Anasayfa BİLİM TEKNOLOJİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Elektromobil Topluluğu öğrencilerinin ürettiği ‘yüzde yüz elektrikle çalışan’ otomobili test etti. Başkan Aktaş, yapılan girişime gereken her türlü desteği sağlayacaklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, UÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerle bir araya geldi. Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep Yamankaradeniz’in de yer aldığı buluşmada Başkan Aktaş, gençler tarafından üretilen yüzde yüz elektrikli otomobili test etti. Ağustos ayında Kocaeli’nde yapılacak yarışmaya katılacak olan öğrencilere destek sözü veren Başkan Aktaş, atılan adımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gençlere çalışmalarında gereken her türlü kolaylığın sağlanacağını belirten Başkan Aktaş, “Eğitimleri devam ederken, ülkemizin kalkınmasına yönelik çalışmalarıyla bizleri mutlu ettiler. Yerli otomobilin çok konuşulduğu bir ortamda bu tür hamleleri değerli buluyoruz. Kardeşlerimi tebrik ediyorum. Başarılı olmaları ve derece elde etmeleri için elimizden geleni yapacağız. Elektrikli otomobilin ‘üzerinde çalışıldığında’ çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğinde gerçekleştirilen 7. Turkish Airlines Science Expo için geri sayım sürüyor. Bursa TÜYAP Fuar Merkezi’nde 26-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye’nin en büyük bilim festivali kapsamında düzenlenen proje yarışmalarında finalistler belli oldu.

‘Geleceğin Teknolojileri’ ana konsepti ile toplamda 110 bin TL para ödüllünün dağıtılacağı proje yarışmalarına, ülkenin dört bir yanından bin 265 başvuru alındı. ‘Çocuk mucitler (10-13 yaş)’, ‘genç mucitler (14-17 yaş)’, ‘usta mucitler (18 yaş ve üstü)’ kategorilerinde gelen başvurulardan finale kalan 50 proje, alanında uzman isimlerden oluşan jüri tarafından titiz bir çalışma sonucu belirlendi.

Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi çatısı altında çalışmalarını sürdüren jüri, finalist projeleri belirlemekte hayli zorlandı. ‘Akıllı Uygulamalar’, ‘yazılım mühendisliği’, ‘artırılmış gerçeklik’, ‘sanal gerçeklik’, ‘robot’, ‘endüstri 4.0’, ‘biyoteknoloji’ ve ‘yapay zeka teknolojileri’nin alt başlığını oluşturduğu proje yarışmalarında; çocuk ve genç mucitler kategorisinde 15, usta mucitler kategorisinde de 20 proje adını finale yazdırmayı başardı. Finalist projeler, 4 gün boyunca devam edecek 7. Turkish Airlines Science Expo süresince sergilenmeye hak kazandı.

Yarışma kapsamında dereceye giren proje sahiplerine bin ile 16 bin TL arasında para ödülü verilecek.

Türkiye’nin en büyük bilim-toplum etkinliği haline gelen Science Expo’nun her geçen yıl daha fazla ilgiyle takip edilen uluslararası bir festival haline dönüştüğünü söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, proje yarışmalarına gösterilen ilginin gelecek adına kendilerini umutlandırdığını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda finale kalan bazı projelerin NASA ve Microsoft gibi uluslararası kurumlar tarafından da ilgi gördüğünü belirten Başkan Aktaş, “Ülkede bu denli bilime meraklı, proje üreten, hayal eden, umut eden ve emek veren binlerce kişinin varlığı bizleri ayrıca motive etti. Eğitim, özendirme ve bilinçlendirme çok önemli. Science Expo’nun milli ve yerli üretimin özendirilmesinde önemli bir rolü olduğuna inanıyoruz. Başımıza icat çıkaran ve Türkiye’nin en büyük bilim-toplum etkinliğine değer katan tüm proje sahiplerine teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi tarafından 26 – 29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan ve bilim severlerin Bursa TÜYAP Fuar Merkezi’nde birbirinden renkli etkinliklerle buluşacağı ‘7. Turkish Airlines Science Expo Bilim Festivali’nin, kentin geleceğine ilham kaynağı olacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğiyle ‘Geleceğin Teknolojileri’ temasıyla düzenlenen Türkiye’nin en büyük bilim festivali ‘7. THY Science Expo’, Tayyare Kültür Merkezi’nde yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplantıda yaptığı konuşmada, ‘7. THY Science Expo Bilim Festivali’nin değerine işaret etti. Festivalin 26 – 29 Nisan tarihlerinde bilim tutkunlarını TÜYAP Fuar Merkezi’nde bir araya getireceğini söyleyen Başkan Aktaş, “Türkiye’nin en kapsamlı bilim festivali olan ve bu yıl 7.’si düzenlenen ‘Turkish Airlines Science Expo 2018’, Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları sponsorluğunda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) destekleri ile gerçekleştiriliyor. Science Expo kapsamında bu yıl 4.’sü düzenlenen proje yarışmasının teması ise ‘Geleceğin Teknolojileri’ olarak belirlendi” diye konuştu.

