Anasayfa KÜLTÜR SANAT

İnegöl Belediyesi’nin düzenlediği 15 Tatil Sanat Atölyesi çalışması sona erdi. 4 grup halinde atölye eğitimlerine katılarak farklı eğitimler alan 100 çocuk, bugün düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

İnegöl Belediyesi’nin yarıyıl tatili boyunca Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi organizasyonuyla gerçekleştirdiği 15 Tatil Sanat Atölyesi etkinliği sona erdi. Tatil süresince; haftada 2 grup olmak üzere 2 haftada toplam 4 grup 2 ve 3’üncü sınıf öğrencisi; keçe, seramik, guaj boyama, ebru sanatı, pasta yapımı ve karagöz gölge oyununu usta öğreticilerden öğrendiler. 25’er kişilik gruplardan oluşan 15 Tatil Sanat Atölyesinin tamamlanmasının ardından, toplam 100 minik sanatkar, bugün düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

15.00’da Kültür Sanat ve Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen sertifika törenine; Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan ve parti yöneticileri ile AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri katılım gösterdi.

BUGÜNÜMÜZÜN VE YARINIMIZIN GELECEĞİ ÇOCUKLARLAR
Velilerin ve öğrencilerin heyecanla beklediği sertifika töreni, Belediye Başkanı Alper Taban’ın selamlama konuşmasıyla başladı. İnegöl Belediyesi olarak çocukları önemsediklerini ifade eden Başkan Taban; “Bu gençler, bu yavrularımız hepimizin. Her şeyden önce çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlamak istiyoruz. Bugünün de yarının da geleceğinin onlar olduğunu çok iyi biliyoruz. Tabi ki sizler çocuklarınızı çok iyi yetiştirmeye gayret ediyorsunuz. Çocuklarımız okulda ve evlerinde her türlü anne baba terbiyesini, değerler eğitimini sizlerden öğreniyorlar. Bizler de İnegöl Belediyesi olarak buna ne kadar katkı koyabiliriz, ne yapabiliriz bunu düşünerek hareket ediyoruz. Çünkü belediyecilik sadece kanalizasyon yapmak, park, yeşil alan yapmak, çocuklara oyun alanı yapmaktan ibaret değil. Çocuklarımızın geleceğine katkı koyabilmek, onların kişisel gelişimlerine katkı koyabilmek, onların toplum içerisinde daha özgüveni yüksek birey olabilmelerini sağlayabilmek adına biz de bu yaz kurslarını, 15 tatil arasındaki kurslarımızı açıyoruz. Bugün de burada 100 öğrencimiz sertifika almaya hak kazandılar. Ben de burada olmaktan kıvanç duydum” dedi.

Konuşma sonrası Başkan Taban ve beraberindeki protokol üyeleri, minik kursiyerlere sertifikalarını tek tek takdim etti. Sertifikayla birlikte öğrencilerin kendi yaptıkları ebru çalışmaları da takdim edildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık (Rusça) Bölüm Başkanı, şair Ataol Behramoğlu’na Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi (Academié Européenne des Sciences, Arts & Lettres) üyeliği verildi.

UNESCO tarafından desteklenen Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi (Academié Européenne des Sciences, Arts & Lettres) tarafından İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan ve Mütercim Tercümanlık (Rusça) Bölüm Başkanlığını da yürüten şair Prof. Dr. Ataol Behramoğlu’na üyelik verildi. Üyelik belgesi, usta şair Ataol Behramoğlu’na Paris’te düzenlenen törenle akademinin kurucusu ve daimi genel sekreteri Nicole Lemaire d’Agaggio tarafından takdim edildi. Pek çok ülkeden şairlerin ve bilim insanlarının katıldığı törende, şair Ataol Behramoğlu’yla beraber Ukrayna’da Nobel’e aday gösterilmesi için çalışılan fizikçi ve şair Olexandre Korotko da akademi üyeliğine kabul edildi.

