Anasayfa KÜLTÜR SANAT

Bursa Uludağ Üniversitesi, “Ulu Türkistan Toyu” etkinliğine ev sahipliği yaptı. Osmangazi Belediyesi ve Türk Ocakları Bursa Şubesi’nin paydaşlığını yürüttüğü, Türk Devlet ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) tarafından düzenlenen etkinlikte, gün boyu Türk dünyasının kültürel öğeleri sergilendi.

Etkinliğe Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz bizzat katıldı. Programın Koordinatörlüğünü Doç. Dr. Erdem Özdemir üstlendi. BUÜ öğrenci topluluklarının düzenleme kurulunda yer aldığı etkinlikte, Türk yurtlarından somut kültür varlıklarının sergilendi. Programda aynı zamanda fotoğraf sergileri, mangala, kütük güreşi, halat çekme ve geleneksel Türk okçuluğu talimleri gibi spor etkinlikleri de gerçekleştirildi. Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin, müzik topluluğunun ve sanatçı Yusuf Alper Güllü’nün gündüz konserleri, Uygur Türk’ü ilk öğretim öğrencilerinin halk oyunları gösterileri, okunan şiirler ve diğer gösteriler büyük ilgi topladı.

Toyun düzenlenmesinde görev alan katılımcıların büyük çoğunluğunun giydiği yöresel ve geleneksel kıyafetlerin görsel bir şölen havası yarattığı etkinlikte Balıkesir Akıncıları Atlı Okçuluk Derneği üyelerinin nefes kesen atlı gösterisi yapıldı. Mehteran konseri ile açılışı yapılan akşam etkinliği ise Doç. Dr. Erdem Özdemir’in sanat yönetmenliğini yaptığı Ulukök, Türk Dünyası Müzikleri Topluluğu’nun verdiği konser ile devam etti. Bursa’da yaşayan Özbek Türkleri Platformu üyelerinin tüm katılımcılara Türkistan Pilavı ikramı ve TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın, toyda emeği geçenlere teşekkür belgelerini takdimi ile etkinlik sona erdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Kültür Şube Müdürlüğü tarafından çocuklara yönelik drama derslerini kapsayan Çocuk Sahne’de 20 haftalık eğitim maratonu tamamlandı.

İncirli ve Mudanya Hasanbey Kültür Merkezlerinde düzenlenen ve 23 ilkokul öğrencisinin katıldığı drama eğitimleri renkli görüntülere sahne oldu. Büyükşehir Belediyesi tiyatrocuları İpek Zeylan, Kutlay Akbay ve Faruk Oğur’un verdiği drama eğitimleri ile kendilerini daha iyi ifade etme imkanı bulan ve özgüven kazanan minikler, 20 haftalık eğitimin ardından katılım belgelerine kavuştu. Eğitimlere katılan öğrencilerin velileri de eğitim sonunda eğitimlerde görev alan tiyatroculara teşekkür plaketi verdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen Sokak Oyunları Şenliği, yaklaşık 200 öğrencinin katılımıyla büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi. Öğrencilerin ellerinde sokak oyunlarını destekleyen dövizlerle Saltanat Kapı’dan kortej yürüyüşü yapmasıyla başlayan şenlik, Pınarbaşı Parkı’nda kurulan oyun istasyonlarında verilen mücadelelerle eğlenceli bir boyut kazandı.

Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kent Müzesi tarafından hazırlanan şenlik, 13. kez öğrencilere ‘Merhaba’ dedi. Unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarını tekrar gündeme getirmeyi ve yaşatmayı, çocuklar arasındaki sosyal iletişimi artırmayı hedefleyen etkinlik, bu yıl Bursa dışından 5 ilkokula ev sahipliği yaptı. Ellerinde sokak oyunlarını anlatan dövizler taşıyan öğrenciler, Tophane Saltanat Kapı’dan Pınarbaşı Parkı’na kadar kortej yürüyüşü yaptı. Daha sonra öğrenciler, Pınarbaşı Parkı’nda kurulan istasyon oyunlarında istop, dokuztaş, yakan top, balık ağı, don ateş, horoz döğüşü, körebe, gazoz kapağı yılan, cilli baş ve mendil kapmaca oynadı. Büyük çekişmelere sahne olan etkinliğe; Eskişehir Alpu Osmaniye İlkokulu, Zonguldak Kozlu Kocatepe İlkokulu, Edirne Keşan Türkmen İlk ve Ortaokulu, Muğla Milas Baharlı İlkokulu ve Konya Bozkır Atatürk Ortaokulu ile Bursa Mithatpaşa İlkokulu, Mudanya Mütareke İlkokulu, Şehit Bülent Aslan İlkokulu ve Yaylacık Köyü İlkokulu’ndan 200’e yakın öğrenci katıldı. Bursa Anadolu Kız Lisesi Bando Takımı, çaldığı marşlarla etkinliğe renk kattı.