‘Yerlilik’ ve ‘millilik’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetle üzerinde durduğu ‘yerlilik’ ve ‘millilik’ kavramlarını hatırlatan Başkan Aktaş, “Özellikle son dönemlerde bu konunun önemi bir kez daha ortaya çıktı. Yerli ve milli olmak, başkalarının taklitçisi olmamak, halka ve değerlere yabancı olmamak, istiklal ve istikbal için fedakarlık yapmak, sahici ve samimi olmaktır. Ancak bu şekilde güçlü bir millet oluruz” dedi.

Başkan Aktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönlendirmeleriyle yerlilik ve millilik kavramlarının artık sözde kalmadığını Afrin Zeytin Dalı Harekatı’nda da milli ihalar başta olmak üzere ordunun kullandığı savunma sistemlerinin yerli ve milli olduğunu ifade etti. Başkan Aktaş, yerli ve milli kullanımının üretimin tüm alanlarına yayılmasının hedeflendiğini de belirterek, “Eğitim, özendirme ve bilinçlendirme çok önemli… Bu yıl 7.’sini gerçekleştireceğimiz organizasyon, yerli ve milli olmak için atılmış adımlardan biridir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin ufkunu açma hedefiyle gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik, inşallah geleceğin bilim insanlarına ilham kaynağı olacaktır. Bilimde, sanayide, teknolojide, sanatta, kültürde yerli ve milli olmanın anlamını bu gibi etkinliklerle çocuklarımıza aşılayabilirsek, ne mutlu bize…” şeklinde konuştu.

Başkan Aktaş, 2017 yılında yapılan bilim şenliğinde, Türkiye’nin bilim alanındaki ilk dünya rekoruna imza atıldığını da hatırlatarak, Science Expo’nun yeni rekorlara adını yazdıracağına inandığını sözlerine ekledi.

Bursa için önemli bir değer
BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim de ‘7. Turkish Airlines Science Expo’ çerçevesinde yapılacak çalışmaları anlattı. Gerim, Bursa’daki binlerce çocuğa atölye çalışması yaptıracak olan kapsamlı organizasyondan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Aktaş’a teşekkür etti. Geçmiş yıllarda yapılan bilim şenliklerinde, kendilerine yeni iş imkanları oluşturanların ve projelerine patent dahi alanların olduğunu anlatan Gerim, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) çocuklara ve gençlere bilimi sevdirdiğini, farklı illere de örnek olan bir merkez haline gelen BTM’nin Bursa için önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise Türkiye’nin en büyük bilim festivalinin hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından heyecanla beklenen büyük bir değer olduğunu belirtti. Dülger, festival atölyelerinde aktif rol almanın ciddi bir mutluluk olduğunu sözlerine ekleyerek, organizasyonun gerçekleştirilmesine destek veren Başkan Aktaş’a teşekkür etti.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) Koordinatörü Fehim Ferik ile Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Nurettin Acır’ın da katıldığı toplantıda, etkinliğe sponsor olan şirketlerden Türksat Bölge Müdürü Serkan Bircan, Limak Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytaç ve Aydın Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Toprak da katılım sağladı.

Zengin program
‘7. Turkish Airlines Science Expo’ kapsamında 8 farklı kategoride proje yarışması, 100 farklı alanda atölye çalışmaları, bilim gösterileri, simülatörler, bilim konferansları, insansız hava araçları uçuşları ve drone gösterileri yapılacak. Etkinliğe Polonya, Fransa, İtalya, Hollanda, Singapur, Tayvan ve Suudi Arabistan’dan katılacak ekipler atölye çalışmaları ve bilim gösterileri gerçekleştirecek.