AKADEMİYE YENİ ÜYELER ÖNERECEK
Törende dikkatini en çok çeken konulardan birinin ‘şiir, felsefe ve matematik’ arasında kurulan ilişkiler olduğunu ifade eden usta şair Ataol Behramoğlu, kendisine akademi üyeliğinin verildiği törende ‘Bebeklerin Ulusu Yok’ şiirinin Fransızca kısa bir çevirisini okuyarak akademi üyelerine teşekkür etti. Ayrıca, akademinin kurucusu ve genel sekreteri Nicole Lemaire d’Agaggio ile uzun bir sohbet etme imkânı bulduğunu ifade eden Behramoğlu, Nicole Lemaire d’Agaggio’ya akademinin yayın ve tanıtıma yönelik Türkiye’de de toplantılar düzenlenmesi için elden gelen her destekte bulunacağını ve akademiye yeni üyelikler için Türkiye’deki çok değerli genç bilim, sanat ve edebiyat insanlarımızdan kendisine önerilerde bulunabileceğini ifade etti.

Paris’te 1980 yılında kurulan Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi, Avrupa ülkelerinde bilim, sanat, edebiyat alanlarında uğraş veren kişileri düzenlediği toplantı ve panellerle bir araya getirerek Avrupa ülkeleri arasında bilimsel bir ağ oluşturmayı amaçlıyor.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İncirli Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikler, Bursalılardan ilgi görüyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Kültür A.Ş. tarafından düzenlenen kültürel etkinlikler, her yaştan insanın ilgisini çekiyor. İncirli Kültür Merkezi’nde ayda iki kez yapılan atölye çalışmaları, edebiyata gönül verenlere ufuk açıyor. Şair ve Yazar Cahit Zarifoğlu adına düzenlenen atölye çalışmalarına katılan geleceğin yazarları, Türk Edebiyatı ve düşünce dünyasına ilişkin kendilerini geliştirme fırsatı yakaladı.

Şair, Neyzen ve Tanburi Mustafa Baki Efe’nin sunumunu gerçekleştirdiği atölye çalışmasında musiki ve edebiyat konuşuldu. Türk Klasik Müziği’ne ilişkin çocuklara genel bilgi veren Efe, yakın tarihin önemli üstatları Bekir Sıtkı Sezgin, Niyazi Sayın, Necdet Yaşar ve Tanburi Cemil Bey’in hayat hikâyelerini ve eserlerini anlattı. Klasik Türk Musikisi sazlarından ney ve tanburu da çocuklara tanıtan Efe, programda tanbur çaldı ney üfledi. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Memduh Cumhur’un da anıldığı atölye çalışmasında Mevlid-i Şerif’in yazarı Süleyman Çelebi’nin hayatından ve eserlerinden örneklere yer verildi. Musikinin öncelikle bir dinleme sanatı olduğunu söyleyen Baki Efe, ülkelerin müziğine bakılarak o ülkenin kültürel niteliğinin ortaya çıkabileceğini ifade etti.

İncirli Kültür Merkezi’nde ayda iki kez düzenlenen yazarlık atölyesi 20 Şubat’ta farklı bir konu başlığında yine edebiyatseverleri ağırlayacak.

Kitabın yerini teknolojik cihazların aldığı günümüzde çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için farklı etkinliklere imza atan Büyükşehir Belediyesi, küçük okurları yazar Salih Zengin ile buluşturdu. Çocukların severek okuduğu kitapları kaleme alan yazar Salih Zengin, hem küçük okurlarıyla söyleşi yaptı, hem de kitaplarını okurları için imzaladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü, özellikle yeni nesle kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya yönelik etkinliklerine bir yenisini daha da ekledi. Farklı yaş gruplarındaki okurlarını ünlü yazarlarla buluşturan Kütüphaneler Şube Müdürlüğü, son olarak çocukların beğenerek okuduğu kitapların yazarı Salih Zengin’i okurları ile buluşturdu. Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi ve Hançerli Medresesi Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlikte yazar Zengin, okurları söyleşi yaptı. Çocukların merak ettiği soruları da yanıtlayan Zengin, oldukça keyifli geçen söyleşinin ardından okurları için kitap imzaladı.

