ve hizmetlerin iyileştirilmesini desteklediğini vurguladı. Başkanvekili Karlık, bu anlamda Türk Kütüphaneciler Derneği Bursa Şubesi destekleriyle Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Yerel Yönetimlerde Kültürel Mirasın Yönetimi ve Kütüphaneler Uluslararası Sempozyumu’nun gerek akademisyenlere gerekse kurumlarda çalışan uygulayıcılara ciddi katkılar sağlayacağına inandığını anlattı.

Açılış konuşmalarında Sempozyum Düzenleme Kurulu adına söz alan Doç. Dr. Nevzat Özel ise organizasyonun hedefinin ilgili akademisyenler, uygulamacılar ve karar alıcılar ile kurum ve kuruluşlar arasında bilgi birikimlerinin ve deneyimlerinin aktarılabileceği paylaşım ve etkileşim ortamını sağlamak olduğunu ifade etti. Kütüphanelerin kültürel mirasın korunması, düzenlenmesi, erişime sunulması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında en temel sorumlulukları üstlenen kültürel bellek kurumlarından biri olduğunu vurgulayan Öz, yerel yönetimlerin kültürel mirasın ve kültürel bellek kurumlarının etkin biçimde yönetilmesi, toplumların kültürel birikimlerinin yaşatılması ve bu birikimlerin toplumsallaştırılarak kullanıma sunulması konularında önemli bir role sahip olduğunu dile getirdi.

6-8 Eylül tarihleri arasında organize edilen sempozyum, Kültürel Miras-Kent Bellekleri Oluşturma ile Kütüphaneler ve Geleceği konulu 2 ana başlık altında düzenleniyor. Kültürel Miras-Kent Bellekleri Oluşturma konulu başlık altında yerel yönetimlerin kültürel miras ve kültürel bellek sorumluluğu, yerel yönetimlerde kent belleği oluşturma-kent kültürü için sözlü tarih çalışmaları, geçmişten günümüze kütüphaneler, yerel kültür varlıklarının-somut olmayan kültürel mirasın tanıtılmasında kütüphanelerin rolü gibi konular ayrıntılarıyla tartışılacak. Kütüphaneler ve Geleceği konulu başlıkta ise; kütüphaneler, yasal düzenlemeler ve standartlar, kütüphanelerde bilginin ve bilgi kaynaklarının sağlanması ve düzenlenmesi, bilgi erişim sistemleri, dijitalleştirme ve dijital uygulamalar, şehir planlamada kütüphanelerin konumu ve önemi, kütüphane binalarının tasarımı modern-ekolojik mimari, yenilikçi ve inovatif kütüphane hizmetleri, hayat boyu öğrenme kavramı ve bilgi okuryazarlığı becerilerinin bireylere kazandırılması konuları alanında uzman kişiler tarafından anlatılacak.

ursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, 2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılında müzikal yeteneğini ortaya çıkarmak isteyen öğrencilerini bekliyor.

Sanatçı adaylarının yetenek sınavıyla katılacağı eğitimlerde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği bölümleri, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği çocuk koroları ile Çalgıcı Mektebi’ne katılmak isteyen vatandaşlar, 21 Ağustos Pazartesi ile 21 Eylül Perşembe tarihleri arasında ön kayıt yaptırabilecek ve 23- 24 Eylül tarihlerinde de kesin kayıt için sınava girecekler. Müzikal yeteneğini geliştirmek isteyen tüm adaylar, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) faaliyet gösteren Orkestra Şube Müdürlüğü’ne şahsen veya orkestra.bursa.bel.tr internet adresinden online başvuru yaptırabilirler.

Osmangazi Belediyesi Tiyatro Okulu’nun yaz döneminde eğitim alan 7-12 yaş grubu öğrencileri eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldı.

Soğanlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sertifika töreninde minik oyuncular, izleyenlere kısa bir gösteri sergiledi. Ailelerin de katıldığı törende çocuklar heyecan dolu anlar yaşarken, velileri de duygu dolu dakikalar geçirdi.

Okulların kapanması ile birlikte, çocukların yaz tatillerini daha verimli ve eğlenceli geçirmeleri adına başta yaz spor okulları olmak üzere pek çok etkinlik düzenleyen Osmangazi Belediyesi, sporun yanı sıra sanat ve eğitim konusunda da harekete geçti. Kursa katılan öğrenciler, sahne bilgisi, rol ve mimik, beden dili gibi konularda eğitimler aldı. Yaz Tiyatro Okuluyla öğrencilere yaz döneminde sanatı ve tiyatroyu sevdirerek ve kişisel gelişimlerine yön verecek eğitimlerin yer aldığı eğitim sürecinde çocuklar, özgüven kazanırken, kendilerini ifade edebilme becerisini kazanmalarına da katkı sağladı.

