Anasayfa KÜLTÜR SANAT

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) Gemlik Kurs Merkezi Karikatür Atölyesi öğrencileri, Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin organize ettiği ‘Sanat’ konulu karikatür yarışmasından ödülle döndü.

Yaratıcı Çocuklar Derneği ile Aydın Doğan Vakfı’nın her yıl ortaklaşa yürüttüğü karikatür, öykü ve fotoğraf yarışmaları bu yıl da gerçekleştirildi. On birincisi yapılan organizasyonda, karikatür etkinliğinin konusu ‘Sanat’ olarak belirlendi. Türkiye çapında düzenlenen yarışmaya, çok sayıda okul ile sanat atölyesinden çalışmalar gönderildi. Tamamı karikatüristlerden oluşan 5 kişilik jüri üyesinin Türkiye’nin dört bir yanından gelen eserler ile ilgili yaptığı zorlu değerlendirmeler sonucunda; Gemlik 11 Eylül İlkokulu öğrencilerinden Abdulgani El Said, üçüncü ve dördüncü sınıflar kategorisinde Türkiye ikincisi oldu. Gemlik Lale Kemal Kılıç Ortaokulu öğrencilerinden Azra Nur Yavuz ise beşinci ve altıncı sınıflar kategorisinde iki çalışmayla boy gösterdi. Yavuz, bir çalışmasıyla Türkiye ikincisi olurken, diğer çalışmasıyla aynı kategoride Türkiye dördüncülüğünü elde etti. Gemlik Halitpaşa İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Ayşe Berra Arıdil ile Ayşe Nur Öksüz de beşinci ve altıncı sınıflar kategorisinde Türkiye dördüncüsü oldu. Öksüz, başka bir çalışmasıyla ilk 10’a girerek sergileme ödülünü kazandı. Gemlik Ali Kütük Ortaokulu öğrencilerinden Arif Tozcuer, yedinci ve sekizinci sınıflar kategorisinde Türkiye dördüncülüğünü elde etti.

BUSMEK Gemlik Kurs Merkezi Karikatür Atölyesi’nin 5 öğrencisi, yarışmada toplamda 7 madalya ve 2 kupa kazanarak, büyük bir başarıya imza atmış oldu.

Bursa Kent Müzesi tarafından 12 yıldır ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen ve bu yıl da ‘70’lerden 18’e Neler Değişti?’ temasıyla 13.’sü gerçekleşen resim yarışması, ilhamını, müzede en sevilenlerden olan ‘Bursa’da Arabesk Yıllar’ sergisinden aldı. Yarışmanın ödül töreni ise çocukların heyecanına sahne oldu.

Kültürel ve eğitsel faaliyetlere büyük önem veren Bursa Kent Müzesi’nde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen geleneksel resim yarışması, 13. kez gerçekleştirildi. Bursa Kent Müzesi’nde beğeniyle izlenen ‘Bursa’da Arabesk Yıllar’ sergisini çıkış noktası alan yarışma, öğrencileri, 70’li yılların özelliklerini araştırmaya teşvik edişi bakımından büyük önem taşıyor.

Nostalji yolculuğu
Yarışma ile dönemin moda ve giyim, sokak oyunları, yaşam tarzı, iletişim yöntemleri, ev hayatı, insan ilişkileri, günlük yaşamdan araç gereçler, gelenekler, günlük alışkanlıklar, yeme içme ve alışveriş biçimlerinin ilgi çekici detaylarını araştıran çocuklar, bu sayede geçmişe eşsiz bir zaman yolculuğu yaşadı. 70’li yıllardan bugüne dek yaşanan değişimin nostaljisinin gözler önüne serildiği yarışmanın ödül töreni de Bursa Kent Müzesi’nde gerçekleşti.