İnegöl Belediyesi, Şubat ayında gerçekleştirilecek Kitap Fuarı öncesi ilçemizde bulunan tüm ilkokul ve 5. Sınıf öğrencilerine yaklaşık 30 bin kumbara dağıtıyor. Fuar öncesi kitap almak için para biriktirmeleri öğütlenerek dağıtılan kumbaralarla öğrenciler hem kitap okumaya hem de birikim yapmaya teşvik ediliyor.

Kitap fuarından alışveriş yapmak için para biriktirmeleri öğütlenerek dağıtılan kumbaralarla öğrenciler hem birikim yapmaya hem de kitap okumaya teşvik ediliyor. 30 bin kumbaranın dağıtıldığı İnegöl’de, Belediye Başkanı Alper Taban’da beraberindeki VAV Fuarcılık Organizasyon Şirketi yetkilileri ile birlikte Sinanbey İlkokulunda kumbara dağıtımlarına katıldı. Başkan Taban, 1’inci sınıf öğrencilerine kumbaralarını takdim ettiği sırada öğrencilerle sohbet etme fırsatı da buldu.

2. KİTAP ŞFUARI ŞUBAT’TA
Kumbara dağıtımları sırasında bir açıklama da yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün Sinanbey İlkokulumuzda öğrencilerimize kumbara dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Tabi bunun nedenini merak edeceksiniz. Nedeni 16-25 Şubat tarihleri arasında kitap fuarı gerçekleştireceğiz. Artık İnegöl’de sadece mobilya veya tarım fuarı yapılmıyor. Bu yıl ilçemizde 2’ncisi düzenlenecek bir kitap fuarı gerçekleştireceğiz. Geçen yıl yapmış olduğumuz kitap fuarını bu yıl biraz daha geliştirerek, geçen yıldan görmüş olduğumuz eksiklikleri gidererek biraz daha geniş kapsamlı ve profesyonel bir kitap fuarı gerçekleştiriyoruz” dedi.

AMAÇ KİTAP OKUMA ORANLARINI ARTTIRMAK
Fuar ve öncesinde yapılan kumbara dağıtımı ile kitap okuma oranını arttırmayı hedeflediklerini dile getiren Taban; “Buradaki amaç şuydu; malumunuz ülkemizde kitap okuma oranları çok çok düşük. Bunu arttırmamız gerekiyor. Kitabı özellikle gençlerimize, öğrencilerimize, hatta her yaştan vatandaşımıza sevdirmemiz gerekiyor. Kitap, üzerinde belki saatlerce, günlerce konuşulabilecek bir konu. Bugün dünyanın en önemli sermayesi nedir desek bilgi deriz. Bilginin de kaynağı kitaptır. Dolayısıyla biz şartların daha da zorlaştığı dünyamızda özellikle teknolojik gelişmelerin yaşandığı, sosyal medya gibi handikapların çoğaldığı bir ortamda kitap okumanın daha da zorlaştığını söyleyebiliriz. Bunun önüne geçebilmek ve bir farkındalık oluşturabilmek adına da şehrimizde güzel ve geniş katılımlı bir kitap fuarı organize ediyoruz” diye konuştu.

ÜNLÜ YAZARLAR OKUYUCULARIYLA BULUŞACAK
16-25 Şubat tarihleri arasında VAV Fuarcılık Organizasyon Şirketi ve İnegöl Belediyesi ortaklığında düzenlenecek fuara 50 yayınevinin katılacağını ifade eden Taban; “Geniş katılımlı bir fuar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu fuarda ben tüm şehrimizde yaşayan başta yetişkinler, anne babalar, beraberinde öğrencilerimizi fuarı ziyaret etmeye ve kendi için faydalı olacak kitapları okumaya davet ediyorum. Bu yıl biraz daha güçlü yazarlarımızı getirip halkımızla buluşturmak istedik. Ahmet Şimşirgil hocamız var, Pelin Çift hanım orada olacak, Yavuz Bahadıroğlu hocamız orada olacak. Yine yerel yazarlarımız da fuarda bulunacaklar. Yazarlar hususundaki çalışmalarımız devam ediyor. Biz burada sadece bir yazar-okuyucu buluşmasından ziyade bir farkındalık oluşturmak istiyoruz” dedi.