Science Expo bünyesindeki 100 atölye alanında 150’ye yakın bilimsel atölye çalışması yapılacak. 4 gün boyunca toplamda yaklaşık 100 bin atölyenin yapılması hedeflenen festivaldeki proje yarışmasında da bu yıl toplamda 110.000 TL ödülün dağıtılacak. Çocuk mucitler, genç mucitler, usta mucitler, insansız hava araçları, drone, mangala turnuvası, autodesk tasarım ve modelleme yarışması ve meslekler yarışıyor olmak üzere farklı kategorilerde yapılacak yarışmalarda yarışmacılar hünerlerini sergileyecek.

Proje yarışmaları çerçevesinde Türkiye’nin 79 ilinden bin 265 başvuru alındı. Science Expo Proje yarışmalarında 50 proje, insansız hava araçları ve drone yarışmasında 50 ekip, autodesk tasarım ve modelleme yarışmasında 25 ekip, mangala yarışmasında 4000 öğrenci ve ‘Meslekler Yarışıyor’da 35 ekip finalde mücade edecek. Finale kalan tüm proje ve eserler Science Expo süresince sergilenmeye hak kazanacak.

‘7. Turkish Airlines Science Expo’ kapsamında bilimsel gösteriler, konserler, bilim söyleşileri de düzenlenecek. Eğitim Nobel’i olarak bilinen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nde son 10 finalist arasına kalan Nurten Akkuş da Science Expo’da yer alacak.

Uluslararası bir bilimsel etkinlik
Geçen yıllarda Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğinde ‘Bilim Şenliği’ adı altında gerçekleştirilen etkinlik bu yıl sponsorların desteği ile daha da büyüdü. ‘Uluslararası bir bilimsel etkinlik’ haline gelen ‘7. Turkish Airlines Science Expo’ya bilime değer veren firma ve işletmelerin destek vermesi, gelecek adına umutlandıran bir adım olarak dikkati çekiyor.

BEBKA ve Türk Hava Yolları (THY) ile Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteklediği ‘7. Turkish Airlines Science Expo’ya Türksat, Roketsan, Atış Yapı, Ilıca İnşaat, Autodesk, Muradiye Su ve Aydın Okulları da sponsor olarak bilime destek veriyor. TÜYAP’ta gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin en büyük bilim-toplum etkinliği ile ilgili detaylı bilgiye ‘bursabtm.org’ ve ‘scienceexpo.org’ adreslerinden ulaşılabilir.

QNB Finansbank’ın çocukları geleceği hazırlamak üzere yürüttüğü“Minik Eller Büyük Hayaller” platformu kapsamında Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği’nin iş birliği ile gerçekleştirilen “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” kodlama eğitimi ile hayata geçirilen “KODU Cup Türkiye 2018” yarışmasının bu yıl üçüncüsü düzenleniyor.

Temanın “Uzayda Yaşam” olarak belirlendiği yarışmada üçerli gruplar halinde 8-14 yaş arası öğrenciler kendi yazdıkları oyunlar ile rekabet edecekler. Son başvuru tarihinin 30 Haziran 2018 olduğu yarışma ile çocukların teknoloji okuryazarlığı konusundaki becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’de herhangi bir okulda okuyan çocukların üç kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular, öğretmenleri tarafından yapılabiliyor. Başvurular arasından 8-11 yaş kategorisinden beş ve 12-14 yaş kategorilerinden de beş takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ve bir velileri ile birlikte İstanbul’da yapılacak finale davet edilecek. Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklar ve her bir yaş kategorisinden ilk üçe kalanlar ödüllendirilecek. Birincilere ise ayrıca Kodu Kupası takdim edilecek.

Eğitimler hakkında detaylı bilgi almak ve yarışmaya katılmak isteyen öğretmen ve öğrenciler, https://www.qnbfinansbank.com/minikellerbuyukhayaller/minik-parmaklar-gelecegi-programliyor.aspx adresinden detaylı bilgiye sahip olabilir ve başvurularını tamamlayabilirler.