Miniklerin izleyenlere sunduğu gösteri sonrasında sertifika törenine geçildi. Öğrencilere sertifikalarını, Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Nihat Kırçıl verirken, belediye olarak katılımlarından dolayı da hediye taktim etti. Tören sonunda minikler, müzik eşliğinde doyasıya eğlendi.

Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Ekinlik Adası Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Ekinlik Adası Sanat Etkinlikleri” ada halkının sanata olan yoğun ilgisini ortaya çıkardı.

Marmara Denizi’nde bulunan Avşa Belediyesi’ne bağlı Ekinlik Ada’sının halkını sanat faaliyetleriyle buluşturarak bilgi ve becerilerini geliştirmenin yanı sıra, adanın doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtımına katkıda bulunmayı hedefleyen Ekinlik Adası Sanat Etkinlikleri, halk tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Ekinlik Adası Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma Derneği işbirliği ile Ağustos ayının sonuna kadar devam edecek sanatsal ve kültürel etkinlikler için heykel tasarımdan, dekoratif tekstil boyamaya, belgeselden karikatüre kadar birçok farklı alanda atölyeler açıldı. Farklı sanat atölyelerinde verilecek eğitimler ile birlikte bölge halkının boş zamanlarını verimli olarak değerlendirebilmeleri ve üretilen çalışmalardan ek gelir temin etmeleri hedefleniyor. Ayrıca eğitimler sonucunda katılanların eserleri 26 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan sergi ile ziyaretçilere açılacak.

“Adanın belgeseli çekilecek”
Altınbaş Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Başak Özkendirci üniversite olarak etkinlik için neler yaptıklarına değindi. Yrd. Doç. Dr. Başak Özkendirci, “Ağustos ayı boyunca İstanbul’dan Ekinlik Adası’na giden hocalarımız birer haftalık etkinlikler gerçekleştiriyor. Etkinlikler kapsamında ilk hafta Dekoratif Tekstil Boyama Atölyesi ve T-Shirt Tasarımı Atölyesi yaptık. Çocuklarla heykel tasarımı atölyesi gerçekleştirildi. Yine Çocuklarla Sinema Atölyesi yapılacak ve Altınbaş Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencilerinin katkısıyla adanın belgeseli çekilecek. Ada halkını sanat faaliyetleriyle buluşturmak, bilgi ve becerilerini geliştirmek ve aynı zamanda adanın tanıtımına katkıda bulunmayı hedefleyen bu etkinliklerin sonucunda 26 Ağustos tarihinde de bir sergi geçekleştirilecek” dedi.

“Bilinmeyi hak eden bir ada”
Düzenlenen etkinliğin her yaş grubuna hitap ettiğinin de altını çizen Başak Özkendirci, “Ekinlik Adası küçük, bakir, turizmin fazla gelişmediği ve kapalı bir çevreye sahip bir ada olarak karşımıza çıkıyor. Doğal güzellikleri ve tarihiyle bilinmeyen fakat bilinmeyi hak eden bir ada. Bu etkinliğe ada halkından büyük bir katılım sağlandı. Her farklı etkinliğe farklı yaş grupları katıldı. Dekoratif Tekstil Boyama Atölyesinden T-Shirt Tasarım Atölyesine, Heykel Tasarım Atölyesinden Karikatür Atölyesine, Suluboya Atölyesinden Felsefe Atölyesine pek çok alanda etkinlikler düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (OSMEK), bünyesinde açılan Osmanlıca kursu, kursiyerlere yeni bir yazı dili kazandırmanın yanında, mesleki kariyerlerini de bir adım öne taşıyor.

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (OSMEK), geleneksel el sanatları ve benzer kursların yanı sıra geleceğin iş sektörleri, ve yabancı dile yönelik eğitimler de veriyor. Osmanlıca kursu da bunlardan biri. Kursa katılanlar, Osmanlıca’ya ilişkin her türlü bilgiye sahip olurken, kursu bitirenlerse Osmanlıca’yı rahatlıkla okuyabilecek noktaya geliyor. Osmanlıca’nın bir dil değil, aslında bir yazı dili olduğunu ifade eden eğitmen Sevim Çiçek Karadeniz, “Osmanlıca, rika yazı çeşididir. Bir hat çeşididir aslında, Osmanlıca kendi usullerince bu dili geliştirmiştir. Atalarımızın bize miras bıraktığı bu dilin öğrenilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Soğanlı Kültür Merkezi’nde verilen eğitimlere daha çok üniversite öğrencileri ve çalışan insanlar ilgi gösteriyor. Osmanlıca’yı toplamda 120 saatlik bir programla öğrenmek mümkün. Eğitimlerin, haftada 3 gün olmak üzere yaklaşık iki ay sürdüğünü anlatan Karadeniz, Eylül döneminde de ihtiyaç ve talebe göre eğitim programının oluşturulacağını söyledi.