Titiz değerlendirme
Öğrencilerin hayal güçlerini harekete geçiren eserler, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim üyeleri Doç. Gonca Erim, Dr Berna Coşkun Onan, Aysun Yürekten, Müge Gültekin Connington ve Tuğba Gürkan Şenyavaş ile Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi Sanat Tarihçisi Dilek Yıldız Karakaş’ın yer aldığı kurulun titiz değerlendirmesi ile belirlendi. Yarışmada 1. kategori 1-2 sınıf, 2. kategori 3-4 sınıf, 3. kategori 5-6. sınıf ve 4- kategori ise 7-8 sınıf olmak üzere 4 farklı kategoride dereceye giren öğrencilere, ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zehra Sönmez verdi. Sergilemeye değer bulunan eserler de Bursa Kent Müzesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Altınbaş Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencilerinin hazırladığı mezuniyet defilesi dün gerçekleşti. ‘Save the World’ (Dünyayı Koru) temalı defilede 27 öğrencinin hazırladığı 54 tasarım izleyicilerle buluştu.

Defilenin açılış konuşmaları Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin, Rektör Prof. Dr. Çağrı Erhan ve Mütevelli Heyeti Üyesi Hüseyin Altınbaş tarafından yapıldı. Buzulların erimesiyle ilgili bir video gösterisi ile başlayan defilede tasarımlar doğal afetler, deniz kirliliği gibi küresel problemlere değinen başlıklar altında sunuldu.

“BİR SENE BOYUNCA ÇOK ÇALIŞTIK”
Çok çalıştıklarını ve çok gururlu olduklarını dile getiren Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Kübra Kuru, “Hocalarım ve arkadaşlarımla birlikte bir sene boyunca bu defile için gerçekten çok çalıştık. Aynı zamanda gördüğümüz hava kirliliği, buzulların erimesi ve hayvan katliamları içimizi çok acıtmıştı. Bu yüzden bu konuya dikkat çekmek istedik” dedi.

Bir diğer son sınıf öğrencisi Ece Kıpıcı, Banksy’nin tasarımlarından yola çıkarak oluşturduğu temasında insanlara mesaj verebilecek tasarımlar hazırladığını ifade ederek “Defileyle ilgili biz gerçekten çok sıkı hazırlandık. Yıl boyunca sadece bu derse yoğunlaştık diyebilirim. İlk başta çizimler yaptık. Sonra bunların tasarım ve aksesuar aşamaları oldu. Yani 1’den 100’e kadar toplayarak gittik ve en sonunda oldu, çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

“SANATÇILARIN İZİNDEN MODA TASARIMI YAPTILAR”
Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nihan Akdemir bu sene ‘Save the World’ teması ile yola çıktıklarını belirterek “Bu sene 27 öğrencimizi mezun ediyoruz. Hepsi 2’şer adet tasarım yaptı. Toplamda 54 tasarımı bugün izleyicilerimizle buluşturuyoruz. Küresel çevre problemlerini eserleriyle dile getiren sanatçıların izinden moda tasarımı yaptılar. Bu süreçte sanat tasarım ilişkisi kurdular. Sanatçıların ve tasarımcıların da dünyaya olan duyarlılığının farkında olarak hazırlanan bir proje oldu” dedi.

“CİDDİ KONULARI DİLE GETİRMEK BÜYÜK BİR SORUMLULUK”
Öğrencilerin ilk etapta çok heyecanlandıklarını dile getiren Dr. Öğretim Üyesi Akdemir, “Kendilerini nasıl ifade edeceklerini bir an bilemediler, çünkü ciddi konuları dile getirmek büyük bir sorumluluk. Fakat hepsi de bunun altından kalktı. Ben hepsinin çok başarılı olacaklarına inanıyorum. Çünkü biz Altınbaş Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü olarak hem sektörle hem de sanatla iç içeyiz. Öğrencilerimizi çok yönlü yetiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Onlar da buna cevap veriyorlar.” şeklinde konuştu.

”ÖĞRENCİLERİMİZİ GENİŞ BİR PERSPEKTİFLE SEKTÖRE HAZIRLIYORUZ”
Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Başak Özkendirci de konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Küresel ısınmanın, insanın çevreye verdiği zararların etkilerini görmeye başladık. Gelecek kuşaklara sağlıklı bir dünya bırakabilmek için hepimizin üzerine düşen görevler var. Sanatçılar olarak bizim en büyük görevimiz aslında bu konuya dikkat çekip bir bilinç ve farkındalık oluşturmak. Dolayısıyla öğrencilerimiz ‘Save the World’ temasıyla buluştukları zaman çok sahiplendiler. İnanıyorum ki seyirciler de bundan büyük keyif alacaklar, buradan farklı bir bilinçle ayrılacaklar.