QNB Finansbank ile Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor
2015 yılında hayata geçirdiği, “Minik Eller Büyük Hayaller” kurumsal sosyal sorumluluk platformu ile yenilikçi, yaratıcı ve analitik bireyler yetiştirmeyi hedefleyen QNB Finansbank, bu çatı altında gerçekleştirilen ‘Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” Projesi ile yeni yüzyılın gereklilikleri doğrultusunda çocukların teknoloji okuryazarlığı konusundaki becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi kapsamında eğitimlerin başladığı Haziran 2015’ten bugüne Siirt’ten İstanbul’a32 farklı ilde; 8-14 yaş arasındaki çocuklara, sınıf ortamında sekiz saatlik “KODU Programlama Dili” eğitimi verildi. Şubat 2018 itibarıyla 32 ilde 16 bin 200 çocuk KODU eğitimi aldı. Eğitimleri veren 300 gönüllü eğitmenin 160’ı bu konuda gerekli eğitimleri alan gönüllü finansçılardan oluşuyor.2018 yılı içerisinde de devam edecek projeyle bu yıl 6 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesi planlanıyor. Bankanın hedefi ise 20 bin çocuğa ulaşmak.

İnegöl Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 20 kırsal mahallede bulunan 22 okulda Planetaryum (gök evi) gösterileri düzenliyor. Bugün Alibeköy Ortaokulunda başlayan etkinlikler, 26 Nisan’a kadar devam edecek.

Bir yandan şehri geleceğe taşıyacak projelere imza atan İnegöl Belediyesi, bir yandan da şehirde yaşayan vatandaşların kişisel gelişimleri için farklı etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Özellikle gençler geleceğin yetişkini olacak çocukların gelişimlerine önem verilirken, 23 Nisan Ulusa Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında da çocukların eğlenirken öğreneceği Planetaryum (gök evi) etkinlikleri düzenleniyor.

ÖĞRENCİLERİN PLANETARYUM HEYECANINA BAŞKAN TABAN’DA ORTAK OLDU
Geçtiğimiz yıl merkez mahallelerde gerçekleştirilen planetaryum gösterileri, bu yıl kırsal mahallelerdeki okullarda düzenlenecek. 20 kırsal mahallede 22 okulda yapılacak planetaryum gösterileri, bugün Alibeyköy İlkokulunda start aldı. Yapılan ilk gösteriye Belediye Başkanı Alper Taban’da katıldı. Öğrencilerle birlikte gök bilimleri, güneş sistemi ve gezegenlerin tanıtıldığı çadıra giren Başkan Taban, öğrencilerin bu heyecanına ortak oldu. Güneş sistemini 3 boyutlu gösterimlerle yakından görme fırsatı bulan öğrenciler, eğlenirken öğrenme fırsatı buldu.

Gösteri sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, planetaryum gösterileri ile öğrencilere uzay biliminin tanıtılacağını ifade ederek; “Güzel bir güne başladık. Yoğun bir tempo içerisindeyiz. Bugün Alibeyköy Ortaokulumuzdayız. Burada çocuklarımıza planetaryum gösterisini sunmak adına geldik. Geçmişte de bununla alakalı olarak merkezdeki okullarımızda etkinlikler düzenlemiştik. Bugünden itibaren de yaklaşık 20 kırsal mahallemizde ve toplamda 22 okulda öğrencilerimize uzay bilimlerini, gök bilimlerini, gök cisimlerini, güneş sistemini ve gezegenleri tanıtmaya çalışacağız” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZİN KİŞİSEL GELİŞİMİNE KATKI KOYMAK İSTİYORUZ
Planetaryumun hem eğlendirici hem de öğretici bir etkinlik olduğuna da ifade eden Taban; “Bu sunum farklı bir yöntemle çadır içerisinde gerçekleştiği için öğrencilerimizin de dikkatini çekiyor. Hem eğlendirici hem keyif verici hem de bir yandan maksadına uygun bir şekilde eğitici oluyor. Biz öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine katkı koyabilmek istiyoruz. Beraberinde onların ufuklarını ve vizyonlarını açıcı bir noktaya gelmelerini istiyoruz. Gelecekte onlar bu ülkeye hizmet edecekler” diye konuştu.

