Anasayfa EĞİTİM AKTÜEL Anne ve babalar çocuklarına sınır koymakta zorlanıyor

Anne ve babalar çocuklarına sınır koymakta zorlanıyor

Çocukların kendilerini emniyette hissederek hareket edebilecekleri alanı belirleyen, yardımcı ve yol gösterici işaretleri çocuğa sunmak gerekiyor. Kültür 2000 Koleji ve Kültür Koleji Rehberlik Servisi uzmanları anne ve babalara çocuklara sınır koymak konusunda önerilerde bulunuyor.

Çocuklar ve ergenlik çağındaki gençler tanımları açık, net sınırlara ihtiyaç duyarlar. Çünkü onlardan ne beklendiğini, diğer insanlarla birlikteyken durdukları yeri, ne kadar ileri gidebileceklerini ve ileri gittiklerinde neler olabileceğini bilmek isterler. Birçok anne baba için çocuğun bitmek bilmeyen taleplerine “hayır” diyebilmek çok zordur. Bazı ebeveynler hiç direnmeden her isteği yerine getirmeye çalışırken bazıları da direnmeye çalışır ancak çocuklarının ağlamalarına, bağırmalarına dayanamadıklarından, özellikle sosyal bir ortamda böyle bir durum yaşanıyorsa, pes ederler. Kültür2000 Koleji ve Kültür Koleji Rehberlik Servisi uzmanları çocuktan beklenilen davranışların neler olduğu açık bir şekilde konuşulması gerektiğini belirtiyor.

Sınır Koymada Altın Kurallar
*Anne-babanın kararlı olması, görüş birliğine varması yani tek ağız olması en önemlisidir.
*Hangi yaşta olursa olsun çocuğun bulunduğu yaş döneminin özelliklerini bilmek, yaşına uygun davranışlar beklemek gerekmektedir.
*Gerçekten gerekli değilse ve çocuk inatçı davranıyorsa ebeveyn hayır demelidir.
*Uzun nasihatlerden kaçınmalı ve güç kavgasına girilmemelidir.
*Verilen mahrum etme cezasının yapılan yanlış davranışı ile alakalı olduğunu bilmesi gerekmektedir.
*Yaşla birlikte beklenilen davranışların değişiklik göstermesi sonucu sınırları da yeniden oluşturmak sınır koymada dikkat edilmesi gereken önemli konulardır.

Bunlara da gözatın

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

Bir yorum yazın.


8 − bir =