Zorlu Holding, çocukların hayal gücünü harekete geçirmek ve yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla başlattığı “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasında dereceye giren çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimi düzenliyor.

Tüm faaliyetlerinde toplum için ortak bir değer yaratma düşüncesi ile hareket eden Zorlu Holding, geleceğin teminatı olan çocuklar ve gençleri farklı platformlar aracılığıyla desteklemeyi sürdürüyor. Bu anlayış doğrultusunda çocukların hayal gücünü harekete geçirmek ve yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla Zorlu Holding tarafından başlatılan “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasında dereceye giren çocuklar Zorlu Holding’in düzenlediği “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”nde bir araya geliyor.

Çocuklar bu eğitimle hikâye yazma yeteneklerini geliştirecek
27-28 Ocak tarihlerinde 2 gün boyunca sürecek “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”nde çocukların yaratıcı yazarlık ve hikâye yazımı konusunda temel becerileri kazanmaları hedefleniyor. Çocuklar düzenlenecek bu eğitim ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması ve yaratıcı yaklaşımlar ile metinlerini yazmayı öğrenecekler.

Çocuk edebiyatının önde gelen isimleri Süleyman Bulut ve Renan Özdemir tarafından verilecek eğitimlerde, yazmanın temel bilgileri, yazmayı besleyen unsurlar ve yaratıcı yaklaşımlar işlenecek.

Eğitimlerin ilk gününde Süleyman Bulut, Türkçeyi doğru kullanmak, imla kuralları, öyküde olay nedir, olay örgüsü nasıl yapılır, karakterler nasıl yaratılır konularında bilgilerini çocuklarla paylaşacak. Eğitimlerin ikinci gününde ise Renan Özdemir eşliğinde, okuma, gözlem ve belleğin yazmadaki önemi ile daha akıcı yazma konusunda ipuçları verilecek.

Türkiye’de bir ilk: Çocukların hayalleri tiyatro sahnesinde
“Bir Hayal Bir Oyun” projesi ile Türkiye’de ilk kez bir çocuğun kaleme aldığı hikâye, tiyatro oyununa dönüştürülüyor. Projeye üçüncü veya dördüncü sınıfta okuyan öğrenciler kendi hayal güçleriyle yazdıkları hikâyelerle katılıyor. Alanında uzman jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme ile seçilen eser, tiyatro yazarları tarafından senaryolaştırılarak bir tiyatro oyununa dönüştürülüyor. Hikâyenin yazarı olan çocuk, hikâyenin oyunlaştırılma sürecine de dâhil olarak, hayallerinin bir tiyatro oyununa dönüşmesini deneyimliyor. Oyunu üniversite öğrencileri sahneye koyarken aynı zamanda oyunun kostüm ve dekor tasarımlarını da gerçekleştiriyorlar.

Dereceye giren ilk 10 eser için bir öykü kitabı hazırlanıyor
“Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasında dereceye giren ilk 3 esere verilen para ödülünün yanı sıra jüri değerlendirmesi sırasında ilk 10’da yer alan hikâyenin sahipleri “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılma hakkı elde ediyor. Hikâye yazarlığını sevdirerek çocukları sanata yönlendirmek ve yeteneklerini görmelerini sağlamanın hedeflendiği eğitimler sonrasında çocuklara katılım sertifikaları veriliyor. İlk 10 hikâye bir kitapta toplanarak, Dünya Tiyatro Günü’nde izleyicilere armağan ediliyor

Bu yılın birincisi ‘Hayal Çalan Cadı’ Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek
Bu yıl düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda birinci olan Hayal Çalan Cadı adlı eser, tiyatro oyununa dönüştürülerek Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan amatör bir tiyatro ekibi tarafından Dünya Tiyatro Günü’nde Zorlu PSM’de sahnelenecek.