İlkokul öğrencilerini bu mutlu günlerinde yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Halide Serpil Şahin, yaptığı konuşmada, organizasyonun önemine değindi. Sokak oyunlarının çocukların zeka gelişimine büyük katkı sağladığına vurgu yapan Şahin, Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür etkinliklere destek vermeyi görev bildiklerini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şahin, konuşmasının ardından katılımcılara birer plaket takdim etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen Barış Abi Hatırasıyla Adam Olacak Çocuk Barış Manço Şarkıları Konseri Görükle Gençlik Merkezinde muhteşem katılımla gerçekleştirildi.

Ünlü sanatçı Barış Manço, ölümünün 20’nci yılında Büyükşehir Belediye tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. Gençleşen Türküler Proje Topluluğu alt yapı grubu Abdurrahman Vardar İlkokulu Çocuk Şarkıları Korosunun minik sanatçılarının seslendirdiği Barış Manço şarkılarına tüm salon tarafından eşlik edildi. Geceye katılan 22. Dönem Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu da kendi kaleme aldığı Barış Manço şiiriyle minik sanatçılara eşlik etti. Gecenin sonunda Okul Müdürü İlhan Sarıgül, geceye katılan eski Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu ve Şef Sibel Becerikliler Temel’e çiçek takdim etti.

‘55. Kütüphaneler Haftası’ etkinlikleri kapsamında ‘Okumak Değiştirir’ sloganıyla bir araya gelen vatandaşlar, Heykel’de Atatürk Anıtı önünde hep birlikte kitap okudu.

Bursa Valiliği öncülüğünde Türk Kütüphaneciler Derneği Bursa Şubesi organizasyonunda gerçekleştirilen, Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’nin de katkı sağladığı ‘55. Kütüphaneler Haftası’ etkinlikleri kapsamında, toplumda kitap okuma farkındalığı oluşturmak amacıyla bir araya gelen vatandaşlar, Heykel Atatürk Anıtı önünde hep birlikte kitap okudu.

Atatürk Anıtı önünde renkli görüntülere imza atan programa, Bursa Kent Konseyi Başkanvekili Şuayip Toprak, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar ve Türk Kütüphaneciler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Fatma Altıntaş’ta katılarak vatandaşlarla birlikte kitap okudu.

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) öğrenim gören uluslararası öğrenciler, nevruz şenliği düzenledi. Türkçe şarkılar ve şiirler söyleyen öğrencilerin yerel kıyafetleri ise büyük ilgi topladı.

BUÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER) bünyesinde gerçekleştirilen etkinliğe üniversitede eğitim uluslararası öğrenciler katıldı. Dünyanın 150 farklı ülkesinden Bursa’ya gelen öğrencilerin birçoğu ilk kez bir nevruz kutlamasına katıldıklarını söyledi.

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik uluslararası öğrencilerin Türkçe şiir, şarkı ve tiyatro gösterisi ile devam etti. Törende konuşan ULUTÖMER Müdürü Doç. Dr. Süleyman Eroğlu, etkinliğe emek veren tüm öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti.

Enerji sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (UEDAŞ), çocukların ve gençlerin geleceğe umutlu bakabilmeleri için eğitim faaliyetlerine desteklerini sürdürüyor. Sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan “Bi Kitap Daha Aydınlık Bi Hayat” projesiyle köy okullarına destek olan UEDAŞ, proje kapsamında bugüne kadar 19 köy okulunu kütüphaneye kavuşturdu.

Aynı zamanda köy okullarının boya, badana, çatı onarımı gibi çeşitli tadilat işlemlerini de gerçekleştiren UEDAŞ, 5 yılda 45 binin üzerinde kitabı köy okullarında okuyan öğrencilerin hizmetine sunarak, kitaba erişim imkânı olmayan öğrencilere fırsat eşitliği yaratılmasına katkı sağladı.