GÜÇLÜ BİR KURULUŞUZ
Başkan Taban, belediyeciliğin artık sadece alt yapı ve üst yapı faaliyetlerini yerine getirmekten ibaret olmadığını kaydederek şöyle konuştu: “Beraberinde şehirde yaşayan herkesin hem kişisel gelişimine katkı koymak, ekonomik anlamda ihtiyaçlarına katkı koyabilmek, sosyal belediyecilik anlamında yardımlarımızı yapabilmek, ihtiyaç sahibi ailelere ulaşabilmek olarak da düşünülebilir. Velhasıl doğumdan ölüme kadar pek çok alanda belediyelerin var olduğunu görüyoruz. Biz de İnegöl Belediyesi olarak bu anlamda güçlü bir kuruluşuz. Yaptığımız bu organizasyonla da öğrencilerimizin uzay bilimleri, gök bilimleri gibi konularda bilgi sahibi olmasını eğlendirerek sağlamış olacağız. Ben etkinliklerimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

20 MAHALLEDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Alibeyköy Ortaokulunda startı verilen planetaryum gösterileri, 26 Nisan’a kadar; Hamzabey, Şipali, Kulaca, Küçükyenice, Kurşunlu, Alibeyköy, Ortaköy, Hamamlı, Çitli, Tahtaköprü, Gündüzlü, Deydinler, Dipsizgöl, Hocaköy, İsaören, Çeltikçi, Edebey, Eskikaracakaya, Yenice ve Cerrah mahallelerinde gerçekleştirilecek.

Uludağ Üniversitesi, “Endüstri 4.0” çalışmaları yürüten firmalar için önemli bir projeye imza attı. Üniversite, sanayide giyilebilir teknolojilerden olan “artırılmış gerçeklik gözlüğü”nün seri üretimde kullanılıp kullanılmayacağını araştırarak oldukça yeni olan “nöroergonomi”yi Türkiye’de ilk kez sanayi için uygulamış olacak.

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Tülin Gündüz’ün yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan “Otomotiv İmalatında Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Kullanımının Bilişsel Yüke Etkisinin Araştırılması” adlı TÜBİTAK 1001 Projesi başlıyor.

Acıbadem Üniversitesi’nden Nörolog Doç. Dr. Özlem Taşkapılıoğlu ile Elektrik ve Elektronik Yük. Müh. Önder Tokçalar’ın da yer aldığı proje, TOFAŞ’ta gerçekleştirilecek.

Proje yürütücüsü UÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Tülin Gündüz, TOFAŞ Fabrika Direktörü Erdal Şimşek ve TOFAŞ Üretim Teknolojileri Müdürlüğünden Necdet Barışıker ile birlikte Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Projelerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Hockenberger’i ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi.

Rektör Prof. Dr. Ulcay, dünyanın “Endüstri 4.0” ile birlikte ekonomiden sosyal düzene kadar bir değişim sürecine girdiğini, Uludağ Üniversitesi’nin de sektörlerin bu yöndeki gereksinimlerini hızlı, güvenilir ve yenilikçi anlayışla karşılayabilmeleri için araştırmalar yaparak bu sürece katkıda bulunduğunu söyledi. Ulcay, bu projede uygulama alanını Üniversite’ye açan TOFAŞ’a teşekkür etti.

TOFAŞ Fabrika Direktörü Erdal Şimşek de, tasarımda, üretimde, satış ve satış sonrasında teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanma zorunluluklarına dikkat çekerek, “Teknolojinin bazen insanla zorlandığı durumlar ortaya çıkabiliyor. Hocamın seçtiği konu da, revaçta olan konulardan. Bizim verimlilik, hatasızlaştırma çalışmalarımızın temeli bu çalışmalar. Onun için sonucunu merakla bekliyoruz” dedi.

TOFAŞ Üretim Teknolojileri Müdürlüğünden Necdet Barışıker de, Tofaş olarak Endüstri 4.0’ı yakından takip ettiklerini ve ileri uygulamalara digital uygulamaları da ilave ettiklerini belirterek, “Artırılmış gerçeklik gözlüğünü lojistikte parça sıralama işlerinde kullanacağız. Bu konuda yaptığımız pilot uygulamada uzun süre gözlük kullanılamadığını gördük. Çalışanları nasıl ve ne düzeyde etkilediğini öğrenmek istiyoruz. Hocamızın projesi bu açıdan çok kıymetli bizim için. Bu tarz giyilebilir teknolojilerin endüstride daha geniş alanlarda kullanılabilmesi için böyle araştırmalara ihtiyaç var” diye konuştu.