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İbrahim Paşa Kültür Merkezi’ndeki “Hür Düşünce Mektebi” programında bu kez “İkinci Yeni” şiirinin uç beyi, mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi, ünlü düşünür Sezai Karakoç konuşuldu.

Şair-Yazar Metin Önal Mengüşoğlu’nun hazırlayıp sunduğu programda Karakoç’un hayatına ve eserlerine ilişkin tespitlerin yanı sıra ünlü şairin yaşantısının bilinmeyen yönlerine dikkat çekildi. 1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğan Sezai Karakoç’un, bütün öğrenimini parasız yatılı okuduğunu hatırlatan Mengüşoğlu, şairin Ortaokul yıllarında tanıdığı Büyük Doğu ve onun kurucusu Üstat Necip Fazıl ile beraber kendini aynı davanın savunucusu olarak bulduğunu ifade etti. Mengüşoğlu, Karakoç’un ortaya koyduğu bütün eserlerinde, şiirler de dâhil olmak üzere daima Doğu-Batı çatışması içerisinde Doğu’dan yana tavır koyarak azami ölçüde yerli bir düşünce dünyası kurduğuna vurgu yaptı. Mengüşoğlu “Karakoç, daha ilk gençlik şiirlerinde örneğin Cezayir’in Fransız sömürgesine karşı verdiği bağımsızlık savaşını gönülden destekleyerek, Batı emperyalizmine karşı ‘Cezayir’in Atları’, ‘Ötesini Söylemeyeceğim’ adlı uzun soluklu şiirler yazdı. Karakoç, bununla kalmadığı gibi ‘Hızırla Kırk Saat’, ‘Taha’nın Kitabı’ adlı şiir kitaplarında geleneğe dair özeleştirilerle beraber, Müslüman toplumların geleceğine dair ciddi önerilerde bulunmuştur” diye konuştu.

Karakoç’un birçok şiirinde Kur’an-ı Kerim ayet ve kıssalarına dayanarak destansı ve felsefi derinliği olan temalar işlediğini anlatan Mengüşoğlu, ünlü düşünürün siyasi hayatından kesitler de verdi. Türlü gazete köşe yazılarını kitaplaştırarak okurun karşısına çıkan Karakoç’un “ İslam’ın Dirilişi” adlı eserinin dönemin şartları içerisinde Türk Ceza Yasasına aykırı bulunarak toplatıldığını ve kendisinin de yargılandığına dikkat çekti.

İstikbal İslam’ındır…
Mengüşoğlu, “Karakoç, altmışlı yılların ortalarından itibaren muhtelif periyotlarda, zaman zaman aksamasına rağmen yine de uzun sayılabilecek bir dönem Diriliş Dergisi’ni çıkartmış ve adeta bir ‘Diriliş Ekolü’ meydana getirmiştir. Sezai Karakoç’a göre, Müslüman dünyanın bugünkü mağlup görünümü yirminci yüzyılın başından itibaren bir uyanış ve diriliş yaşamaya başlamıştır ve ‘istikbal İslam’ındır’ diyen yenilikçi bir ruhu yaymaya çalışmıştır” diye konuştu.

Eserleri ezbere okunan şair
Ünlü düşünürün edebi eserlerini de mercek altına alan Mengüşoğlu, düşün dünyasının ünlü ismimin kişisel hayatında sosyal bir kimliğe sahip olmadan, kamu hayatında pek görünmeden, yalnızca eserleriyle tanınmayı, bilinmeyi ve okunmayı arzulayarak kendi köşesinde yaşamayı tercih ettiğini söyledi. Mengüşoğlu, ”Duygusal ve derin felsefi içerik taşıyan kimi sevgi şiirleri, söz gelimi ‘Mona Roza’, dilden dile ezbere okunan Sezai Karakoç’un ‘Masal ve Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine’ adlı şiirleri ise hem duygusal, hem tematik hem de yer yer çarpıcı ve uyarıcı dizeleriyle birçok okuyucu tarafından ezberlenmiş ve okunmuştur. Bütün şiirleri ‘Gün Doğmadan’ adlı toplu bir şiir kitabında yayınlanmıştır. Düşünce eserleri ise ellinin üzerinde olan Sezai Karakoç, Fransızcadan çeviriler de yapmıştır” dedi.