Proje kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdüren UEDAŞ ekipleri yardım elini Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesinde yer alan Güllüce Köyü İlkokulu’na uzattı. Kütüphanesi olmayan okula sıfırdan kütüphane kuran şirket, aynı zamanda içerisinde çocuk ve gençlik yayınlarının yer aldığı 1300 kitabı okula bağışladı. Açılışını, Limak Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf Ziya Yüce ve UEDAŞ Mustafakemalpaşa İşletme Müdürü Emre Şenhasırcı’nın yaptığı programda UEDAŞ ekiplerine, Uludağ Üniversitesi İnsan Kaynakları Topluluğu (ULİNKA) öğrencileri de destek verdi. Üniversite öğrencileri ve çocuklar birlikte oyunlar oynadı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Pepee ile hoş geldin ilkbahar çocuk şenliği’ renkli görüntülere sahne oldu.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı Kültür Şube Müdürlüğü, çocuklar için renkli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Pepee ile hoş geldin ilkbahar çocuk şenliğine çocuklar büyük ilgi gösterdi. Etkinliğe HETADER, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, Kadın Sığınma Evi, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’nin yanı sıra Hasan Ali Yücel İlkokulu, Üstün Üründül İlkokulu, Farabi İlkokulu, Mustafa Münevver Olağaner İlkokulu ve Karacabey Ulubatlı Hasan İlköğretim okulu öğrencileri katıldı. Yaklaşık 1200 öğrencinin katıldığı etkinlikte Pepee konserine öğrenciler hep bir ağızdan eşlik etti.

Gönüllerince bir gün geçirme imkanı bulan çocuklar, konser sonunda ise fuaye alanında Müzeler Şube Müdürlüğü, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Yeşilay tarafından düzenlenen atölye çalışmalarına katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Okur – Yazar Buluşmaları’ etkinliklerinin bu seferki konuğu “Ormandaki Dev”, “Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler”, “Çocukların Hakları Var” serisi gibi pek çok sevilen çocuk kitaplarının yazarı Süleyman Bulut oldu.

Tayyare Kültür Merkezi’nde yapılan ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte deyimler ve atasözleri üzerine keyifli bir söyleşi yapıldı. Geçmişten günümüze bilinmeyen, unutulmaya yüz tutmuş atasözleri ve deyimlere ayna tutan Süleyman Bulut, minik hayranlarının merak ettikleri sorulara da tek tek yanıt verdi. Etkinliğe katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zehra Sönmez, söyleşisiyle çocuklara yeni ufuklar açan yazar Süleyman Bulut’a teşekkür etti.

İnegöl Belediyesi’nin 4 ayrı kategoride düzenlediği Edebiyat Yarışması sona erdi. Kategorilerinde dereceye giren 17 öğrenci, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

İnegöl Belediyesi’nin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediğimiz Edebiyat Yarışması sona erdi. Şiir, hikaye ve deneme alanında 4 ayrı kategoride gerçekleştirilen ve öğrencilerin erken yaşlarda edebiyat ile tanışmaları, edebiyata teşvik edilmeleri, edebiyat dünyasında var olacak olan genç yazarların keşfedilmesi ve kendini edebiyat ile ifade eden bir neslin oluşturulmasını amaçlayan yarışmada; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği 12 kişilik Türk Dili ve Edebiyatı ile Türkçe öğretmenlerinden oluşan komisyon, yapılan başvuruları titiz bir çalışma ile değerlendirerek dereceye giren eserleri belirledi.

201 ÖĞRENCİ BAŞVURDU
Edebiyat Yarışmasında ilkokul 3. ve 4. sınıflar için düzenlenen şiir yarışmasına 71, ortaokul öğrencileri için düzenlenen hikaye yarışmasına 64, lise öğrencileri için düzenlenen hikaye ve deneme yarışmasına ise 66 olmak üzere toplam 201 öğrenci başvurdu. Kategorilerinde dereceye giren öğrenciler; birinciye 1000 TL, ikinciye 750 TL ve üçüncüye ise 500 TL ve mansiyon ödülü olarak kitap seti almaya hak kazandı.

1 MİLYON KİTAP İNEGÖLLÜLERLE BULUŞTU
Edebiyat yarışmasının ödül töreni bugün 12.00’da 3. Kitap Günleri’nin düzenlediği MODEF fuar alanında gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Alper Taban, Başkan Vekili Turgay Yel, Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Doğru ile Orhan Çelik ile AK Partili yöneticilerin de katıldığı törende, Belediye Başkanı Alper Taban salondaki vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Dün itibariyle Kitap Günlerinin 3’üncüsünü hayata geçirdiklerini hatırlatan Taban, “Bundan dolayı çok mutluyuz. Yaptığımız hiçbir işi laf olsun diye yapmıyoruz. Belediye etkinlik yapsın gözüyle bakmıyoruz. Yaptığımız işlerin her birini detay detay ölçerek, tartarak ve bunun ne fayda getireceğini düşünerek, fayda maliyet analizlerini yaparak hayata geçiriyoruz. Derdi ya eskiler; attığın taş ürküttüğün kuşa değmeli diye. Ki kitap sevgisi aşılamak, insanlara okuma alışkanlığı aşılamak, insanların sorgulamasını öğrenmelerini sağlamak… Bizler de attığımız her adımda bunları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Dün itibariyle Akıl Organizasyon firmasıyla beraber hayata geçirdik. Organizasyonlar kolay olmuyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleriyle, yine MODEF Fuarcılığın binasını kullanarak bu organizasyonu yapıyoruz. Çalışma arkadaşlarımız ve katılımcı firmaların destekleri oldu. Hamdolsun 3’üncüsünü hayata geçirmiş olduk. Bu yıl 1 milyon kitabı vatandaşlarımızla buluşturduk” dedi.

