Anasayfa KÜLTÜR SANAT

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘Bursa Okuyor’ kampanyasının devamı olarak hayata geçirilen e-kitap uygulaması ile artık Bursalılar kütüphaneye gitmeye gerek kalmadan istedikleri her yerden cep telefonu, tablet veya bilgisayarları ile istedikleri kitaba ulaşabilecekler. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kitap okuma alışkanlığının daha geniş kitlelere ulaşması hedefiyle başlattıkları e-kitap uygulaması ile vatandaşların artık istedikleri yerden ve istedikleri zaman kitaba erişebileceklerini söyledi.

Bursa’da yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla alt ve üst yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleriyle de bilgiye ulaşmanın önündeki tüm engelleri bir bir kaldırıyor. Bursalıların kütüphanelere istedikleri zaman gidebilmeleri için daha önce ‘Bursa okuyor’ kampanyasıyla kütüphaneleri 24 saat hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kitapları okuyucunun ayağına götürüyor. Yeni başlatılan e-kitap uygulaması ile Bursalılar artık, ister evlerinden, ister işlerinden, ister tatilde kısacası istedikleri zaman ve istedikleri yerden kitap okuyabilecekler. Setbaşı Merkez Kütüphanesi’ne gidip bir kez üye olup kendine özel şifre alan vatandaşlar, cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarından bu şifre ile sisteme girerek istedikleri kitaba ulaşabilecek.

Okumak artık daha kolay
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kitap okuma alışkanlığının daha geniş kitlelere ayılması amacıyla başlattıkları kütüphanelerin 24 saat açık kalması uygulamasının büyük bir ilgi gördüğünü ve şimdi de ‘Bursa Okuyor’ kampanyasını bir adım daha ileriye taşıdıklarını vurguladı. E-kitap uygulaması ile kitaba erişimin önündeki tüm engellerin ortadan kaldığını artık kütüphaneye gitmeye bile gerek kalmayacağını ifade eden Başkan Altepe, “Halkımızın daha çok okuması, okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması adına ‘Bursa okuyor’ kampanyasını başlatmıştık ve Kütüphanelerimizi 24 saat açık tutuyorduk. Ancak bu uygulamadan sınırlı kişiler yararlanabiliyordu. Gerçek anlamda okumanın gelişmesi ve kitaba kolay ulaşım için e-kitap uygulamasını başlattık. Kütüphaneye üye olan hemşehrilerimiz aldıkları şifrelerle bulundukları her yerden, ister tatilde, ister evinde herhangi bir noktadan anında bilgisayar, telefon ve tabletleriyle elektronik ortamda kitaba ulaşabilecekler. Astronomiden uzay bilimlerine, ekonomiden finansa, edebiyattan politikaya, tıptan, tarihten, güzel sanatlara kadar her türlü yayınımız var. Oturdukları yerden buralara ulaşabilecekler, istedikleri kitabı okuyabilecekler” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce; öğrencilerin millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini koruyan; vatanını, bayrağını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; millî birlik, demokrasi ve yurt bilincine sahip vatandaşlar olarak yetiştirilmeleri amacıyla güzel sanatlar lisesi öğrencileri arasında düzenlenen “Darbeden Demokrasiye: 15 Temmuz” konulu resim yarışması sonucunda birinci olan eserlerin sergisi yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Metro Sanat Galerisi’ndeki resim sergisinin açılışı, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt ve Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Sergi 12-19 Temmuz tarihleri arasında gezilebilecek.

Osmangazi Belediyesi, okulların kapanmasının ardından çocuklar için Yaz Tiyatro Okulu açtı. 17-25 yaş ve üstü gruplar için düzenlenen ve büyük ilgi gören kış dönemi eğitimlerini ‘Komşu Köyün Delisi’ ve ‘İlk Göz Ağrısı’ oyunlarıyla tamamlayan Tiyatro Okulu’nda, yaz boyunca 8-11 yaş aralığındaki çocuklara tiyatro dersi verilecek.

