Anasayfa EĞİTİM AKTÜEL Nusaybinli öğrencilere İstanbul’dan moral desteği

Nusaybinli öğrencilere İstanbul’dan moral desteği

Okulları çatışmalar nedeniyle kapalı kalan ve çevre illere yerleştirilen lise son sınıf öğrencileri ile Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Onur Yarar, Midyat’ta bir araya geldi.

Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonu ile gönüllü olarak ilçeye giden Dr. Onur Yarar, üniversite sınavı sonrasında meslek seçiminin önemini anlatarak, sağlık alanındaki mesleklerin özeliklerini Midyatlı öğrencilerle birlikte okuyan Nusaybinli öğrencilere aktardı.

Konferans sonrası bilgi veren Dr. Yarar, “Okulları kapanan öğrencilerle bir araya gelmek istediğimizi söylediğimizde öğrencilerin çevre il ve ilçelere yerleştirildiğini öğrendik. İlçe milli eğitim müdürlüğünün organizasyonu ile hem Midyatlı hem de Nusaybinli öğrencilerle bir araya gelmiş olduk. Öğrenciler için de bir moral oldu, ayrıca gelecekle ilgili güzel konular konuşalım istedik. Sonuçta onlar da bizim çocuklarımız” dedi.

Mardin Midyat’ta yer alan Midyat Anadolu Lisesi, Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Midyat Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kız Anadolu Hatip Lisesi, Aziz Önen Anadolu Lisesi, Telkari Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve İMKB Anadolu Lisesinin toplamda 1500’ü bulan son sınıf öğrencilerinin katıldığı konferanslarda öğrenciler sordukları sorularla da meslek seçimlerinde yeni bir aşamada olduklarını gördüler.

Konferansı sunan Okan Üniversitesi SHMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Onur Yarar, öncelikle Türkiye’de neden sağlık mesleklerinin cazibesini koruduğunu anlatarak, amaçlarının öğrencilere meslek seçiminde yardımcı olmak olduğunu söyledi. Daha sonra sıra ile 6-5-4 ve 2 yıllık sağlık mesleklerini tek tek anlatan Yarar, verdiği örneklerle meslek seçiminin önemine de vurgu yaptı.

Yarar, 2 yıllık önlisans programlarının çok talep gördüğünü konuşmasında belirterek, iki yıl sonunda hem bir meslek sahibi olunabileceğini hem de dikey geçiş sınavı (DGS) ile de istenirse lisans tamamlanabileceğini anlattı. Daha sonra tıp, diş hekimliğinden başlayarak, hemşirelik, sağlık yönetimi gibi alanlara değinen Yrd. Doç. Dr. Yarar, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, İlk ve Acil Yardım, Odyometri, Optisyenlik, Perfüzyon Teknikleri, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Acil Durum ve Afet Yönetimi, Elektronörofizyoloji, Nükleer Tıp Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Patoloji Laboratuvar Teknikleri, Radyoterapi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Yaşlı Bakım programlarının eğitimi ve iş alanları hakkında öğrencilere tek tek bilgiler verdi ve sorularını cevapladı.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


bir + 9 =