GENÇLERİ EDEBİ ANLAMDA DA GELECEĞE HAZIRLAMALIYIZ
Bugün de edebiyat yarışmasının neticesiyle ilgili bir arada olduklarını kaydeden Başkan Taban, “Birazdan öğrencilerimiz bunlarla ilgili ödüllerini alacaklar. Fikrin doğmasında önerileri olan Cihat ve Emre hocamıza da ben teşekkür ediyorum. Yine Kültür İşleri Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Biz mutlaka bu insanları edebi anlamda da geleceğe hazırlamamız lazım. Sadece şehirleşme anlamında belediyeciliğin rolü, bir altyapı faaliyetinde bulunmak, içme suyu veya kanalizasyon yapmak değil. Beraberinde bu insanların zihinlerini daha berrak hale getirebilmek, ufkunu ve vizyonlarını daha ileri ve açık pozisyona götürebilmek… Eğer bir şehirde gerçekten ufku, vizyonu daha açık ve pozitif manada insanlar fazlaysa ben inanıyorum ki o şehir diğer şehirlerden daha iyi bir noktaya doğru gidecektir. Çünkü içinde düşünen, üreten ve makul, pozitif bakan insanların çoğalmasıyla çok daha güzel bir şehir kurgusuna hep birlikte kavuşabiliriz. Dolayısıyla bizler böyle bir alan açtık. Gelen öneri ve fikirler doğrultusunda bunun neticesini sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.

“BİR GENÇLİK” DERGİSİ HAYATA GEÇİYOR
Taban, “Bir Gençlik” isimli derginin de hayata geçirilmesi adına çalışmalar yaptıklarını ve yarışmada dereceye giren eserlerin derginin ilk sayısında yayınlanacağını da ifade ederek “Yarışmamıza katılan ve ödül alan tüm öğrencilerimizi de kutluyorum” şeklinde konuştu.

YARIŞMADA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER
Konuşmanın ardından kategorilerine göre dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi. 3 Ve 4. sınıflar için düzenlenen şiir yarışmasında Mesudiye İlkokulu öğrencisi Salih Çayır “Renkli Kalemler” şiiriyle 1’inci olurken, İshakpaşa İlkokulu öğrencisi Ece Ecrin Okşak “Anne” şiiriyle 2’nci, Şipali İlkokulu öğrencisi Hümeyra Bozkurt “Doğa Bizim Evimiz” şiiriyle 3’üncü oldu. İshakpaşa İlkokulu öğrencisi Esma Ertaş ile Hacer Salih Yıldız İlkokulu öğrencisi İrem Deniz Çeber de “Geleceğin Çocukları” ve “Doğadan Mektup Var” şiirleriyle mansiyon ödülüne layık görüldü. 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflara yönelik düzenlenen hikaye yarışmasında Kocatepe Ortaokulu öğrencisi Irmak Çetin “Güneşi Doğuşu” hikayesiyle 1’inci oldu. Özel Zarafet Ortaokulu öğrencisi İrem Tanrıkulu “Sessiz Çığlık” hikayesiyle 2’nciliği elde ederken, Kocatepe Ortaokulu öğrencisi Ömer Çağrı Ağalar “Saklı Sırlar” hikayesiyle 3’üncü oldu. Erdem Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Arda Salık da “Sokaklardan Roma’ya” isimli hikayesiyle mansiyon ödülüne layık görüldü. Liseler arasında düzenlenen hikaye yarışmasında da Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi öğrencisi Zeynep Neva Erdal “Kırmızı Kadın” isimli hikayesiyle 1’inci oldu. Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Zeynep Ulu “Ebabiller Gelecek Mi?” hikayesiyle 2’nci, Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Hilal Sevinç “Avucumdaki Öpücük” hikayesiyle 3’üncü oldu. Bu kategoride “Eski Günlerin Yenilere Ahı” isimli hikayesiyle Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencisi Semih Dilber ise mansiyon ödülüne layık görüldü. Liseler arası deneme yarışmasında ise Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Sude Kara “Ana Dil Bilinci” yazısıyla 1’inciliği elde etti. Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Büşra Seçim “İp Mi? Kuyu Mu?” yazısıyla 2’nci olurken, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencisi Semih Dilber “Görüntüler ve Gençlerin Algısı” yazısıyla 3’üncü oldu. Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Feyza Doğan da deneme kategorisinde “Anlayışa İhtiyacımız Var” yazısıyla mansiyon ödülüne layık görüldü.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et