Okulların kapanması ile birlikte, çocukların yaz tatillerini daha verimli ve eğlenceli geçirmeleri için başta yaz spor okulları olmak üzere pek çok etkinlik düzenleyen Osmangazi Belediyesi, sporun yanı sıra sanat eğitim konusunda da harekete geçerek Yaz Tiyatro Okulunu açtı. Açılan tiyatro okulu hakkında bilgi veren Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kenan Kır, Soğanlı Kültür Merkezi’nde 17 Temmuz-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek kurslarda, öğrencilere tiyatroyu sevdirecek dersler verileceğini belirtti. Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kenan Kır, “Çocuklarımızın yaz boyunca tiyatro aracılığıyla hoş vakit geçirmesini, eğlenerek öğrenmesini ve kendilerini keşfetmesini hedefliyoruz. Amacımız, başta çocuklarımızın yaz tatilinde sanatla tanışmalarını sağlamak, onlara tiyatroyu sevdirmek. Kursa katılan çocuklarımıza, belediyemiz bünyesindeki Tiyatro Kulübümüzün hocalarımız sahne bilgisi, rol ve mimik, beden dili gibi konularda bilgiler verecek. Tüm çocuklarımızı bu kursa davet ediyoruz” dedi.

Karadağ ve Bosna Hersek’teki kursların ardından sertifika törenleri ve sergi açılışlarını gerçekleştiren BUSMEK’e ilgi Balkanlarda da gün geçtikçe artıyor. Karadağ Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Kültür ve Sanat Koordinatörü Murat Sedat Sert, BUSMEK’i merkezinde ziyaret edip, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ve Bursa’da bugüne kadar 100 binin üzerinde mezun veren BUSMEK, Balkanlardaki çalışmalarının da meyvelerini almaya başladı. Karadağ Podgoritsa’da Yunus Emre Enstitüsü ile BUSMEK tarafından ortaklaşa yürütülen projede 3 ay önce kursiyerler sertifikalarını almış ve ebru sergisi düzenlemişlerdi.
Yine Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından açılan Hüsn-i Hat, Ney, Türk yemekleri, Osmanlı Türkçesi, dikiş-nakış ve örgü kursları gibi kursların yanı sıra BUSMEK desteği ile de tezhip kursu da açılmış ve bu kursa Bosna-Hersekliler büyük ilgi göstermişti. BUSMEK’in Tezhip kursunu da başarıyla tamamlayan kursiyerler sertifikalarını alırken bir de tezhip sergisi düzenlenmişti.

Karadağ Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Kültür ve Sanat Koordinatörü Murat Sedat Sert, BUSMEK’i daha yakından tanımak üzere Bursa’ya geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman ve BUSMEK Proje Yöneticisi Eyüp Arda tarafından karşılanan Özdemir ve Sert’e kurslar, branşlar, sosyal faaliyetler hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca yönetim merkezi ve sınıflar gezdirilerek çalışmalar hakkında yerinde incelemelerde bulunuldu. Yapılan görüşmelerde, Yunus Emre Enstitüsü ve BUSMEK’in ortaklaşa yürüttüğü yurtdışı faaliyetlerinin daha da geniş yelpazeye yayılması için neler yapılabileceği hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

BUSMEK’in çalışmalarını takdirle karşılayan Karadağ Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir, “Bugün de gördük ki Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik alanında birçok Avrupa ülkesinden ileride bir konumda. BUSMEK’i bu denli önemseyen ve sayesinden bizlerin de Balkanlarda yararlanıyor olmamızdan ötürü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, Yunus Emre Enstitüsü olarak teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Alacahırka Mahallesi’ne kazandırılan Alacahırka Çocuk Merkezi’nde 11 ile 14 yaş arası çocuk ve gençler için yaz okulu başladı.

Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde yaz tatiline başlayan öğrenciler için zekâ oyunları, satranç, kaligrafi, İngilizce konuşma, Kuran-ı Kerim ve futbol eğitimleri veriliyor. Aynı zamanda çocuklar, Büyükşehir Belediyesi spor tesislerindeki yüzme kursundan faydalanıyorlar. Merkezde, hem boş zamanlarını verimli şekilde değerlendiren hem de sosyalleşmek isteyen öğrenciler için, birbirinden renkli aktiviteler de düzenleniyor. Bunlardan biri de ‘Babalar Günü’ etkinliği oldu. Eğitmenlerinin hazırladığı keklere, şeker hamuru ile şekiller yapan çocuklar, kendi emekleriyle oluşturdukları pastaları babalarına götürdü.