Karadeniz, ‘Osmanlıca Metni 10 Günde Okumak Mümkün’
Osmanlıca’nın kendisi içi bir miras niteliği taşıdığını belirten Karedeniz, dedesinin not defterinde gördüğü yazıyı okuyabilmek için başladığı serüvenine eğitimci olarak devam ediyor. Osmanlıca öğrenmenin çok kolay olduğunun altını çizen Karadeniz, “Öğrenmek isteyen ilgili arkadaşlar kesinlikle korkmasınlar, çekinmesinler. Bu yazı, bizim özümüz ve kursiyerlerin bunu 1 hafta 10 gün içinde öğreneceklerini temin ediyorum. Osmanlıca’nın Türkiye’de kitlelere yayılması lazım. Özümüzü kaybedersek yolumuzu, geleceğimizi, her şeyimizi kaybederiz. İnanan ve çalışan her insan bu konuda en güzel yerlere gelebilir” dedi.

Osmanlıca kursunu Osmangazi’ye kazandırdığı için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a minnettar olduğunu söyleyen Karadeniz, kişisel kariyerlerinde başarılı olmak isteyen ve eski yayınları okuma meraklısı olan herkesi Osmanlıca kursuna davet etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) geleceğin eczacısında olması gereken özellikleri tanımladığı 8 yıldız ile ilgili ilaç- odaklı eğitimden hasta- odaklı eğitim reformunun ardından müfredatını yenileyen Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ilk 8 yıldızlı eczacılarını mezun etti.

Eczacılık mesleğinin eğitim ayağında, son yıllarda yaşanan reformlardan en önemlilerinden birisi ilaç- odaklı eğitimden hasta- odaklı eğitime geçilmesi oldu. Müfredatını bu reforma uygun olarak geliştiren Altınbaş Üniversitesi ise Türkiye’de lisans düzeyinde hasta- odaklı eğitim veren ilk üniversite olma özelliğini bünyesine barındırıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımladığı, yarının eczacısında olması gereken 8 özellik ise bir bakıcı, bir iletişimci, bir karar alan, bir lider, bir hayat boyu öğrenen, bir girişimci yönetici, bir öğretmen ve bir takım oyuncusu olarak belirlenmişti.

Bir eczacılık öğrencisinin bu özelliklerle mezun olarak hizmet vermesi gerektiğine dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Buket Aksu, “Dünya Sağlık Örgütü eczacıların da içinde olduğu bütün sağlık çalışanlarının birebir hasta ile iletişimine dair taşıması gereken 8 adet özelliğin olması gerektiğine dair bir bildirge yayınlamıştı. Biz de kuruluşumuzdan bu yana eczacıların mutlaka bu özellikleri taşıması gerektiğine inanarak programlarımızı buna göre yaptık ve eğitimlerimiz içerisinde ders olarak bunları veriyoruz. Yani bizden diploma alan öğrenciler 8 yıldızlı eczacılık sertifikası alarak mezun oluyorlar. Ayrı ayrı her birinin eğitimini alıyorlar ve her birinden bir yıldızı kazanmış oluyorlar. Dersi alamayanların o yıldızı eksik kalmış oluyor. Hatta bu bağlamda Türk Eczacılar Birliği de bizden bu konuda hastalarla etkin iletişim konusunda eğitimlerinde destek istediler. Ben de 13 ayrı eczacı odasında bir yıldızlık eğitimlerini vermiş oldum. Eski mezunların böyle bir imkanı yoktu. Onlara da haksızlık olmaması için yetişebildiğimiz oranda onlara da ulaşmaya çalışıyoruz. Umuyorum ki çok kısa bir süre sonra sürekli eğitim merkezi kanalımız ile bu yıldızı arzu eden meslektaşlarımıza da dağıtma imkânımız olacak” dedi.

