Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ TÜBİTAK ve TÜBA ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan

TÜBİTAK ve TÜBA ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın ilk şartı teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır. Ülkemizin millî teknoloji hamlesinin başarıya ulaşması, teknoloji üreten bir toplum hâline dönüşmemizle mümkündür” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

“BİLİM VE TEKNOLOJİDEN MAHRUM BİR KALKINMA ÇABASININ MENZİLE VARMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”
Konuşmasında bilim ve teknolojiden mahrum bir kalkınma çabasının menzile varmasının mümkün olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilim, kültür ve sanat adamlarına destek olmayan bir devletin, beklediği atılım sürecine girmesinin ham bir hayal olarak kalacağını belirtti.

Kültür ve medeniyet kökleri ile manevi hazinelerinden kopuk yürüyen bilimsel çabaların da eksik ve yarım kalacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak her açıdan müstesna bir kültür, ilim ve tarih havzasının üzerinde oturuyoruz. Asırlardır farklı kültürleri, farklı medeniyetleri ve inançları bünyesinde başarıyla meczetmiş bir coğrafyanın kavşak noktasında yer alıyoruz” diye ekledi.

“İSLAM DÜNYASI ENERJİSİNİ İÇ ÇATIŞMALARLA TÜKETİYOR”
“Bugün İslam dünyasına söyle bir baktığımızda enerjisini ilmi, akademik, kültürel çalışmalara sarf etmek yerine daha çok iç çatışmalarla tüketen bir manzaraya şahit oluyoruz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın çevremize baktığımızda gelir dağılımından adalete, diplomasiden demokrasiye, ekonomiden hak ve özgürlüklere kadar birçok alanda sorunlarla boğuşan bir coğrafyayla karşılaşıyoruz. Aynı fotoğrafta kendi ülkesinin bekasını, küresel silah tüccarlarına haraç ödeyerek sağlamaya çalışan devletlere rastlıyoruz.”

Sadece güvenlik konularında değil; teknolojide, mimaride, sanayide, diplomasi ve ekonomide de dışa bağımlılığın bugün İslam dünyasının en acı gerçeği olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Âdeta bir öğrenilmiş çaresizlik sendromuyla karşı karşıyayız. Biz, bu durumun değişeceğine yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın ilk şartı teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır. Ülkemizin millî teknoloji hamlesinin başarıya ulaşması, teknoloji üreten bir toplum hâline dönüşmemizle mümkündür.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törende, 2018 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri’ni kazanan bilim insanları şu isimlerden oluşuyor;

BİLİM ÖDÜLLERİ
*Mühendislik Bilimleri
Prof. Dr. Mustafa Erdik
Prof. Dr. Cengiz Kahraman

*Sağlık Bilimleri
Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç

ÖZEL ÖDÜLLER
*Temel Bilimler
Prof. Dr. Mehmet Acet
Mühendislik Bilimleri
Prof. Dr. Tanju Karanfil

*Sağlık Bilimleri
Prof. Dr. Ömer Küçük

TEŞVİK ÖDÜLLERİ
*Temel Bilimler
Doç. Dr. Mustafa Emrullahoğlu
Prof. Dr. Veysi Erkcan Özcan
Doç. Dr. İmren Hatay Patır
Doç. Dr. Hasan Şahin
Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran

*Mühendislik Bilimleri
Doç. Dr. Nadir Dizge
Doç. Dr. Engin Durgun
Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu

*Sosyal Bilimler
Doç. Dr. Cengiz Erişen
Doç. Dr. Eren İnci
Dr. Ahmet Şensoy
Prof. Dr. Mustafa Sami Topçu

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


+ bir = 2