TEOG hazırlığından halk danslarına
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi’nden 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri faydalanabiliyor. Günde 200 çocuğun hizmet aldığı merkezde eğitim öğretim süresi içinde okullarına takviye amacıyla, ücretsiz olarak TEOG sınavına hazırlık Türkçe, Matematik, İngilizce, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri veriliyor. Bunun yanı sıra müzik, halk oyunları, drama, kaligrafi, İngilizce konuşma ve satranç eğitimleriyle de çocuk ve gençlerin sosyal hayatı daha da renkleniyor.

Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne yaz okulu hakkında bilgi almak ve yeni dönem kaydı yaptırmak isteyenler, (0224)716 30 91 ve (0224)716 30 92 numaralı telefonlardan ulaşabilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kente değer katan en önemli sosyal projelerinden olan BUSMEK’in Mustafakemalpaşa’daki tiyatro sınıfı öğrencileri, eğlenceli bir gösteriye imzasını attı. Çocukların sahne performansı, ailelerinden de büyük ilgi gördü.

Mustafakemalpaşa BUSMEK tiyatro sınıfı ile Uğur Böceği Kültür Merkezi öğrencileri, ‘Neşeli Saatler’ ve ‘Kasaba Komedi’ tiyatro oyunlarını Mustafakemalpaşa’da Belediye Düğün Salonu’nda sahneledi. Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman ve BUSMEK Proje Yöneticisi Eyüp Arda’nın yanı sıra öğretmenler ve sanatseverler oyunları ilgiyle izledi. Eğitmen Zafer Uğur yönetmenliğinde sahnelenen oyunlar, keyifli ve kahkaha dolu anlara imza atarken; çocukların sahne performansı Mustafakemalpaşalılardan bol bol alkış aldı. ‘Kasaba Komedi’ oyunu ‘Askerler’, ‘Köy Kahvesi’, ‘Yemekteyiz’ ve ‘Bela Hüseyin’ adlı skeçlerden oluşurken; ‘Neşeli Saatler’ oyununda da ‘Otobüs’, ‘Emlakçı’ ve ‘Cimri Baba’ skeçleri sahnelendi. Oyunların ardından BUSMEK yöneticileri öğrencilere çiçek verdi ve sertifikalarını dağıttı.

2-6 Haziran tarihleri arasında İtalya’da düzenlenen Dünya Liselerarası Müzik Yarışması’nda ‘Jüri Özel Ödülü’ alan Ahmet Erdem Anadolu Lisesi öğrencileri, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ziyaretinde bulundu. Okul Müdürü Zeki Avşar, Müzik Öğretmeni Alpay Mumcu ve 6 öğrenciden oluşan grup, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık tarafından ağırlandı. Ziyarette arkadaşları adına sahne alan Okul Öğrencisi Ezgi Böyükdikmen, keman çalarak dinleyenleri mest etti.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, okulun aldığı başarının Bursa ve Türkiye açısından gurur kaynağı olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak başarının daima arkasında olduklarını ifade eden Başkanvekili Karlık, öğrenciler ve öğretmenler nezdinde Okul Müdürü Zeki Avşar’ı tebrik etti.

Ahmet Erdem Anadolu Lisesi Okul Müdürü Zeki Avşar ise İtalya’ya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gittiklerini hatırlattı. Sanremo bölgesinde yapılan yarışmada orkestra dalında boy gösterdiklerini ve Türkiye’yi temsil eden tek lise olduklarını vurgulayan Avşar, ‘Jüri Özel Ödülü’nü aldıklarını ifade etti.

Ziyarette, okul öğrencilerinden Ezgi Böyükdikmen sahne alarak keman çaldı. Böyükdikmen’in sergilediği performans beğeni topladı.

Türk Telekom Okulları’nın, bu sene “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve İletişim” teması altında düzenlediği resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında, eserleriyle finale kalmaya hak kazanan öğrencilerin çalışmaları, Ankara’da sergilendi.

Türk Telekom Okulları’nda öğrenim gören ve 15 Temmuz demokrasi zaferi ve iletişimin önemini anlatan öğrenciler, 7 Haziran Çarşamba günü Çankaya Köşkü’nde düzenlenecek törende Başbakan Binali Yıldırım’la bir araya gelecek.