“ECZACI SADECE BANKO ARKASI DEĞİL, BANKO ÖNÜNDE DE OLMALI”
“Meslektaşlarımız sadece banko arkası değil, banko önünde hastayla birebir iletişim halinde olmalı” diyerek bu yıldızların insan odaklı olduğunu vurgulayan Aksu, “Artık yeni nesilden oluşan toplum nedenini bilmeden ilerlemeyi sevmiyor. Bu yüzden eczacılar hem hastaları hem de yanında çalışanları ancak bilgi ile ikna edebilir ve yönlendirebilir. Bu sayede hem eczacılar hem de yanındaki takım arkadaşları birebir hastayı anlayıp ondan sonra ilacı gerçekten ne şekilde kullanacağını öğretecek, ondan tekrar geri bildirim alacak ve de dinleme özelliğini geliştirmiş olacak” diye konuştu.

Gerek sürekli eğitim merkezleri, gerek Türk Eczacılar Birliği ve ilaç firmaları kanalları ile bu yıldızların eğitimlerinin vermeye çalıştıklarını ve her zaman bu konuda yardımcı olacaklarını da dile getiren Aksu, son olarak da bu aşamalarda karşılıklı bilgi paylaşımında bulunulması gerektiğine dikkat çekti. Aksu sözlerine şu şekilde devam etti; “Yıldızlar zaten içimizde ve gökyüzünde. Fakat biz istiyoruz ki o yıldızları omuzlarınıza sıralayalım. Nitelikler içinizde vardır. Biz sadece onları nasıl ortaya çıkaracaksınız ve de hangisini ne zaman kullanacaksınız onu gösteriyoruz. Karşılıklı bilgi paylaşımı yaparak içinizdeki yıldızı kendinize saklamayın ki hepimize kutup yıldızı olarak dönsün.”

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘Bursa Okuyor’ kampanyasının devamı olarak hayata geçirilen e-kitap uygulaması ile artık Bursalılar kütüphaneye gitmeye gerek kalmadan istedikleri her yerden cep telefonu, tablet veya bilgisayarları ile istedikleri kitaba ulaşabilecekler. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kitap okuma alışkanlığının daha geniş kitlelere ulaşması hedefiyle başlattıkları e-kitap uygulaması ile vatandaşların artık istedikleri yerden ve istedikleri zaman kitaba erişebileceklerini söyledi.

Bursa’da yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla alt ve üst yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleriyle de bilgiye ulaşmanın önündeki tüm engelleri bir bir kaldırıyor. Bursalıların kütüphanelere istedikleri zaman gidebilmeleri için daha önce ‘Bursa okuyor’ kampanyasıyla kütüphaneleri 24 saat hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kitapları okuyucunun ayağına götürüyor. Yeni başlatılan e-kitap uygulaması ile Bursalılar artık, ister evlerinden, ister işlerinden, ister tatilde kısacası istedikleri zaman ve istedikleri yerden kitap okuyabilecekler. Setbaşı Merkez Kütüphanesi’ne gidip bir kez üye olup kendine özel şifre alan vatandaşlar, cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarından bu şifre ile sisteme girerek istedikleri kitaba ulaşabilecek.

Okumak artık daha kolay
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kitap okuma alışkanlığının daha geniş kitlelere ayılması amacıyla başlattıkları kütüphanelerin 24 saat açık kalması uygulamasının büyük bir ilgi gördüğünü ve şimdi de ‘Bursa Okuyor’ kampanyasını bir adım daha ileriye taşıdıklarını vurguladı. E-kitap uygulaması ile kitaba erişimin önündeki tüm engellerin ortadan kaldığını artık kütüphaneye gitmeye bile gerek kalmayacağını ifade eden Başkan Altepe, “Halkımızın daha çok okuması, okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması adına ‘Bursa okuyor’ kampanyasını başlatmıştık ve Kütüphanelerimizi 24 saat açık tutuyorduk. Ancak bu uygulamadan sınırlı kişiler yararlanabiliyordu. Gerçek anlamda okumanın gelişmesi ve kitaba kolay ulaşım için e-kitap uygulamasını başlattık. Kütüphaneye üye olan hemşehrilerimiz aldıkları şifrelerle bulundukları her yerden, ister tatilde, ister evinde herhangi bir noktadan anında bilgisayar, telefon ve tabletleriyle elektronik ortamda kitaba ulaşabilecekler. Astronomiden uzay bilimlerine, ekonomiden finansa, edebiyattan politikaya, tıptan, tarihten, güzel sanatlara kadar her türlü yayınımız var. Oturdukları yerden buralara ulaşabilecekler, istedikleri kitabı okuyabilecekler” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce; öğrencilerin millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini koruyan; vatanını, bayrağını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; millî birlik, demokrasi ve yurt bilincine sahip vatandaşlar olarak yetiştirilmeleri amacıyla güzel sanatlar lisesi öğrencileri arasında düzenlenen “Darbeden Demokrasiye: 15 Temmuz” konulu resim yarışması sonucunda birinci olan eserlerin sergisi yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Metro Sanat Galerisi’ndeki resim sergisinin açılışı, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt ve Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Sergi 12-19 Temmuz tarihleri arasında gezilebilecek.