Karakoç’un çok kısa süren Maliye Müfettişliği görevinden sonra günümüze kadar bütün ömrünü okuryazarlıkla geçirdiğini ifade eden Mengüşoğlu, şairin halen İstanbul’da Yüce Diriliş Partisi tabelası altında haftalık siyasal sosyal sohbetleriyle gençlere hitap ettiğini sözlerine ekledi.

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 10’cusu düzenlenen Bursa Liseler Arası Müzik Yarışması ‘Genç Star’ın finali yapıldı. Liseli gençlerin müzik alanında tüm yeteneklerini sergilediği final mücadelesinde dereceye giren öğrencilere ödüllerini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar verdi.

Osmangazi Belediyesi tarafından gençlerin önünü açmak ve sesini duyurmak isteyen genç yeteneklere destek olmak amacıyla bu yıl 10. kez düzenlenen Liseler Arası Müzik Yarışması Genç Star, muhteşem bir final gecesine sahne oldu. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Toprak Sergen’in yaptığı yarışmanın finalinde 26 okul, 7 farklı kategoride birincilik için mücadele etti. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve pop müzik dallarında en iyi erkek ve en iyi bayan solist olabilmek için sahneye çıkan liseli gençler, salonu dolduran seyircilere müzik ziyafeti sundular.

Yarışmanın final gecesinde bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Genç Star’ın Türkiye’ye örnek sanatsal bir etkinlik olduğunu söyledi. Başkan Dündar, “Yetenekli çocuklarımızı teşvik etmek, nitelikli birer müzik dinleyicisi olabilmelerine destek sağlamak için düzenlediğimiz Bursa Liseler Arası Müzik Yarışması ‘Genç Star’ın bu yıl 10′uncusunu gerçekleştiriyoruz. Bizler, çocuklarımızı nitelikli sanat eğitimine özendirmek istiyoruz. Genç Star’a bu yıl 56 okuldan katılım oldu. 26 okuldan gençlerimiz bu akşam finale kaldı. Gençler, burada sahneye çıkma heyecanını yaşıyorlar. Burada edindikleri tecrübe İtalya’da ses veriyor. İtalya’da yapılan yarışmada bizim çocuklarımız 2 kez dünya birincisi oldular” dedi.

Osmangazi’de gerek şehircilik faaliyetleri gerekse kültürel ve sanatsal etkinliklerle her alanda örnek işlere imza attıklarını ifade eden Dündar, “Bütçemizin önemli bir kısmını eğitime ayırıyoruz. Osmangazi’de 2 büyük okul inşa ettik. Bu okullarımızda bu yıl lise 2. sınıflar okuyor. İlçemizdeki 246 okulumuza destek olduk. Bu hizmetlerimiz, desteklerimiz artarak devam edecek. Bu çocuklar bizlerin geleceği. Edebiyat yarışmaları düzenliyoruz. Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmamıza dünyanın her tarafından eserler katılıyor. Mevlana Şiir Yarışması Türkiye çapında bir yarışma haline geldi. Bu yarışmalardan yeni yazarlar, yeni şairler çıkıyor. Olimpiyat şampiyonu, dünya şampiyonu sporcularımız var. Bu yarışmalarla gençlerin önünü açıyoruz. Bu gençlerimizle geleceğe ümitle bakıyoruz” diye konuştu.

Yarışmanın jüri başkanı Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü İsmail Göğüş de bu yarışmayla birlikte gençlerin müzikle buluştuğunu belirterek, “Genç yeteneklerin keşfedilmesine fırsat veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan liseli gençler, kategorilerinde dereceye girebilmek için yeteneklerini sergilerken, dinleyenlere müzik dolu bir gece yaşattılar.

İstanbullu kitapseverler, bu hafta 3 gün boyunca Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı’nda belediyelerin ve yayınevlerinin çalışmalarıyla buluşacak.