Bu yıl 5.’si düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasının ana teması ise “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve İletişim” olarak belirlendi. 15 Temmuz’u çocuk gözüyle yansıtan yarışmaya, yüzlerce çocuk başvurdu. Çocukların kimi, hislerini tuvale, kimi ise kâğıda döktü. 53 okuldan yüzlerce çocuk ve genç, daha önce ne anlama geldiğini bile bilmedikleri bir kelime olan “darbenin, hayatlarına nasıl etki ettiğini” eserleriyle anlatmaya çalıştılar.

Türk Telekom Okulu öğrencileri, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık binasında gerçekleştirilecek törene katılarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı Binali Yıldırım ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın elinden ödüllerini alacaklar.

Türkiye’nin lider iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye çapında inşa ettiği 53 okul ile eğitim ve öğretime destek vermekle kalmıyor, her yıl düzenlediği resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ile öğrencilerin sosyal alanda da gelişmeleri ve başarılı olmalarını sağlıyor.

Öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım himayelerindeki buluşma öncesinde, Ankara’daki Gölbaşı Özel Harekât binasını ve Türk Telekom Genel Müdürlüğü’ndeki İletişim Müzesi’ni de ziyaret etme imkânı bulacaklar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı çocuk merkezlerinin ortaklaşa hazırladığı 3. Çocuk Merkezleri Yıl Sonu Gösterisi’nde öğrenciler sene boyunca edindikleri becerileri başarıyla sahneledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Hamitler Çocuk Merkezi, Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi ve Yavuzselim Sosyal Yaşam Merkezlerinin ortaklaşa düzenlediği gösteri, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda yapıldı. Bu sene 3’üncüsü yapılan yıl sonu gösterisine aileler büyük ilgi gösterdi. Üç merkezde eğitim alan çocuklar sene boyunca edindikleri becerileri, hazırlanan oyun ve gösterilerle sergileme imkanı buldu. Resim sergisinin açılışıyla başlayan gösteride, İngilizce drama gösterileri, ritim grubu, koro ve solo performanslardan dünya danslarına, Bursa’dan Ege Bölgesi halk oyunlarına, kadar imza attıkları etkinliklerle çocuklar, müthiş performanslar sergiledi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık ise, bir senelik emeklerini çocukların başarıyla sahnelediğini söyledi. Geleceğimizin teminatı olan çocukların en iyi şekilde yetiştirilmesi için ailelerle koordineli çalıştıklarını anlatan Karlık, miniklerin ruhen ve bedenen gelişmeleri, yarına güvenle bakabilmeleri adına 3 merkezde hizmet verildiğini belirtti. Çocukların merkezlerde ahlaki olarak yetiştiğini, vatan, millet ve bayrak sevgisinin aşılandığını dile getiren Karlık, bir ailenin çocuğuna vermesi gereken tüm bilgi ve birikimi Büyükşehir Belediyesi olarak vermeye çalıştıklarını ifade etti. Ailelerden aldıkları desteklerin de devam etmesini dileyen Karlık, emeği geçen herkesi tebrik etti.

Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (Dostum) bünyesinde verilen okçuluk eğitimi kurslarına ilgi gün geçtikçe artıyor. İnsanlık tarihi kadar eski, avcılık ile beraber ortaya çıkmış olan, gelişen teknolojiye rağmen popülerliğini halen devam ettiren Okçuluğu İnegöllüler ile buluşturmayı amaçlayan İnegöl Belediyesi bu spora gönül verenleri eğitimlere katılmaya davet ediyor.

İnegöl’ün tabiat güzelliklerini ortaya çıkartmak ve doğa sporlarında ilçemizi öncü merkezlerden biri haline getirme hedefiyle çalışmalara devam eden Dostum kapsamında çeşitli doğa sporları branşlarına yönelik eğitimler verilmeye devam ediliyor. Doğa sporlarının çekim merkezi olan Dostum, İnegöl’ün doğa turizmin gelişmesi noktasında adeta bir üs görevini yerine getiriyor. Bu kapsamda son olarak yoğun bir katılımın olduğu ve 2. Dönem eğitimlerinin de tamamlandığı Okçuluk branşında 3. Dönem eğitimleri için kayıtlar alınmaya başlandı.