Öğrencilerimiz, profesyonel tasarımcıların ortaya koyabilecekleri nitelikte çalışmalar yarattı. Her sene mezuniyet aşamasındaki öğrencilerimiz için bir mezuniyet defilesi yapıyoruz. İlerleyen zaman içerisinde çok daha kapsamlı defilelere imza atacağımızı düşünüyorum.

Altınbaş Üniversitesi Moda Tekstil Tasarım Bölümü’nün hedefi aslında sadece moda tasarımı değil. Biz müfredatımızı, öğrencilerimizin tekstilin her alanında ve özellikle de yenilikçi çalışmalarla birlikte, geniş bir perspektifte, daha yeterli ve verimli çalışmalarını sağlamak üzerine kurguladık.”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kaplıkaya Huzurevi, keyifli bir etkinliğe sahne oldu. Barbaros İlköğretim Okulu öğrencileri, kendi el emekleriyle yaptıkları kuş yuvalarını ‘huzurevi bahçesindeki ağaçlara yerleştirerek’ hem kuşlara yuva yaptı hem de ağaçları renklendirdi.

Barbaros İlköğretim Okulu öğrencileri, okullarında imal ettikleri kuş yuvalarını Yıldırım ilçesi sınırlarında yer alan Kaplıkaya Huzurevi’ne monte etti. 20 öğrenci, 2 öğretmen ve bir idareciden oluşan ekip, atölye çalışması olarak yaptıkları rengârenk kuş yuvalarını huzurevi bahçesindeki ağaçlara astı. Baharın güneşli yüzünü göstermesiyle birlikte yeşeren ağaçlar, el emeği göz nuru kuş yuvalarıyla iyice renklendi.

Barbaros İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Murat Sivri, kuş evlerini çocukların özenle tasarlayıp renklendirdiğini belirterek, “Öğrencilerimizi huzurevine getirerek, hem yaşlıları ziyaret etmelerini istedik hem de huzurevi sakinlerinin kuş sesleri ile uyanmaları ve kuşların seyir zevkine varmaları mutluluk verir diye düşündük” dedi.

İnegöl Belediyesi tarafından çocukların sanatsal yeteneklerini ön plana çıkarmak ve gelişimlerine olumlu katkı sunmak adına hayata geçirilen Çocuk Resim Atölyesi için kayıtlar alınmaya başlandı.

13 Haziran Çarşamba gününe kadar kayıtların alınacağı Çocuk Resim Atölyesi ise Ramazan Bayramından sonra başlayacak. Kurban Bayramına kadar sürecek olan atölye çalışmaları Kültür Sanat ve Gençlik merkezinde Pazartesi-Çarşamba ve Cuma günleri gerçekleştirilecek.

“ÇOCUKLARIMIZIN SANATSAL YETENEKLERİNİ ÖN PLANA ÇIKARIYORUZ”
7-14 yaş arasındaki çocuklara yönelik gerçekleştirilen Çocuk Resim Atölyesi için başlayan kayıtlar hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugünün yarını, yarının umudu olan çocuklara yönelik düzenlediğimiz farklı eğitim ve aktivitelerle çocukları geleceğe hazırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bağlamda çocuklarımıza yönelik gerçekleştirdiğimiz önemli projelerinden biride Çocuk Resim Atölyesi. Atölye çalışmaları ile çocuklarımızın sanatsal yeteneklerini ön plana çıkarmak ve gelişimlerine olumlu bir katkı sunmak için uğraş veriyoruz” dedi.

KAYITLAR 13 HAZİRAN’A KADAR DEVAM EDECEK
Yaz döneminde çocuklarımızı sanattan uzak tutmamak ve boş vakitlerini değerlendirmek için çocuklarımıza bu imkanı tanımak istediklerini belirten Taban, “13 Haziran Çarşamba gününe kadar Kültür Sanat ve Gençlik merkezinde kayıtların alınacağı Çocuk Resim Atölyesinde eğitimler Ramazan Bayramından sonra başlayacak. 7-14 yaş arasındaki çocuklarımızın katılacağı atölye çalışmaları Pazartesi-Çarşamba ve Cuma günleri Kültür Sanat ve Gençlik merkezinde Kurban Bayramına kadar sürecek” şeklinde konuştu.

