Anasayfa EĞİTİM AKTÜEL İlişki Atölyesi üniversitelileri bilinçlendiriyor

İlişki Atölyesi üniversitelileri bilinçlendiriyor

Çiftler arası ilişkiler ve özellikle artan kadına şiddet olaylarının önlenmesi konusunda uzmanlar, polisiye ve adli tedbirlerden önce eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının önemini her fırsatta vurguluyorlar. Bu konuda dikkat çekici bir çalışma, Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hayata geçirildi. Merkez koordinatörlüğünde açılan “İlişki Becerileri Çalışma Grubu”nda, uzman bir akademisyen tarafından öğrencilere güvenli ve sağlıklı ilişki eğitimleri verilmeye başlandı.

“Flört ilişkilerinde şiddet nedir? Güvenli ilişkiler nasıl kurulur? İlişkide güç dengesi nasıl sağlanır?” gibi önemli soruların cevaplandığı grup çalışmasında, ilişkiler ve bireyler arası iletişim süreçlerinin farklı yönleri, çeşitli eğitsel aktivitelerle anlatılıyor. 18-22 yaş arasındaki üniversite öğrencilerine açık ve eğitimlerin ücretsiz olduğu çalışma hakkında bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğr. Üyesi Anıl Özge Üstünel, üniversite çağındaki gençlerin flört ilişkilerinde şiddetin yaygın biçimde görüldüğünü belirtti. Üniversite döneminin gençlerin gelişimleri için çok önemli olduğunu ve bu dönemde kurulan ilişkilerde yaşanan şiddetin ileriki yaşlarda psikolojik ve fiziksel sağlığı olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Üstünel, “İlişki Becerileri Çalışma Grubu ile gençlerin kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamasını, ilişkilerdeki rollerine ilişkin iç görü geliştirmesini şiddeti tanıma ve şiddetle baş etme becerileri edinmesini hedefliyoruz. Bu sayede, yakın ilişkilerde özellikle gençlere ve kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve daha eşitlikçi ilişkilerin desteklenmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

Her çarşamba 15:00-17:00 saatleri arasında Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen “İlişki Becerileri Çalışma Grubu”nda eğitimler 15 Mayıs tarihinde sona erecek.

Bunlara da gözatın

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


üç − = 2