Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ Form Kolejleri’nden karbon ayak izi konusunda farkındalık hareketi

Form Kolejleri’nden karbon ayak izi konusunda farkındalık hareketi

Türkiye doğal kaynakların kendi yenilenebilme hızından daha fazla tükettiği için ekolojik olarak borçlu ülkeler arasında. Kısacası dünyadaki herkes ortalama bir Türkiye vatandaşı kadar tüketim yapsaydı 1,5 gezegene ihtiyacımız olacaktı!Bu nedenle önce birey olarak, sonra aile ve eğitim kurumu olarak gezegenin geleceği için harekete geçen Form Kolejleri, 2020’ye kadar tüm kampüslerinde Karbon Ayak İzini yarıya indirmeyi hedefliyor.

Türkiye doğal kaynakların kendi yenilenebilme hızından daha fazla tükettiği için ekolojik olarak borçlu ülkeler arasında yer alıyor. Bu gerçekten hareketle önce birey olarak, sonra aile ve eğitim kurumu olarak gezegenimizin geleceği için harekete geçmek zorunluluğunu öne çıkaran Form Kolejleri, okuldaki iyi uygulamaları, öncelikle bölge devlet okullarında sonrasında özel okullarda uygulama fırsatı bulmak için işbirlikleri geliştirecek.

Sürdürülebilir bir gelecek için neler yapılacak?
Form Kolejleri, kurumlarındaki karbon ayak izini 2020’ye kadar yarıya indirmeyi hedefliyor. Öncelikli hedef, kampüslerin yer aldığı İstanbul, İzmir ve Kocaeli bölgelerinden bu konuya dikkat çekerek tüm eğitim kurumları arasında bir farkındalık oluşturmak.

Bu amaçlar da öğrencilere yönelik “Karbon Dedektifleri” proje yarışması düzenleyecek olan okul, öğrencilere enerji sayaçlarını okumayı, enerji tüketimini izlemeyi, rapor etmeyi ve bu tüketimi azaltmak için çözüm önerileriyle proje geliştirmeyi amaçlıyor.

Ayrıca, öğrencilerin satın alma davranışları ile ilgili farkındalık oluşturarak, enerji tasarruflu elektronik aletler, Türkiye’de üretilen kıyafetler, beslenme alışkanlıkları, geri dönüşümlü ürünler tüketilmesine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

Diğer taraftan da de okul binalarındaki yağmur sularının depolanması, enerji tasarruflu ampuller, su tüketiminin azaltılması, tüm eğitim alanlarının doğal aydınlatılmasına yönelik alınan mimari önlemler, bina yapımında kullanılan yapı malzemelerinin kalitesi ve tüm bu süreçlerin sertifikalandırılması temel hedefler arasında bulunuyor.

Bunlara da gözatın

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


8 + beş =