Fuarın kapıları 15 Aralık 2017, Cuma günü 11:00’de Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımlarıyla düzenlenecek açılış töreniyle kitapseverlere açılacak. 15-17 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan fuar Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenmektedir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle düzenlenen Fuar kapsamında söyleşiler, dinletiler, sergiler ve imza günleri de düzenlenecektir. Alanında ilk olan Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı; 25 belediye, 26 yayınevi ve 17 sahafı bir araya getirecek ve Sadettin Ökten, Beşir Ayvazoğlu, Ayşe Kulin, Cihan Aktaş, Zihni Göktay, Sinan Meydan, Pelin Batu gibi alanında uzman isimleri katılımcılarla buluşturacak.

Fuar, Türkiye’nin büyük bir çeşitlilik gösteren somut ve somut olmayan kültürel mirasının bütünüyle korunmasının, bilinmesinin, yorumlanabilmesinin sağlanması ve bu kaynaklara erişimin güçlendirilmesi amacını taşıyor.

Fuar alanında 4 adet sergi de katılımcılarla buluşacak:
1. Geçmişten Günümüze Yerel Yönetim Yayınları
2. “Siyah Beyaz İstanbul” Fotoğraf Sergisi
3. “Kitap ve İnsan” Fotoğraf Sergisi
4. İstanbul Topografik Haritası

Fuar Ziyaret Saatleri
Resmi Açılış: 15 Aralık 2017 Saat 11.00
15 Aralık 2017 Saat 10.00 – 20:00
16 Aralık 2017 Saat 10.00 – 20:00
17 Aralık 2017 Saat 10.00 – 18:00

Detaylı bilgi www.yykitapfuari.com sitesinde.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü, Ceza İnfaz Kurumu ve Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki çocuk kütüphanelerini UNICEF Çocuk Dostu Şehirler Programı’nda ‘İyi Örnek Uygulama’ olarak sundu.

‘UNICEF Türkiye 2016-2020 Ülke Programı’ hedefleri doğrultusunda ‘Çocuk Dostu Şehirler Programı’, yerel düzeyde, çocukların günlük hayatını etkileyen birçok hizmeti yürüten kurumlar olan belediyelerin bu alanda yaptığı çalışmalarını destekleyici faaliyetler yürütüyor. Program kapsamında, yerel yönetimlerin çocuk hakları temelinde veri toplama ve çocuk dostu program geliştirilmesi konusunda kurumsal kapasitelerinin artırılması ve belediyeler arası bilgi ve deneyim paylaşımı toplantıları aracılığıyla çocuk dostu program örneklerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bilgi paylaşımı
Bu kapsamda İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Belediyeler Arası Bilgi ve Deneyim Paylaşımı Toplantısı’nda Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’nce 2015 yılında Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde kurulan koridor kütüphaneleri ve 2016 yılından bu yana Müzeler Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen atölye çalışmaları paylaşıldı. Gerçekleştirilen çalışmalar ile özellikle hastanede uzun dönemli tedavi gören, okullarından uzak kalan çocukların, hastanede geçirdikleri sürede hem kitap okumaları hem de eğitimlerine destek olunmasının yanı sıra Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Göç Tarihi, Tekstil, Enerji, Karagöz ve Vakıf Eserleri müzelerinin atölye çalışmaları da anlatıldı.

Toplantıda ayrıca, Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda gerçekleştirilen atölye çalışması ele alındı. Ayrıca merkeze uzak, özellikle taşımalı sistemde eğitim veren okullarda gerçekleştirilen atölye çalışmaları ve faaliyetler de toplantıya katılan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen belediye temsilcileri ile paylaşıldı. Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’nce kütüphanelere erişimi olmayan çocuklara yönelik gerçekleştirilen çalışmalar çocuk dostu belediyecilik hizmetleri açısından önemli yer tutuyor. Sunumu ilgiyle takip eden katılımcılar merak ettikleri soruları da sorarak kendi şehirlerinde bu uygulamaları gerçekleştirmek için fikir alışverişinde bulundular.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et