Anasayfa EĞİTİM AKTÜEL Tatilin ardından okula hazırlıkta velilere öneriler

Tatilin ardından okula hazırlıkta velilere öneriler

Yaz tatilinin sonu yaklaşırken öğrenciler ve velileri yeni dönem heyecanı sarmaya başladı. Uzun süren tatil boyunca serbest zaman ve bolca oyuna alışan çocuklar için yeniden okul günleri başlıyor. Tatil süresince esneyen kurallar ve çoğu sorumluluğun bir kenara bırakılması çocuklara keyifli günler yaşattı; ancak yaşam düzenlerinin bu şekilde değişmiş olması okula dönüş sürecinde uyuma dayalı bazı problemler yaratabiliyor. Uzun yaz tatilinin ardından okulların açılmasına kısa bir süre kala çocuklar nasıl bir hazırlık dönemi yaşamalı? Aileler çocuklarını okula nasıl hazırlamalı? Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişim Programı Başkanı Uzman Klinik Psikolog Dila Özçelik, bu süreci daha az problemli yaşamak için öncelikle çocuğa zaman vermek gerektiğini belirtti. Özçelik, gündelik hayatta ani değişiklikler yapmak yerine esneyen kuralları ve değişen şartları yavaşça okula uyumlu hale getirmenin çocuk açısından daha faydalı olacağını söyledi.

Baskı yerine empati
Okula uyum sürecinde asıl görevin çocuktan çok ailelere düştüğünü vurgulayan Dila Özçelik, “Özellikle ilk haftalarda çocuğun uyum problemleri daha çok olacaktır; bu süreçte ailelerin de kendi iş saatleri ve sosyal hayat şartlarını tıpkı çocuktan bekledikleri gibi okul sürecine uyumla hale getirmeleri çocuğun yaşadığı problemlerin azalmasında önemli bir etken olacaktır. Bununla birlikte uyum sürecindeki en önemli faktörlerden biri olan kaygı konusunun da üstesinden gelebilmek adına ailelerin çocuğa verecekleri destek çok kıymetli. Bu noktada altının çizilmesi gereken en önemli faktör empati. Çocuğa eski düzenini kısa sürede kazanması için baskı yapmak yerine çocuğu ve onun ihtiyaçlarını anlayarak hareket etmek gerekli” diye konuştu.

Anne babalara öneriler:
Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişim Programı Başkanı Uzman Klinik Psikolog Dila Özçelik okula dönüş hazırlığında önemli öneri ve uyarılarını şöyle sıraladı:

-Aileler, çocuklarından okul düzenine geçmelerini beklerken kendilerinin de benzer bir düzene döndüğünden emin olmalılar.

-Aileler, çocuktan ani değişimler beklemek yerine kademeli biçimde okul sürecine ayak uydurmaları için onlara alan açmalılar.

- Çocuğa ‘bu dönem tüm karnen 5 olursa sana bisiklet alacağım’ gibi başarı koşullu cümleler kurulmamalı. Bu gibi cümleler çocukta ailenin sevgisini koşullu alabildiği hissini yaratacaktır ve bu da genel anlamda güven duygusunu zedeleyecektir. Bunun yerine çocuğa başarılı olsun ya da olmasın her koşulda onun yanında olduğunu göstermek, çocuğun kaygılarını geçirmek adına önemli bir adım olacaktır.

- Zaman zaman bu gibi süreçlerde çocuklar fazla rahat davranır. Aile eğer bu şekilde bir tabloyla karşılaşıyorsa, çocuğun sorumluluktan kaçmasının temel sebebinin aslında ailenin çocuğa sorumluluk vermemesi olduğunu bilmesi gerekir. Dolayısıyla yaşı ve gelişimine uygun sorumluluklar vermek çocuğun planlama yapabilme becerisini kazanmasına destek olacaktır.

- Okula ilk başlayan çocukların uyum sürecini kolaylaştırmak için henüz okul başlamadan onlara kendi kararlarını vermeleri konusunda destek olmak ve zaman zaman hata yapabileceklerini, bunun da doğru yapmak kadar doğal olduğunu hatırlatmak önemli bir adım olacaktır.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


5 × = kırk