NE YAPILACAK?
UÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Tülin Gündüz’ün verdiği bilgiye göre, projeyle, giyilebilir teknolojilerden biri olan “artırılmış gerçeklik gözlüğü”nün seri imalatta kullanılıp kullanılamayacağı araştırılacak. Tamamen gerçek üretim ortamında, gerçek çalışanlarla yapılacak araştırmada, artırılmış gerçeklik gözlüğünün, çalışanın zihinsel yükünü artırıp artırmadığı konusunda da veriler oluşturulacak ve bu etkinin yaşa, cinsiyete, deneyime göre değişiklik gösterip göstermediğine bakılacak.

Örneğin, cinsiyete göre farklılık çıkmazsa bu sonuç, imalatta giyilebilir teknoloji ile çalışacak kadın çalışan istihdamının önünü açabilir. Birçok açıdan hem akademik hem de sanayiye katkıda bulunacak olan projenin ülkedeki diğer sanayi kuruluşlarına da rehber olma niteliği bulunuyor. Endüstri 4.0 çalışmalarında bulunan şirketler için, yapılabilir bir örnek oluşturulmuş olacak. Projenin sonuçları olumlu olması halinde, giyilebilir teknolojilerin otomobil imalatında seri üretimde kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak. Aynı zamanda yeni bir bilim dalı olan nöroergonomi ülkemizde ilk defa bu proje ile uygulamalı olarak çalışılmış olacak.

Bilgi ve iletişim teknolojilerini Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan tüm bireylere ulaştırmak için çalışan Türk Telekom, geliştirdiği ürün ve hizmetlerin yanı sıra ekonomik, sosyal veya fiziksel sebeplerle toplumsal hayata katılamayan tüm kesimlerin bilgiye erişimine katkıda bulunmayı kurumsal sosyal sorumluluğu olarak görüyor ve “herkes için erişilebilir iletişim” prensibi ile çalışmalarını yürütüyor. Türk Telekom bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk Telekom Okulları için yeni işbirliği protokolü imzaladı.

Ankara’da düzenlenen imza törenine, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, Türk Telekom İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu ve bakanlık temsilcileri katıldı.

İşbirliği protokolü kapsamında Türk Telekom, 2019 yılı sonuna kadar toplam 50 milyon liralık yeni yatırımla Milli Eğitim Bakanlığı’yla 8 yeni projeye daha imza atacak. 2019 sonuna kadar 5 ayrı ilde tamamlanacak projelerle 112 derslikli toplam 6 okul, 50 yataklı yeni bir öğretmenevi ve 1 öğretmenevinin bakımı ve onarımı yapılacak.

Bugüne kadar 30 bini aşkın öğrenci Türk Telekom’la modern eğitim ortamına kavuştu
Türk Telekom, ülkemizin eğitim seferberliğine katkı sağlamak amacıyla 2005’te Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcik ve Habercilik Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında 120 milyon TL bütçeli Türk Telekom Okulları işbirliği projesini hayata geçirmişti. Türk Telekom Okulları projesi kapsamında bugüne kadar 19 ilköğretim,35 lise ve dengi okul ve 23 yurt, pansiyon yemekhane, spor salonu olmak üzere toplam 77 bina Türk Telekom tarafından inşa edilerek Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi.

Türk Telekom Okulları projesi kapsamında bugüne kadar 30 bini aşkın öğrencinin modern eğitim ortamına kavuşması sağlandı. Bu öğrencilerin yaklaşık 13 bin 200’ü ilköğretim, yaklaşık 16 bini ise lise ve dengi okullarda okuyor. Türk Telekom’un eğitim dünyasına MEB vasıtasıyla hediye ettiği okullar Kars Digor’dan İzmir’e kadar geniş bir coğrafyada yer alıyor.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, imza töreninde yaptığı konuşmada, tam 177 yıldır Türkiye’yi geleceğe bağlamak için durmaksızın çalıştıklarını belirterek, “Türkiye’nin stratejik öneme sahip lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olarak, 2005 yılından bu yana Türkiye’nin dijital dönüşümüne 30,7 milyar TL yatırım yaptık, Hazineye 82,1 milyar TL katkı sağladık” dedi.