Osmangazi Belediyesi, okulların kapanmasının ardından çocuklar için Yaz Tiyatro Okulu açtı. 17-25 yaş ve üstü gruplar için düzenlenen ve büyük ilgi gören kış dönemi eğitimlerini ‘Komşu Köyün Delisi’ ve ‘İlk Göz Ağrısı’ oyunlarıyla tamamlayan Tiyatro Okulu’nda, yaz boyunca 8-11 yaş aralığındaki çocuklara tiyatro dersi verilecek.

Okulların kapanması ile birlikte, çocukların yaz tatillerini daha verimli ve eğlenceli geçirmeleri için başta yaz spor okulları olmak üzere pek çok etkinlik düzenleyen Osmangazi Belediyesi, sporun yanı sıra sanat eğitim konusunda da harekete geçerek Yaz Tiyatro Okulunu açtı. Açılan tiyatro okulu hakkında bilgi veren Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kenan Kır, Soğanlı Kültür Merkezi’nde 17 Temmuz-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek kurslarda, öğrencilere tiyatroyu sevdirecek dersler verileceğini belirtti. Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kenan Kır, “Çocuklarımızın yaz boyunca tiyatro aracılığıyla hoş vakit geçirmesini, eğlenerek öğrenmesini ve kendilerini keşfetmesini hedefliyoruz. Amacımız, başta çocuklarımızın yaz tatilinde sanatla tanışmalarını sağlamak, onlara tiyatroyu sevdirmek. Kursa katılan çocuklarımıza, belediyemiz bünyesindeki Tiyatro Kulübümüzün hocalarımız sahne bilgisi, rol ve mimik, beden dili gibi konularda bilgiler verecek. Tüm çocuklarımızı bu kursa davet ediyoruz” dedi.

Karadağ ve Bosna Hersek’teki kursların ardından sertifika törenleri ve sergi açılışlarını gerçekleştiren BUSMEK’e ilgi Balkanlarda da gün geçtikçe artıyor. Karadağ Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Kültür ve Sanat Koordinatörü Murat Sedat Sert, BUSMEK’i merkezinde ziyaret edip, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ve Bursa’da bugüne kadar 100 binin üzerinde mezun veren BUSMEK, Balkanlardaki çalışmalarının da meyvelerini almaya başladı. Karadağ Podgoritsa’da Yunus Emre Enstitüsü ile BUSMEK tarafından ortaklaşa yürütülen projede 3 ay önce kursiyerler sertifikalarını almış ve ebru sergisi düzenlemişlerdi.
Yine Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından açılan Hüsn-i Hat, Ney, Türk yemekleri, Osmanlı Türkçesi, dikiş-nakış ve örgü kursları gibi kursların yanı sıra BUSMEK desteği ile de tezhip kursu da açılmış ve bu kursa Bosna-Hersekliler büyük ilgi göstermişti. BUSMEK’in Tezhip kursunu da başarıyla tamamlayan kursiyerler sertifikalarını alırken bir de tezhip sergisi düzenlenmişti.

Karadağ Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Kültür ve Sanat Koordinatörü Murat Sedat Sert, BUSMEK’i daha yakından tanımak üzere Bursa’ya geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman ve BUSMEK Proje Yöneticisi Eyüp Arda tarafından karşılanan Özdemir ve Sert’e kurslar, branşlar, sosyal faaliyetler hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca yönetim merkezi ve sınıflar gezdirilerek çalışmalar hakkında yerinde incelemelerde bulunuldu. Yapılan görüşmelerde, Yunus Emre Enstitüsü ve BUSMEK’in ortaklaşa yürüttüğü yurtdışı faaliyetlerinin daha da geniş yelpazeye yayılması için neler yapılabileceği hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

BUSMEK’in çalışmalarını takdirle karşılayan Karadağ Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir, “Bugün de gördük ki Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik alanında birçok Avrupa ülkesinden ileride bir konumda. BUSMEK’i bu denli önemseyen ve sayesinden bizlerin de Balkanlarda yararlanıyor olmamızdan ötürü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, Yunus Emre Enstitüsü olarak teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et