“DOSTUM İLE GÜZEL İŞLERE İMZA ATACAĞIZ”
İnegöl’ün saklı kalmış güzelliklerini öne çıkartmak için önemli projeleri bir bir hayata geçirdiklerini belirten Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İnegöl’ün Turizm ile anılması noktasında elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Bacasız sanayi dediğimiz turizmden şehrimizin hak ettiği payı alması noktasında tüm dinamiklerimizi harekete geçirerek çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz. Turizm alanında öne çıkarmak istediğimiz önemli merkezlerimizden birisi de tabi ki Dostum. Dostum ile kısa bir sürede epey yol aldığımızı düşünüyoruz. Dostum’da doğa yürüyüşleri, okçuluk, motocross, bisiklet, atv safari, offroad, foto safari, yamaç paraşütü, hafif sivil uçaklar, balık tutma, deniz bisikleti, kampçılık ve oryantiring gibi pek çok doğa sporunu içinde barındıran 12 branşımız var. DOSTUM; Doğayı sevenler, sporu sevenler, alternatif spor branşlarıyla tanışmak isteyenler ve bu alanlarda kendini geliştirmek isteyenler için hazırlanmış bir merkez. Biz inanıyoruz ki belediyemizin mega projelerinden biri olan ve İnegöl’ü bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmin yeni merkezlerinden biri haline getirmesi planlanan DOSTUM projesiyle çok güzel işlere imza atacağız” şeklinde konuştu.

OKÇULUK EĞİTİMİ
Bugüne kadar çeşitli branşlarda kurslar açarak İnegöl halkını doğa sporları ile tanıştıran ve doğadaki yaşam koşullarına hazırlayan DOSTUM’un Okçuluk eğitimi adı altında yeni kurslar açmaya hazırlandığını belirten Aktaş, “İnegöllü hemşerilerimizin özellikle de çocuklarımızın ve gençlerimizin Dostum ile tanışmaları, merkezimiz bünyesindeki doğa sporları branşları ile yakinen ilgilenmeleri bizim için olmazsa olmazlardan. Bu kapsamda İnegöllü doğaseverlerin en fazla rağbet gösterdiği okçuluk branşında 3.dönem eğitimleri için kayıt almaya başladık. Geçen hafta 2.dönem eğitimlerini tamamladık. Kursun sonunda eğitimlere katılan kursiyerlerin iştirak ettiği bir mini turnuva düzenledikten sonra kursiyerlerimize sertifikalarını da takdim ettik. Kursa katılanların keyifli bir zaman geçirdiklerini gönül rahatlığa ile söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

YENİ KURSLAR BAŞLIYOR
Şehrin stresinden kurtulmak, sabrı öğrenmek, mücadele etmek, doğaya karşı insan gücüyle ayakta durmayı başarmak için okçuluğun mükemmel bir aktivite olduğunu belirten Aktaş, “Halkımızın da bu branşa duyduğu ilgi ve alakadan dolayı yeni kurslar açmak istedik. Şu anda hafta sonu devam eden bir kursumuz var. Bunun dışında 3. Dönem için kurs başvurularımız başladı. Eğitimler hafta içi Salı- Perşembe ve Çarşamba-Cuma olmak üzere 4 grup halinde Yeniceköy’deki Dostum Merkezinde verilecek. Okçuluk kursumuza 18 yaş üzerindeki herkes başvurabilir. Kurslarımız 11 Temmuzda başlayıp -12 Eylül de sona erecek. Bunun dışında da belediyemizin yaz spor okulları kapsamında çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik okçuluk eğitimlerimizde olacak. Kontenjanların sınırlı olduğu bu kurslarımıza kayıt için tüm İnegöllü doğaseverlerin ilgi ve alakasını bekliyoruz.” çağrısını yaptı.

Okçuluk eğitimi kursu için www.dostum.org.tr adresindeki kurs başvuru formunun doldurulmasının yeterli olacağını belirten Aktaş, “Ayrıca doğa tutkunları bu adresimizden diğer kurslar ile alakalı bilgilere de ulaşabilirler. Ayrıca Kursa kayıt ile alakalı 0224 777 05 50 nolu telefondan bilgi de alınabilir.” dedi.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et