“Parlak, çalışkan, vatansever bir yeni neslin yetişmesi en büyük temennimizdir”
Toplumda bölgesel, fiziksel, ekonomik ve nesillere dayalı eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için çeşitli Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri yürüttüklerini ifade eden Doany, şöyle konuştu: “Ekonomik, sosyal veya fiziksel sebeplerle toplumsal hayata katılamayan tüm kesimlerin bilgiye erişimine katkıda bulunmayı kurumsal sosyal sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Gelecek demek yeni nesil demek, gelecek demek gençlerimiz demek. Bugün, geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlerimize çok önemli bir katkıda bulunmak için buradayız. 2005’ten beri başarıyla sürdürdüğümüz Türk Telekom Okulları projesi kapsamında toplam 38 şehirde 77 eğitim binası inşa ederek Milli Eğitim Bakanlığımıza devrettik. Ayrıca her yıl, her bir okulumuzdan belirlenen öğrencilere burs imkanı sağlayarak destek olduk. Bugün imzaladığımız protokol ile eğitime olan katkımızı sürdürecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu yeni yapılacak okullarda yine Türk Telekom’un burs ve malzeme desteği gibi yardımlarıyla, geleceğimizi şekillendirecek parlak, çalışkan, vatansever bir yeni neslin yetişmesi en büyük temennimizdir. Geçmişte olduğu gibi Türkiye’yi geleceğe bağlamak için durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz.”

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğiyle düzenlenen 7. Turkish Airlines Science Expo bilim festivali, birbirinden renkli ve çekişmeli yarışmalara sahne olacak.

Bursa TÜYAP Fuar Merkezi’nde 26-29 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak Türkiye’nin en büyük bilim festivalinde, meslek lisesi öğrencileri ‘Meslekler Yarışıyor’ kategorisinde hünerlerini sergileyecek. Ilıca İnşaat’ın katkılarıyla gerçekleşecek etkinlikte, il genelindeki meslek liselerinde öğrenim gören 11 ve 12. sınıf öğrencileri, festivalin en iyisi olmak için çaba sarf edecek. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı meslek lisesi öğrencilerinin katılımı ile büyük bir çekişmeye sahne olacak organizasyonda; ‘metal’, ‘makine’, ‘giyim üretim’, ‘tekstil teknolojileri’, ‘yiyecek içecek hizmetleri’, ‘elektrik’ ve ‘elektronik’ bölümleri yer alacak.

Son başvuru 15 Nisan’da
Her bölümde 32 öğrenci ekibinin mücadele edeceği ‘Meslekler Yarışıyor kategorisinde dereceye girenler, birbirinden özel ödüllerin sahibi olacak. Yarışmada birinci olan ekibe tablet, ikinciye robot seti ve üçüncüye Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (Bursa BTM) ücretsiz aile etkinlikleri ödülü verilecek. Science Expo’ya renk katacak olan Meslekler Yarışıyor kategorisinin kazanan ekipleri, dünyada beceri yarışmaları olarak bilinen ve oldukça geniş kitleye hitap eden WorldSkills International’da Türkiye ve Bursa’yı temsil etme hakkı kazanacak. Science Expo Meslekler Yarışıyor’a katılmak isteyenler, www.sciencexpo.org/ adresinden başvurularını 15 Nisan 2018 tarihine kadar yapabilecek

Çizgi Koleji ‘İnovasyon Ekibi’ tarafından 4 ayda yapımı tamamlanan Çizgi Koleji ‘STEM Otobüsü’, ‘Kodlama, STEM, Robotik Uygulamalar, 3D Tasarım ve Artırılmış Gerçeklik’ gibi uygulamalara erişim imkânı bulamayan 5 bin köy okulu öğrencisine, ilgili eğitimleri vermek üzere Silivri’den yola çıktı.

Çizgi Koleji ‘STEM Otobüsü’, ilk durağı Silivri Sayalar Köyü İlkokulu’nda düzenlenen açılış töreni ile kapılarını köy okulu öğrencilerine açtı. Çizgi Koleji öğretmenlerinin gözetiminde eğitim alacak öğrencilerin, zihinsel gelişimlerinin yanı sıra yaratıcı fikirlerinin de ürüne dönüştürülmesi hedefleniyor.