“HER ŞEY YARINLARIMIZ OLAN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN”
Çocuklarımızın hayal güçlerini sanatla bütünleştirip el becerilerini arttırmayı amaçlayan Çocuk Resim Atölyesinin önemli bir işlevi yerine getirdiğine vurgu yapan Taban, “Çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmelerine ve bunu yaparken de sosyalleşmelerini ön planda tutan, aynı zamanda çocukların yaz tatillerini güzel bir aktivite ile geçirmeleri de sağlayacak Resim Atölyemizde; Temel resim karakalem ve teknik resim öğrenecek olan çocuklarımız gelecekte ressam mimar ve iç mimar olabilme şanslarına da sahip olabileceklerdir. İnşallah bu güzel aktiviteden çocuklarımız en güzel şekilde istifade ederler. Her şey yarınlarımız olan çocuklarımız için. Onların tam donanımlı, nitelikli ve kendini en güzel şekilde yetiştirebilmiş bireyler olarak vatana ve millete hayırlı işler yapmaları en büyük temennimizdir.”

Taban son olarak, “Çocuklarımızın geleceklerine ve onların yeteneklerinin gelişimine önemli bir katkı olacağını düşündüğümüz Çocuk Resim Atölyesinin şimdiden çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’;nda (BUSMEK) eğitim gördükten sonra kursiyerlerin kendilerini daha fazla geliştirebilmesine imkan sunan Hüdavendigar Kent Parkı’ndaki sanat ve hobi evi, yapılacak genişletme çalışmalarının ardından ‘;Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve El Becerileri Uygulama Evi’; adıyla daha fazla kişiye ulaşarak hizmet sunmaya devam edecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mihraplı Hüdavendigar Kent Parkı’;ndaki ‘;Sanat ve Hobi Evi’;ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Proje ve eğitim sorumlusu Zehra Altınöz ile belediye bürokratlarının da hazır bulunduğu ziyarette Başkan Aktaş, kursiyerlerle sohbet edip çalışmalarını yakından izledi. Yaklaşık 100 kişiye hizmet veren mekanda ‘tel kırmadan rölyefe kadar birçok sanat dalında’ eğitim almış kişiler, kendilerini daha da geliştirerek ekonomik hayata katkı sunma fırsatını buluyor.

“Bursa’;yı daha güzel ve yaşanabilir hale getirebiliriz”
Bursa’;nın 17 ilçesine farklı alanlarda hizmet ettiklerini söyleyen Başkan Alinur Aktaş, altyapıdan üst yapıya kadar yoğun bir şekilde çalıştıklarını, şehrin sosyal ve kültürel hayatının canlandırılması için önemli destekler sağladıklarını belirtti. Ziyaret edilen mekan ile ilgili vatandaşın yararına olacak kararlar aldıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Hobi evinin kapasitesini genişleterek, uygulama evi halini almasını istedik. Burası inşallah bundan sonra ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve El Becerileri Uygulama Evi’ adıyla hizmet vermeye devam edecek. Hedefimiz daha fazla kişiye ulaşarak, rahat ortamlarda çalışmalarını sağlamaktır. Bir şehrin iyi noktalara gelebilmesi, sadece ihracatı ve sanayisiyle gerçekleşecek konu değildir. Bize ulaşan kişilerin imkanlarını artırarak, şehrimizi daha güzel ve yaşanabilir hale getirebiliriz” dedi.

Evlerinde vakit geçirmek yerine kurs merkezine gelerek kendi gelişimine katkı sunan kadınlara teşekkür eden Aktaş, yapılacak düzenlemelerle mekanda daha rahat bir çalışma ortamının yakalanacağını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ileSinema Genel Müdürlüğü destekleri ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle bu yıl 27 Nisan tarihinde İstanbul Grand Pera Emek Salonu’ndan yola çıkan 15. Çocuk Filmleri Festivali,Yozgat, Erzincan ve Van’da öğretmenleri ve aileleri ile birlikte toplamda 4 Bin çocuğun hayallerini renklendirdi.

İstanbul’daki çocuklardan Anadolu’daki çocuklara dostluk götürmek için yola çıkan festival çocukların hoşgörülü, barışsever ve sanata yatkın bireyler olarak yetişmesi amacıyla 27 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Farklı ülkelerden uluslararası ödül almış film gösterimlerinin yanı sıra çocuklara başka ülkelerin, kültür ve yaşam biçimlerini tanıma fırsatı da sunan festivalde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ünlü oyuncu ve gazeteciler “Yazarlık Atölyesi”, “Oyunculuk Atölyesi” ve “Çocuk Jüri Atölyesi” gerçekleştirdiler.

Çocukların sinema kültürü edinmelerinde ve erken yaşta sanatsal üretim denemelerinde yol gösterici rol oynayan Çocuk Filmleri Festivali, sırasıyla İstanbul, Yozgat, Erzincan ve Van’da çocuklara inanılmaz bir deneyim yaşatarak, bu yıl da Marmara’dan Doğu Anadolu’ya yüzlerce çocuğa sinema ile buluşturdu.

Türk edebiyatının yaşayan en büyük şairlerinden Ataol Behramoğlu, Kültür Kolejinde öğrencilerle buluştu…

Modern Türk şiirinin en büyük isimlerinden Ataol Behramoğlu, lise öğrencileriyle söyleşi-dinleti tarzında bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe katılan Kültür Koleji Kurucusu ve Onursal Başkanı İnş.Yük.Müh. Fahamettin Akıngüç, İKEK Yönetim Kurulu Başkanı Ful Akıngüç Över, Yönetim Kurulu Üyesi Lale Akıngüç, Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu ve okul yöneticileri Ataol Behramoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler.

Kültür Koleji Fen Lisesinin organize ettiği etkinliğe katılım oldukça fazlaydı. Türkçe Bölümü tarafından gerçekleştirilen organizasyonda Şair-Yazar Ataol Behramoğlu şiirlerinden seçmeler okudu ve kendi öyküsünden anılar anlatarak şiirle olan dostluğunun geçmişine değindi.

Söyleşi ardından kitaplarını imzalayan Ataol Behramoğlu, öğrencilere hayatı dolu dolu ve hakkıyla yaşamalarını öğütledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl 7 Mayıs Pazartesi günü başlayacağı açıklanan 12. Bursa Sokak Oyunları Şenliği, olumsuz hava şartları nedeniyle 14 Mayıs Pazartesi gününe ertelendi.

Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, erteleme kararının ‘yağışlı hava nedeniyle’ alındığı ifade edildi.

Çocuklara ‘oyun’ daveti
Bursa Kent Müzesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Sokak Oyunları Şenliği’, bu yıl yine renkli ve coşkulu anlara sahne olacak. Çocukları 2007 yılından itibaren sokaklarda özgürce oyun oynamaya davet eden şenlik, Bursa’nın en renkli ve sesli organizasyonu olacak. 7 Mayıs Pazartesi günü Pınarbaşı Parkı’nda 12. kez gerçekleştirilecek olan etkinlik ile binden fazla çocuk, gün boyu sürecek oyun ve renkli gösterilerle doyasıya eğlenecek. Geçmişin unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarının yeniden canlandırılması hedeflenen organizasyonda; yakan top, samıdık, ip atlama ve körebe gibi pek çok oyun oynanacak.

Renkli kortej yürüyüşü
12. Sokak Oyunları Şenliği, 14 Mayıs Pazartesi günü saat 11.30’da Saltanat Kapı önünden çocukların renkli kortejiyle başlayacak. Kız Lisesi bando takımının da eşlik edeceği kortejde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Reşit Paşa, Osmangazi, İstiklal, Merinos, Uludağ, Dörtçelik, Namazgâh İhsan Dikmen, Muradiye, 1. Murat, Mehmet Aker, Fethiye Şehit Öğretmen Şekip Akın, Ş.J. Er Halim Çimen ve Ali Firdevs Lizor ilkokullarından öğrenciler bulunacak. Korteje katılan çocuklar, dünyayı oyunla yorumlayan dövizleri ve günümüzde yerini bilgisayar oyunlarına bırakan sokak oyunlarının hatırlatıldığı sloganlarıyla Pınarbaşı Parkı’ndaki şenlik alanına yürüyecek. Tüm çocuklara açık olan ve katılan herkesin oyun oynamanın tadını doyasıya yaşayacağı etkinliğe, Ali Karasu İlkokulu Halk Oyunları ekibi gösterileri ile renk katacak.