Gezici STEM Otobüsü Şimdilik İstanbul ve Marmara’da
Silivri İlçe Kaymakamı Ali Partal, Garnizon Komutanı Mustafa Yoldaş, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, Rumeli Üniversitesi Rektörü Salih Aynural, İlçe Emniyet Müdürü Taner Ertürk, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ay gibi isimlerin hazır bulunduğu açılış töreninde konuşan Çizgi koleji Kurucusu Ulaş Velioğlu, temelinde yaparak ve yaşayarak öğrenme prensibini taşıyan STEM Eğitimini, yapımını 4 ayda tamamladıkları “STEM Otobüsü” aracılığı ile bu eğitimi alma imkânı olmayan köy okulu öğrencilerinin ayaklarına götürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Şimdilik İstanbul ve Marmara bölgesinde başlattıkları projenin ülke genelinde yaygınlaşabilmesi için eğitim gönüllüsü iş adamları ve eğitim kurumları yöneticilerini projeye destek olma çağrısında bulunan Velioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “8. Kampüsümüzü Avcılar’da açmaya hazırlandığımız bu günlerde, yenilikçi eğitim yaklaşımımızı Türkiye’de örneği olmayan projelerle farklı mecralara taşıyoruz. Başta son dönemin en popüler eğitim yaklaşımı olan STEM Eğitimi olmak üzere birçok yeni ve henüz uygulanmamış projeleri kurumlarımızda hayata geçirdiğimiz Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan, temelinde yaparak ve yaşayarak öğrenme prensibini taşıyan STEM Eğitimini şimdi de bu eğitimi alma imkânı olmayan 5 bin çocuğumuzun ayağına götürmeyi hedefliyoruz. Otobüsümüzde tüm çocuklar, konuşlandırılan bilim setleri ve proje uygulamaları ile aktiviteler yapabilecek. İmkânsızlıkları yokluk değil sadece biraz zorlanma olarak gördüğümüz bu süreçte, bu projeyi şimdilik İstanbul ve Marmara bölgesinde başlatacağız. Ancak projenin ülke genelinde yaygınlaşabilmesi için bu tip bilim uygulamalarının sadece imkânı olan çocuklara değil tüm çocuklarımıza sunulması gerekliliğine inanıyor ve eğitime gerçek anlamda gönül vermiş değerli işbirlikçiler ile projeyi daha ileriye taşıyıp yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz.”

Türkiye genelinde öğrenci barınma hizmeti veren özel kurumlara, bina girişlerindeki tabela, reklam ve ilanlarında “fotografik karekod” bulundurma zorunluluğu getirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, Bakanlık olarak daha önce tüm özel öğretim kurumlarına, 20 Nisan´a kadar tabelaları ile her türlü reklam ve ilanlarında “fotografik karekod” zorunluluğu getirildiğini anımsattı. Bu uygulamayı Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı öğrenci barınma hizmeti veren tüm özel kurumlara yaygınlaştırmanın kararlaştırıldığını bildiren Şamlıoğlu, uygulama ile bu kurumların erişime açık bilgilerinin karekodlar üzerinden vatandaşlarla paylaşılacağını söyledi.

Şamlıoğlu, “Bundan böyle Bakanlığımızdan izin ve ruhsat alan her bir özel öğrenci yurdu, özel öğrenci pansiyonu, özel öğrenci apart daireleri veya özel öğrenci stüdyo daireleri, kendine has bilgileri içeren bir karekoda sahip olacak.” ifadesini kullandı. Karekodun içeriğiyle ilgili bilgiler de aktaran Şamlıoğlu, “Karekodun içerisinde kurumun adı, kodu, türü, açılma tarihi, adresi, kurucusunun kim olduğu, kontenjanı ile ücret ilanı bilgileri gibi birçok güncel konular yer alacak.” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) ile entegre çalışacak uygulama sayesinde, vatandaşların kullandıkları telefon, tablet veya diğer elektronik cihazlara karekodlarını okutarak bu kurumlardan hizmet almadan önce bir ön bilgiye sahip olacaklarını bildiren Şamlıoğlu, öğrencilere özel barınma hizmeti veren kurumların 18 Mayıs´a kadar bina girişlerinde bulunan tabelaları ile her türlü reklam ve ilanlarında fotografik karekoda yer vermelerinin zorunlu olacağını belirtti. Karekod uygulamasının, kayıt dışı barınma faaliyeti göstermek isteyen kişi veya özel kurumların etkin bir şekilde önüne geçmesini sağlayacağını kaydeden Şamlıoğlu, “Vatandaşlarımız, karekodu bulunmayan veya yanlış ve yanıltıcı bilgi veren kurumları ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerine bildirebilecekler.” dedi.

Sosyal Medya

0BeğeniBeğen
0TakipçiTakip Et