Şenlik alanında belirlenen istasyonlarda ise Bursa Kent Müzesi ve Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü gönüllü öğrencileri önderliğinde, çocuklara ‘unutulmaya yüz tutmuş’ sokak oyunları oynatılacak.

Osmangazi Belediyesi’nin bu yıl 17.’sini düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Bu yıl mektup dalında düzenlenen yarışmada birinciliği, Çorum’dan Serkan Erden “Baba” simli eseriyle kazandı.

Edebiyat dünyasının usta isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar anısına Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat yarışması, bu yıl mektup dalında düzenlendi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sümbüllü Bahçe Konağı’nda jüri üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında, bu yılın kazanan isimlerini açıkladı.

Osmangazi’nin tarihi ve kültürel misyonunu en iyi şekilde yaşatmaya yönelik birçok çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Dündar, “Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması da bunlardan biri. Sadece fiziki çalışmalar değil, manevi değerlere de önem veriyoruz. Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkıyoruz. Edebiyatımıza ve şiirlerimize sahip çıkıyoruz. Osmangazi’nin tarihten gelen köklü yapısı çok uzaklardan hissediliyor. Bu yıl düzenlediğimiz Fetih Şenlikleri’ne Özbekistan, Kazakistan ve Afganistan gibi ülkelerden misafirler geldi. Bu coğrafyayı göz önünde bulundurarak, tarihteki misyonumuza uygun şekilde faaliyetler yapıyoruz. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması bunun güzel bir örneği” dedi.

“Etkinliklerimiz Dünyada Ses Getiriyor”
17 yıldır başarılı bir şekilde devam eden yarışmanın Türkiye dışından da takip edildiğini kaydeden Dündar, “Türkiye çapında düzenlenen bu yarışmaya, Türkiye dışından da eserlerin katıldığını görüyoruz. Mektup dalında düzenlediğimiz bu yılki yarışa, 50 farklı şehirden toplam 342 eser katıldı. İspanya, Almanya, İsviçre, Yunanistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden 20 eser başvuru yaptı. Bu bizleri memnun ediyor. Burada yaptığımız bir etkinlik dünyanın farklı ülkelerinden ses getiriyor. Bu yarışmayla birlikte yeni eserlerin, yeni yazar ve şairlerin ortaya çıkması çok önemli. Geçtiğimiz yıldan itibaren bu yarışmayı bir sempozyum ile sürdürüyoruz. Sempozyumla birlikte Tanpınar Zamanı Dergisi’ni de yayınlıyoruz. Tüm yarışmaya katılanları ve seçici kurulda yer alan jüri üyelerin tebrik ediyorum” diye konuştu.

Birinciye 10 bin, ikinciye 7500, üçüncüye 5 bin, mansiyon kazananlara da 2 500 TL ödül verilecek. Yarışmada ilk 13’e giren eserler “Pek Muhterem Hamdi Beyciğim” adıyla kitap haline getirildi.

Mektup Yarışması Birincisi Çorum’dan
Mektup yarışmasında Çorum’dan Serkan Erden “Baba” adlı eseriyle kazanırken, Ankara’dan Tuba Dere “Ölümsüz Adam” adlı eseriyle ikinci, Antalya’dan Mustafa Tokat da “Sevgili ve Muhterem Efendim” adlı eseriyle üçüncü oldu. Yarışmanın mansiyon ödüllerini ise Denizli’den Hasan Atik “Aziz Hamdi” ve İstanbul’dan Eren Ergün “Sevgili Ahmet Hamdi” adlı eseriyle aldı.

Yarışmanın ödül töreni, 12 Mayıs Cumartesi günü Ördekli Kültür Merkezi’nde yapılacak ve aynı gün Tanpınar Sempozyumu gerçekleştirilecek.

Birbirinden değerli edebiyatçıların mektup üzerine bildiriler sunacağı sempozyumda, yarışmada dereceye giren eserlerden oluşan kitap ve Tanpınar Zamanı Dergisi’nin 2. sayısı okuyucularla buluşacak.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et